Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V dlouhých zimních měsících přibývá sebevražd

  1:00aktualizováno  1:00
Vlezlá zima, hory sněhu, brzké stmívání. Někdo se dlouhým zimním měsícům dokáže bránit odpočinkem, procházkami či sportem. Ale je mnoho lidí, na které počasí silně doléhá. A špatná psychická kondice pak může vyústit i v sebevraždu.
Sebevražda. Ilustrační foto

Sebevražda. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Enormní nárůst sebevražd v poslední době hovoří na první pohled jasně. Psychologové se však podobným spekulacím brání.

"Afektivní porucha sice souvisí se zimním obdobím, objevují se třeba takzvané zimní deprese. Ale je to natolik komplexní problematika, že se nedá stoprocentně říct, že za sebevraždy může jen dlouhotrvající zima," říká primář Psychiatrické léčebny v Opavě Milan Vilč.

Podle něj se nedá ani zjistit, jestli počet usmrcení vlastní rukou v Moravskoslezském kraji stoupá. Existuje prý jen celostátní evidence.

Nejhorší doba? Podzim, únor a březen
"Berte to jen jako odhad, zima je těžší, dlouhodobější zátěž a lidé jsou podrážděnější," doplňuje Svatopluk Antoš z ostravské Linky důvěry.

Zároveň potvrzuje, že nejvíc lidí k nim volá právě v podzimních měsících a pak ještě v únoru a v březnu. "Na Ostravsku navíc útočí na psychiku jedince i nezaměstnanost či tíživá životní situace," pokračuje Antoš.

Podle něj musí být problém, který v krajním případě vede až k sebevraždě, dlouhodobější. "Lidé bez práce a neúspěšní gambleři jsou k takovým činům náchylní nejvíc," říká Antoš.

Pro mnoho lidí je poslední nadějí léčení. Jedním z míst, kde se lidé léčí, je Beskydské rehabilitační centrum v Čeladné, které slouží nejen pro úrazy či operace srdce, ale i pro relaxaci a psychické pookřání.

"Zdravotní potíže lidí mají často kořeny v psychice," tvrdí psycholog Andrew Alois Urbiš. Jedna z jeho cest ho inspirovala k zavedení novinky. Nabízí lidem možnost zbavit se starostí tím, že je symbolicky uzamknou na zámek.

Podle Urbiše používají tuto metodu už stovky let mniši v klášteře Desetitisíce Buddhů na posvátné hoře Emej. Ke klášteru a chrámu na vrcholu hory vede schodiště, kolem kterého jsou nataženy řetězy. Na ně zavěšují poutníci z celého světa visací zámky a uzamykají tam svoje problémy.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Příběh Soni: Přítel mi zatajil syna

Ilustrační snímek

Před lety jsem zažila velké zklamání. Muž, kterého jsem milovala, mě obelhal. Když jsem poznala svého současného...

Sedm nenápadných signálů, že se vám chystá dát kopačky

žena muž postel hádka

Nezáleží na tom, zda jste spolu rok nebo dvacet let. Zda jste manželé či žijete na hromádce. Sdílíte spolu domácnost,...

Příběh Sylvy: Sestra skáče, jak její přítel píská

Ilustrační snímek

Mám mladší sestru, ale jen o pár minut, jsme totiž dvojčata. Vždy mě ale jako starší brala, dala na můj názor a téměř o...Najdete na iDNES.cz