Ve vzduchu se vznáší nezvykle vysoké množství pylu.

Ve vzduchu se vznáší nezvykle vysoké množství pylu. | foto: Profimedia.cz

V ordinacích alergologů je mimořádný nával

  • 15
Mimořádně teplé a suché jaro je zvláště nepříznivé pro alergiky. Ti v uplynulých týdnech zavalili ordinace lékařů.

"Nárůst oproti minulým jarům je letos víc než stoprocentní,“ řekla Bronislava Novotná, vedoucí lékařka alergologické ambulance ve Fakultní nemocnici Brno. Letošní jaro je pro alergiky zvláště nepříznivé, protože kvůli vysokým teplotám rozkvetlo nebývale mnoho alergenů najednou. Protože navíc ani neprší, pyly navázané na zrnka prachu neustále poletují v ovzduší.

Stav lidí, kteří normálně na jaře trpí jen lehkou alergickou reakcí, je proto letos mnohem horší. Podle Novotné se například u nemocných, kteří běžně mívají kvůli pylům na jaře ucpaný nos, kýchají a mají nateklá víčka, objevuje i lehké astma. Hůře jim také zabírají léky na alergie.


Jak se bránit proti pylové alergii

1 - Omezte pohyb venku.
2 - Nejhorší na vycházení jsou větrné a slunečné dny.
3 - Nejlépe se dýchá brzy ráno. Ideální jsou procházky po dešti, který pyly smyje.
4 - Větrejte nejlépe přes vlhké prostěradlo.
5 - Při jízdě autem neotevírejte okna.
6 - Na okraji lesa je velká pylová koncentrace, uvnitř lesa je naopak pylu málo.
7 - Sledujte pylové zpravodajství (najdete ho například na stránkách
www.alergie.cz).


Některým z druhů alergie přitom dnes trpí asi třicet až čtyřicet procent lidí, celosvětově jde přibližně o tři sta milionů lidí, uvedla Novotná. Dodala také, že podíl alergiků v populaci stále narůstá.

Za tímto trendem stojí podle odborníků zejména změna životního stylu. Lidé se stěhují do měst, kde jsou vystaveni škodlivinám z ovzduší a tráví více času v místnostech. Jsou v kontaktu s novými látkami, na které předtím nebyli zvyklí. Nepříznivě působí i neustálý stres, kterému jsou vystaveni.

Podle alergologa Ondřeje Rybníčka z II. dětské kliniky FNB se nával alergiků projevuje každé jaro. Dětská ambulance však prý nemůže ošetřit víc lidí, než kolik povolují smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Proto se děti, které netrpí akutními potížemi a nejsou pacienty ambulance, dostanou na řadu za několik měsíců.

,