Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku rychle přibývá případů rakoviny kůže

  1:00aktualizováno  1:00
Rakovinu kůže má čím dál více lidí. Počet případů této velmi nebezpečné formy zhoubné choroby za posledních patnáct let narostl téměř o 90 procent. Podle lékařů za to může změna životního stylu - Češi častěji jezdí na dovolenou na jih a opalují se v soláriích.
Slunce, počasí, opalování, léto

Slunce, počasí, opalování, léto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Jak vypadá den tam, kde se léčí rakovina
Rakovina je zabiják. Snažte se jí předejít
Čechy zabíjí bůček, slunce a cigarety

Ve srovnání s dobou před třiceti lety přibylo těchto nádorů dokonce čtyřnásobně: v roce 1970 onemocnělo zhoubným kožním nádorem ani ne čtyři tisíce lidí, teď je jich téměř patnáct tisíc.

Dokazují to nová čísla Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

"Českým mužům patří v případě nejzhoubnějšího druhu nádoru kůže, což je melanom, deváté místo ve světě a ženám patnácté. To jsou vysoká čísla," říká Jana Herzogová, dermatoložka Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Melanom je nejnebezpečnější kožní nádor. Je nenápadný a nebolí, ale často vytváří metastázy a léčba je komplikovaná.

"Melanom vypadá podobně jako ta kakaová skvrna velikosti mexického dolaru, kterou ukazoval Limonádový Joe ve filmu," říká Herzogová.

Důvod, proč přibývá zrovna rakoviny kůže, je podle lékařů jasný: Češi si víc užívají. "Platíme daň za lepší životní styl," vysvětluje dermatoložka Monika Arenbergerová.

Má na mysli fakt, že Češi po revoluci začali cestovat za sluncem, a to i v zimě, kdy je kůže bílá a riziko poškození je větší.

A také chodíme víc do solárií. Ukazuje se, že solária zřejmě nejsou tak bezpečná, jak se tvrdilo. "Mohou poškodit hlubší vrstvy kůže," říká dermatoložka.

Kožní nádory už u nás tvoří čtvrtinu všech druhů nádorů. Jak moc souvisí s opalováním, svědčí i to, že to jsou ženy, které častěji onemocní. Právě ty totiž víc touží po hnědé kůži.

Přitom už pouhá tři spálení kůže během života zvyšují riziko onemocnění melanomem víc než dvojnásobně.

Paradoxní však je, že víc umírají muži. Lékaři pro to mají jednoduché vysvětlení: ženy kůži bedlivěji sledují a změny objeví dřív.

A přijít včas znamená přežít. "Když je nádor malý, je šance na přežití prakticky stoprocentní. Dá se totiž dobře vyříznout. Ale u těch, kteří přijdou pozdě, je šance na přežití jen čtyřicetiprocentní," říká Herzogová.

Proto také lékaři na dnešní Evropský den melanomu připravili akci s názvem "Zkontroluj si znaménka, zachraň si život".

Zapojí se do ní dvě stovky dermatologických ordinací, které bezplatně prohlédnou každého, kdo bude mít zájem. Adresu nejbližší ordinace poradí stránka www.melanoma.cz.

"Rizikoví lidé jsou ti, kteří mají bílou kůži, hodně mateřských znamének a neopálí se, ale zrudnou," popisuje Jana Herzogová, kdo by měl Dne otevřených dveří využít.

Kvůli melanomu v Česku ročně zemře 300 lidí. V porovnání s jinými nádory je to málo, ale lékaři tvrdí, že jde o zbytečná úmrtí. "Je to navíc jediný druh nádoru, který si každý může objevit sám," říká Arenbergerová.
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...Najdete na iDNES.cz