Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku přibylo tlouštíků, zjistil průzkum

  16:05aktualizováno  16:05
Více než polovinu dospělých Čechů a Češek trápí nadměrná váha. Podle agentury STEM/MARK mělo loni v Česku nadváhu 35 procent lidí a 17 procent bylo obézních. Počet tlouštíků se navíc neustále zvyšuje. Od roku 2000 přibyla tři procenta lidí, kterým vlastní váha ohrožuje zdraví.
Obezita je po kouření druhou nejčastější příčinou úmrtí, kterou lze ovlivnit. Ilustrační foto.

Obezita je po kouření druhou nejčastější příčinou úmrtí, kterou lze ovlivnit. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

PROMĚNA

Výsledky šetření ve středu zveřejnila Česká obezitologická společnost. Výskyt nadváhy a obezity je podle nich nejčastější u lidí starších 45 let. V tomto věku má normální váhu jen 30 procent lidí.

Průměrný obvod pasu dospělého českého občana loni dosáhl 88,3 centimetru. To je o 2,5 centimetru více než v roce 2000. Normální hodnotu, za kterou odborníci považují obvod do 94 centimetrů u mužů a do 80 centimetrů u žen, nepřekročilo v loňském roce 52 procent mužů a 42 procent žen.

Riziko nadváhy v dospělosti podle ředitele Endokrinologického ústavu Vojtěcha Hainera stoupá s výskytem nadměrné hmotnosti v dětském věku. Tři čtvrtiny respondentů, kteří byli obézní v dětství, trpí nadměrnou váhou i v dospělém věku.

Sedmdesátiprocentní "šanci" mít nadváhu získá člověk, jehož oba rodiče trpěli stejným problémem. Pokud byl při těle pouze jeden z nich, je tato šance o deset procent nižší. Ve váhově přiměřené rodině klesá riziko tloušťky na 46 procent.

Příčinou růstu nadváhy je nepoměr mezi energetickým příjmem a výdejem. Hainer uvedl, že velká část populace je geneticky vybavena tak, že nedokáže bez tloustnutí zvládnout nadbytečný přísun jídla.

Pro zeštíhlení populace je třeba změnit celý životní styl. Týká se to nejen jídelních zvyklosti a zvýšení pohybu. Je třeba také změnit okolní prostředí, které nabídkou potravin a usnadňováním pohybu rozvoj obezity podporuje.

Tloušťka zvyšuje riziko smrtelných onemocnění
Obezita je po kouření druhou nejčastější příčinou úmrtí, kterou lze ovlivnit. Podle šéfky České obezitologické společnosti Marie Kunešové obezita i nadváha výrazně ovlivňují výskyt zdravotních komplikací.

Pouhá nadváha zvyšuje riziko nemocí srdce a cév více než třikrát, vzniku cukrovky dvaapůlkrát a onemocnění kloubů a páteře dvakrát. Obézní lidé se s kardiovaskulárními nemocemi potýkají pětkrát častěji, sedmkrát více jim hrozí cukrovka a trojnásobně si zvyšují riziko, že budou mít problémy s páteří.

Svou váhu by měli sledovat hlavně ti, jimž se tuk ukládá kolem pasu nebo mají v rodině cukrovku. Za obézní označují odborníci osoby, které mají index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30. Nadváhou trpí lidé s BMI od 25 do 29,9.

BMI se vypočítává z poměru váhy a výšky člověka. Například žena vysoká 165 centimetrů má BMI 25, tedy počínající nadváhu, když váží 70 kilogramů. BMI 30, kde začíná obezita, dosáhne při váze 82 kilogramů. Muž s výškou 175 centimetrů hranice obezity dosáhne při váze 92 kilogramů.

Autoři: ,Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Dieta končí, ale naše rady dodržujte dál

Ilustrační fotografie

Máme tu poslední den našeho seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz. Teď je hlavně důležité vzít si z našich rad to...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Vlákninu tělo potřebuje, pomáhá i při dietě

Ilustrační fotografie

Je tu 25. den vaší snahy změnit životní styl a tak se tentokrát zaměříme na důležitou část ve stravě člověka, kterou je...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Jak se vyhnout jojo efektu a shodit natrvalo

Ilustrační fotografie

Máme tu předposlední den našeho seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz a věříme, že i za tak krátkou dobu, jakou je jeden...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz