Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V létě pozor na hmyz a hady

  0:01aktualizováno  0:01
V létě nehrozí jen spálení na sluníčku či přehřátí organismu. Rovněž hmyz, hadi a klíšťata a jedovaté rostliny dokážou jaksepatří zkazit dovolenou. Stačí říci "zmije", aby se většina lidí vyděsila, přitom v Česku mají daleko více potíží na svědomí klíšťata.

Členovci útočí
Tito členovci přenášejí borreliózu a klíšťovou encefalitidu, proti níž se dá očkovat, nikoli však v létě, kdy hrozí nákaza.

Nezbývá proto než se proti klíšťatům chránit. A je třeba vzít v potaz i fakt, že se vyskytují i na horách, kde ještě před lety nehrozila.

"Žijí zejména ve smíšených lesích v celé střední Evropě, nejvíc v povodí řek," popisuje Dagmar Hulínská ze Státního zdravotního ústavu. Radí proto lidem, aby do lesa chodili v tmavém oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi a po návratu se dobře prohlédli.

Přisáté klíště je třeba potřít dezinfekcí a opatrně vyviklat. Pak místo opět vydezinfikovat. Případná borrelióza o sobě dá vědět červenou skvrnou s bílým středem, příznaky encefalitidy připomínají chřipku, a proto by s nimi každý, kdo měl tu pochybnou čest s klíštětem, měl zajít s lékaři.

Deset rad pro klidné prázdniny - čtěte ZDE

Bodnutí hmyzem může u citlivých osob vyvolat alergickou šokovou reakci, která se projevuje velkým otokem a někdy i ztrátou vědomí. Postiženého je třeba co nejrychleji dopravit k lékaři.

Zmije jsou vzácné
Obávaný had s klikatou čárou na zádech může velmi vzácně člověka usmrtit, ale v Česku už drahně let žádný život na svědomí nemá. Ročně v zemi uštknou několik desítek lidí.

"Sérum proti zmijím by mělo mít k dispozici každé větší zdravotnické zařízení. Je na ošetřujícím lékaři, aby rozhodl o jeho podání, není to totiž vždy nutné. Může také zavolat k nám a poradit se," říká lékař Jiří Valenta, šéf toxikologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zde také léčí pacienty s vážnějším průběhem uštknutí.

V Evropě se kromě zmije obecné vyskytuje také nebezpečnější zmije růžkatá, jedovatí hadi jsou také na jihu Evropy, proto je dobré v případě tamního uštknutí přivolat co nejdříve lékaře. Zejména děti je třeba hlídat, aby v lese neochutnávaly neznámé plodiny a nezaměnily třeba rulík zlomocný či vraní oko čtyřlisté za borůvky.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz