Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku rychleji přibývá HIV pozitivních, varují lékaři

  14:30aktualizováno  14:30
Lidí nakažených virem HIV v Česku v posledních třech letech přibývá rychleji. Letos za prvních sedm měsíců lékaři evidovali 64 nových pacientů. Zhruba tolik případů zaznamenali za celý rok 2003. Loni jich bylo už 90.
Lékařka - (c) profimedia.cz

Lékařka - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Novinářům to řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS Marie Brůčková.

Od roku 1986 do konce letošního července odborníci evidovali 891 lidí HIV pozitivních. U 202 z nich se nemoc AIDS již rozvinula, 121 pacientů na ni zemřelo.

"Máme obavy, že stoupá počet nově odhalených případů infekce HIV. Ten trend začal v roce 2004. Zdá se, že bohužel tento rok bude pokračovat," uvedla Brůčková. Za jeden z důvodů považuje to, že Česko polevilo v preventivních aktivitách.

Odbornice také připomněla, že mladí lidé možná riziko podceňují i proto, že sami nezažili dobu, kdy na AIDS zemřelo několik slavných hvězd. Strach z nemoci podle ní otupily i informace o nových lécích. Díky nim je sice možné život zlepšit a prodloužit, ale chorobu vyléčit nelze.

Čtyři pětiny všech nakažených tvoří muži. Nejvíce lidí s virem HIV lékaři od roku 1986 zaznamenali v Praze. Evidovali jich 448. Vysoký výskyt infekce - tedy nejvyšší počet pacientů na počet obyvatel - je podle Brůčkové na Karlovarsku či v Ústeckém kraji, nejnižší pak na Vysočině a v krajích Pardubickém a Královéhradeckém.

Virus HIV se může přenášet při sexu, krví či z matky na dítě. Zhruba 85 procent pacientů se nakazilo při sexu. Použité jehly a stříkačky způsobily nákazu 40 uživatelům drog. Od své matky se v těhotenství infikovaly čtyři děti.

V Česku je i 14 lidí, kteří získali virus z krve při transfuzi. Tyto případy se ale staly ještě před rokem 1987, než se krev a krevní preparáty začaly testovat.

Lékaři sledovali dosud 96 budoucích HIV pozitivních matek. Podle výzkumů se jen zhruba dvě procenta dětí nakažených matek narodí s virem. Brůčková uvedla, že v některých zemích proto již není nákaza matek důvodem k potratu. V Česku přišlo na svět zatím 69 chlapců a děvčat, pozitivní byli tři z nich.

I přes rychlejší přibývání pacientů je podle odborníků situace v ČR ve srovnání se západem i východem Evropy mnohem příznivější. Východoevropské země - zvláště bývalé státy Sovětského svazu - se již několik let potýkají s "explozivní epidemií".

Čeští odborníci se problematice začali věnovat hned v 80. letech. Rozšíření nákazy paradoxně zabránila i železná opona, která znemožnila lidem cestovat a zemi od viru izolovala.

V ČR nyní funguje 150 laboratoří, kde se lidé mohou nechat testovat. Pokud o test požádá jejich lékař, uhradí ho pojišťovna. Jinak je nutné zaplatit zhruba 200 korun. Existuje i anonymní testování, které je zdarma. Určeno je například narkomanům či lidem z ulice.

Lidé by na test měli přijít nejdřív dva až tři měsíce poté, co se případně mohli nakazit. Bezprostředně totiž není možné virus v těle odhalit. Informace poskytne bezplatná nonstop linka 800 800 980.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...Najdete na iDNES.cz