Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku rychleji přibývá HIV pozitivních, varují lékaři

  14:30aktualizováno  14:30
Lidí nakažených virem HIV v Česku v posledních třech letech přibývá rychleji. Letos za prvních sedm měsíců lékaři evidovali 64 nových pacientů. Zhruba tolik případů zaznamenali za celý rok 2003. Loni jich bylo už 90.
Lékařka - (c) profimedia.cz

Lékařka - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Novinářům to řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS Marie Brůčková.

Od roku 1986 do konce letošního července odborníci evidovali 891 lidí HIV pozitivních. U 202 z nich se nemoc AIDS již rozvinula, 121 pacientů na ni zemřelo.

"Máme obavy, že stoupá počet nově odhalených případů infekce HIV. Ten trend začal v roce 2004. Zdá se, že bohužel tento rok bude pokračovat," uvedla Brůčková. Za jeden z důvodů považuje to, že Česko polevilo v preventivních aktivitách.

Odbornice také připomněla, že mladí lidé možná riziko podceňují i proto, že sami nezažili dobu, kdy na AIDS zemřelo několik slavných hvězd. Strach z nemoci podle ní otupily i informace o nových lécích. Díky nim je sice možné život zlepšit a prodloužit, ale chorobu vyléčit nelze.

Čtyři pětiny všech nakažených tvoří muži. Nejvíce lidí s virem HIV lékaři od roku 1986 zaznamenali v Praze. Evidovali jich 448. Vysoký výskyt infekce - tedy nejvyšší počet pacientů na počet obyvatel - je podle Brůčkové na Karlovarsku či v Ústeckém kraji, nejnižší pak na Vysočině a v krajích Pardubickém a Královéhradeckém.

Virus HIV se může přenášet při sexu, krví či z matky na dítě. Zhruba 85 procent pacientů se nakazilo při sexu. Použité jehly a stříkačky způsobily nákazu 40 uživatelům drog. Od své matky se v těhotenství infikovaly čtyři děti.

V Česku je i 14 lidí, kteří získali virus z krve při transfuzi. Tyto případy se ale staly ještě před rokem 1987, než se krev a krevní preparáty začaly testovat.

Lékaři sledovali dosud 96 budoucích HIV pozitivních matek. Podle výzkumů se jen zhruba dvě procenta dětí nakažených matek narodí s virem. Brůčková uvedla, že v některých zemích proto již není nákaza matek důvodem k potratu. V Česku přišlo na svět zatím 69 chlapců a děvčat, pozitivní byli tři z nich.

I přes rychlejší přibývání pacientů je podle odborníků situace v ČR ve srovnání se západem i východem Evropy mnohem příznivější. Východoevropské země - zvláště bývalé státy Sovětského svazu - se již několik let potýkají s "explozivní epidemií".

Čeští odborníci se problematice začali věnovat hned v 80. letech. Rozšíření nákazy paradoxně zabránila i železná opona, která znemožnila lidem cestovat a zemi od viru izolovala.

V ČR nyní funguje 150 laboratoří, kde se lidé mohou nechat testovat. Pokud o test požádá jejich lékař, uhradí ho pojišťovna. Jinak je nutné zaplatit zhruba 200 korun. Existuje i anonymní testování, které je zdarma. Určeno je například narkomanům či lidem z ulice.

Lidé by na test měli přijít nejdřív dva až tři měsíce poté, co se případně mohli nakazit. Bezprostředně totiž není možné virus v těle odhalit. Informace poskytne bezplatná nonstop linka 800 800 980.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Z obchodu s parukami jsem utekla s pláčem, vzpomíná Marie na svou nemoc

Paní Marii nová paruka udělala radost.

Když paní Marie onemocněla rakovinou prsu, už věděla, co ji čeká. Stejnou diagnózu totiž měla i její maminka. Kromě...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz