V léčbě rakoviny mají lékaři nové šance

  • 8
Lidem s rakovinou se zvýšila šance, že v budoucnu zvítězí nad zhoubnou chorobou. Mohl by k tomu přispět unikátní objev brněnských farmaceutů. Vědci z firmy Pliva Lachema totiž testují preparát LA-12, který nemá tak zničující vedlejší účinky, jako dosud užívaná chemoterapie.

Výhoda je i v tom, že nový lék se nepoužívá nitrožilně, ale mnohem šetrněji v tabletách.

Pacienti tak zůstanou ušetřeni nepříjemné hospitalizace a budou se moci léčit doma. O unikátním objevu poprvé informovaly pondělní Lidové noviny.

Tým brněnského farmaceuta Petra Sovy, který nadějný preparát v léčbě rakoviny objevil, patentoval svůj vynález už v padesáti zemích. Významná je například registrace ve Spojených státech, Japonsku či Austrálii. Pokud se tedy lék osvědčí i při nadcházejících klinických zkouškách, může z toho Česko mít i nemalý finanční přínos.

Přední onkolog profesor Pavel Klener ale nabádá ke střízlivému hodnocení významného objevu.

"Originální preparát to bezpochyby je, ale někdy trvá dlouhá léta, než je po klinických testech použitelný. V šedesátých letech byl objeven Paklitaxel a trvalo přes deset let, než se dostal k pacientům. Předčasné a někdy falešné naděje léčbě rakoviny moc nesvědčí," říká onkolog.

Připomíná i to, že dosud není zcela jasné, jaký druh nádorového onemocnění by měl preparát LA-12 léčit. "Žiji ale v naději, že bude velkým přínosem v léčbě rakoviny," dodává Klener.

Výsledky budou do čtyř let
Odborníci předpokládají, že LA-12 bude účinný především proti pevným rakovinovým nádorům.

Šetrné cytostatikum už vyzkoušelo deset těžce nemocných pacientů na dvou známých onkologických pracovištích. Účinky léku je ale zatím předčasné hodnotit, protože testy probíhají příliš krátce. Dosud se testům podrobovala jen zvířata s "vloženými" lidskými nádory.

Farmaceut Petr Sova předpokládá, že ukončeny budou asi do čtyř let. Pokud prý alespoň půjde vše dobře.

Šetrnost dává nadějnému léku látka adamantan, kterou brněnští vědci izolovali z hodonínské ropy. Nevýhodou dosud známých cytostatik je, že poškozují játra a ledviny. Tak drastické vedlejší účinky by tedy LA-12, na němž vědci pracují od roku 1997, neměl mít.

Skener "vidí" nádor
Přístroj, který změní život mnoha lidem nemocných rakovinou, bude zítra spuštěn v pražské nemocnici Na Homolce. Neumí sice léčit, ale odhalí nádor dříve než všechny předchozí metody. Pro onkologická onemocnění přitom stoprocentně platí, že čím časněji je nádor objeven, tím větší je šance na vyléčení.

"Jde o spojení pozitronové emisní tomografie a počítačové tomografie do jednoho přístroje," vysvětluje primář oddělení nukleární medicíny PET centra Otakar Bělohlávek.

Skener podle něj znamená převratnou změnu v diagnostice rakoviny, protože lokalizuje nádor s mimořádnou přesností a nejen například, že je "někde v břiše".

"Ten přístroj změní osud mnoha lidem. U každého třetího lékaři po tomto vyšetření změní léčbu. Umí totiž nádor dříve odhalit a velmi přesně určit jeho," vysvětluje Bělohlávek.

Skener mohou využít pacienti z celé republiky, ale výhradně s doporučením odborného lékaře. Přístroj dokáže denně vyšetřit asi deset pacientů.