Ona

Jakmile začne sledování televize ohrožovat osobní a pracovní oblast postiženého, mluvíme o závislosti. | foto: Corbis, Profimedia.cz

V ČR je stále více závislých na televizi a počítači

  • 41
V naší republice stále stoupá počet lidí, kteří jsou závislí. Odborníci upozorňují, že stále více osob trpí závislostí na televizi, mobilu, nebo počítači.

V České republice podle odborníků přibývá lidí se závislostmi. Netýká se to ale jen klasických uživatelů alkoholu nebo drog. Roste počet lidí s takzvanou nelátkovou závislostí. Mezi ně patří především nadměrní konzumenti komunikačních prostředků, například televize, mobilních telefonů, hracích automatů nebo počítačů. Statistiky o nich ale zatím neexistují, řekl předseda výboru Společnosti pro návykové nemoci Petr Popov.

Počítače a mobily
Podle odborníků je v tomto případě problém především v tom, že lidé nadměrnou,až patologickou, konzumaci televize a počítače  nepovažují stále za nemoc. Zatím nejsou tyto závislosti natolik známé, aby jim lidé přikládali stejnou váhu jako například závislosti na alkoholu.

Přitom však, spolu s rozvojem moderních technologií, počet postižených stále roste. Mezi nejčastější nelátkové závislosti patří právě závislost na televizi, na chatu, internetovém pornu, počítačových hrách a mobilních telefonech.

Odborníci upozorňují, že o nelátkové závislosti mluvíme tehdy, pokud se neblahý vliv televize (počítače, mobilu a dalších podnětů) začne projevovat v osobní i pracovní oblasti postiženého. Jakmile nadměrná konzumace toho kterého podnětu začne zasahovat například do mezilidských vztahů či pracovní výkonnosti člověka, jde už o jednoznačnou závislost. 

Problémy kolem alkoholu
K dispozici ale podle něj nejsou ani čísla o uživatelích nejrozšířenějších návykových látek - alkoholu nebo nikotinu. "Paradoxně toho víme více o uživatelích heroinu a pervitinu než o uživatelích alkoholu, kterých je zhruba desetkrát víc než problémových uživatelů nealkoholových drog," dodal Popov.

Při této příležitosti také připomněl slova nestora a zakladatele protialkoholní léčby v Česku Jaroslava Skály, který řekl, že mu "nevadí humbuk kolem drog, ale vadí mu ticho kolem alkoholu".

V bývalém Československu byla prakticky v každém okrese nejméně jedna specializovaná ambulance pro lidi mající problém s alkoholem a drogami. V posledních letech sice vznikla celá řada zařízení pro nealkoholové závislosti, ale původní síť se rozpadla, připomněl. Odborníci podle něj připravili národní psychiatrický program, který jako jeden z hlavních významných bodù vidí zajištění základní péče pro lidi mající problém s alkoholem.

,