Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V říjnu si nechte zkontrolovat chrup

  1:00aktualizováno  1:00
Jak často chodíte na preventivní prohlídky k zubaři? Čistíte si zuby správně a dostatečně dlouho? A jak často měníte kartáček? Váháte s odpovědí? Správné odpovědi vám nabízí už 6. ročník projektu Říjen – Měsíc zdravých zubů.

Jak často chodíte k zubaři? Hlasujte v anketě - ZDE
Pořádá ho Colgate s odbornou podporou České stomatologické komory.

Cílem Měsíce zdravých zubů je zvýšit informovanost o významu prevence v oblasti ústní hygieny, a tím napomoci ke zlepšení stavu ústní dutiny dětí i dospělých.

Jednoduše řečeno - navštivte v říjnu zubního lékaře! Čeká vás bezplatná prohlídka, na kterou se předem nemusíte objednávat.

Lékař vám poradí, jak se správně starat o ústní dutinu a když budete chtít, vysvětlí vám příčiny různých problémů v dutině ústní. A navíc si ještě odnesete zubní pastu zdarma.

Podrobné informace o projektu Říjen – Měsíc zdravých zubů získáte také na infolince 844 602 602. A ZDE najdete seznam zubních lékařů z celé republiky, kteří jsou do projektu zapojeni.

Proč je ústní hygiena důležitá

Výsledkem dobré ústní hygieny není jen zářivě bílý úsměv. Pokud budete ústní hygienu zanedbávat, je možné, že neléčená onemocnění ovlivní kvalitu vašeho života.

Zdravotní stav úst často odráží váš celkový zdravotní stav. Nedávné lékařské zprávy naznačují vztah mezi onemocněním dásní a mrtvicí, srdečními chorobami a zkráceným těhotenstvím s předčasným porodem.

Platí také, že 90% systémových onemocnění se nějakým způsobem projevuje v dutině ústní, což mimo jiné znamená, že váš stomatolog může být prvním odborným lékařem, který rozpozná zdravotní problém.

Jaké problémy může špatná ústní hygiena způsobovat?
Podle nedávno zveřejněné zprávy amerického ministerstva zdravotnictví trpí část populace zhoršenou kvalitou života kvůli bolestem v ústech a v obličeji. Tyto bolesti mají většinou původ v zánětech dásní a v krajním případě mohou vést až ke ztrátě chrupu. Více než 75 % Američanů v určité míře trpí onemocněním dásní.

Lékařské studie dokazují, že infekce v ústech mohou mít vliv na životně důležité orgány. Příkladem může být bakteriální endokarditida, která způsobuje zánět srdečních chlopní a vnitřní výstelky srdce. Špatná ústní hygiena může také přispět k rakovině ústní dutiny, která si např. v USA ročně vyžádá více obětí než rakovina děložního hrdla nebo rakovina kůže.

Špatná péče o ústní dutinu má vliv i na trávicí proces, který začíná řadou fyziologických pochodů a chemických procesů v ústech. Problémy s trávením mohou vyústit v selhání střev, syndrom podrážděných střev a jiné zdravotní obtíže.

Jaké jiné nemoci se projevují symptomy v ústech?
Existuje mnoho nemocí, které se dají rozpoznat v raných stádiích, pokud se provede důkladné vyšetření ústní dutiny. Tyto nemoci se mohou projevovat oteklými dásněmi, vředy, pocitem sucha v ústech anebo výrazným postižením dásní. Mezi tato onemocnění se řadí například cukrovka, leukémie, rakovina a srdeční nebo ledvinová onemocnění.

Existuje účinná pomoc?
Pravidelné návštěvy stomatologa alespoň jednou za půl roku mohou pomoci rozpoznat včas tato onemocnění. Důležité je informovat svého stomatologa o všech změnách vašeho zdravotního stavu, i když zdánlivě s vašimi zuby nesouvisejí.

Jak také může pomoci stomatolog?
Pravidelné návštěvy umožňují stomatologovi udržovat vaše ústa v perfektním stavu a včas si všimnout případných projevů nemocí. Pravidelná zubní prohlídka může například odhalit špatnou výživu, růstové a vývojové poruchy a špatné mezičelistní vztahy (špatný skus).

Podle nedávného výzkumu doporučuje 90 % stomatologů zvláštní péči o ústní dutinu pacientům, kteří prodělali chemoterapii nebo radioterapii na hlavě nebo na krku. Celkem 87 % stomatologů, kteří se účastnili průzkumu, uvedlo, že podávali rady svým pacientům, které se týkaly užívání tabáku.

Z průzkumu také vyplynulo, že 38 % stomatologů poskytuje svým pacientům psané informace o škodlivosti kouření a o odvykacích programech, 17 % zubních lékařů doporučuje v případech problémů s kouřením návštěvu praktického lékaře a 14 %  stomatologů poskytuje svým pacientům - kuřákům kontakty na  pracoviště zabývající se odvykáním kouření.

Říjen je Měsícem zdravých zubů. Nechte si zdarma a bez objednání zkontrolovat chrup! (1. října 2004)

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Novorozený princ bude zajímavé princátko, myslí si astroložka

Svého třetího potomka přišla vévodkyně představit veřejnosti v červených šatech...

Třetí potomek prince Williama a jeho ženy Kate se narodil 23. dubna v 11 hodin a jednu minutu, podle astrologického...

Zdravé exhibicionistky jsou i mezi ženami, říká sexkoučka

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Je to umění, anebo porno? Výstava Voayer v pražském Tančícím domě rozbouřila diskuze. Že se na místě modelky svléknou,...

Další z rubriky

Anorexie ničí sportovkyně, modelky i obyčejné dívky. Léčba je obtížná

Ilustrační fotografie

Anorexie je závažné psychiatrické onemocnění, které může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. Naposled...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Kosmetické nebe: Proč hodit kosmetiku do koše?

Kosmetické nebe: Proč hodit kosmetiku do koše?

Arome.cz I kosmetická sbírka má svoje datum spotřeby. Ruku na srdce, třídíte šminky pravidelně? Pokud zapomínáte, zaděláváte si n...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz