Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Plzni operují prostatu „odpařením“

  15:00aktualizováno  15:00
Jako první a zatím jediná nemocnice v zemi začala plzeňská fakultní nemocnice nabízet novou, údajně převratnou metodu operace prostaty. Laserovým paprskem se při ní zvětšená tkáň prostaty "odpaří".
Laserová metoda je k pacientům mnohem šetrnější, říkají lékaři. Ilustrační foto.

Laserová metoda je k pacientům mnohem šetrnější, říkají lékaři. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Na rozdíl od klasických operací laparoskopií nebo skalpelem je nová metoda šetrnější, rychlejší, pacient při ní nekrvácí a je schopen se vrátit do práce už po dvou až třech dnech. Dříve to trvalo týdny, v případě velké operace i měsíce," vysvětlil urolog Jiří Klečka.

Nemocnice měla přístroj zapůjčený v březnu a provedla několik zkušebních operací. Přestože pojišťovny zatím tuto metodu neproplácejí, nemocnice se rozhodla přístroj v hodnotě kolem tří milionů korun s pomocí sponzorských darů koupit. Na každého pacienta je přitom třeba nové vlákno v hodnotě dvaceti tisíc.

"Umožňuje nám to dlouhodobě dobrá finanční situace nemocnice. Přesto jsme vděční každému pacientovi, který se rozhodne věnovat nám sponzorský dar," řekla mluvčí zařízení Renata Jenšíková. Kolik těchto operací urologická klinika provede, neuměla zatím specifikovat.

Podle Klečky jsou sice vstupní náklady relativně vysoké, když se ale započte délka rekonvalescence a časnější návrat pacienta do práce, je nová metoda levnější než ty klasické.

Nemocnici v rozhodování pomohl i nebývale velký zájem veřejnosti. Když na jaře o fotoselektivní evaporizaci prostaty psaly noviny, nemocnici se ozývalo mnoho pacientů s dotazy či přímo žádostmi o výkon.

Fakultní nemocnice se nyní zároveň stala středoevropským školícím centrem pro tuto metodu.

Operace prostaty je nejčastější operací u mužů nad 50 let a druhou nejčastější operací vůbec. Lékařský výkon související s prostatou prodělá za život asi třetina mužů. Urologická klinika plzeňské fakultní nemocnice ročně provede kolem 110 operací prostaty.

Kromě toho, že nová metoda je k pacientům šetrnější, umožňuje také odstranění větších tkání. Při běžných laparoskopických zákrocích jsou lékaři schopni odebrat tkáň jen do 60 gramů, větší se už musejí odstraňovat velkou operací.

Laserová metoda ale dokáže odstranit prostatu až o hmotnosti 250 gramů. Operace se provádí většinou ve spinální anestézii, trvá kolem hodiny a polovina pacientů opouští sál už bez močové cévky. Zbývajícím je cévka odstraněna maximálně do 18 až 24 hodin. S použitím jiné operativní metody to trvá i několik dní.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...Najdete na iDNES.cz