Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku nastává konec unavených lékařů

  3:00aktualizováno  3:00
Od Nového roku se už nad pacienty nebudou se skalpelem v ruce sklánět unavení lékaři, kteří tráví ve službě několik dní v kuse. Nový zákoník práce, který začne platit od 1. ledna, totiž zkrátí lékařům možnost sloužit přesčasy.

Díky tomu by měla skončit současná praxe, kdy lékař nastoupí službu v pátek ráno, stráví víkend v nemocnici a odchází domů odpočívat až v pondělí odpoledne.

Riziko je velké
Přitom riziko, že unavený lékař, který je ve dne v noci několik dní za sebou v práci, udělá chybu a pacientovi ublíží, je velké.

"Já bych se tedy rozhodně nenechal operovat od lékaře, kdybych věděl, že je čtvrtý den ve službě. Jenže ono se to opravdu děje a oni skutečně operují," říká prezident České lékařské komory Milan Kubek, který novelu vítá.

Jenže šéfové nemocnic mají z novely těžkou hlavu. A pokud rychle něco nevymyslí nebo poslanci neodloží platnost zákoníku práce, hrozí, že nemocnice v polovině příštího roku přestanou přijímat pacienty, protože je nebude mít kdo ošetřit.

Alespoň to tvrdí předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. "Je to reálná hrozba. Rozhodně co se týče malých a středně velkých nemocnic, které nemají tolik zaměstnanců," říká šéf asociace, která zastupuje s výjimkou státních fakultních nemocnic většinu lůžkových zařízení v zemi.

Novela totiž lékařům ubere přesčasy, a pokud by dál sloužili jako doposud, pak by zhruba v polovině příštího roku už nemohli vůbec pracovat.

"Doposud mohli mít za rok až osm set hodin práce mimo svou běžnou pracovní dobu. Čtyři sta hodin byly přesčasy a druhá polovina byla takzvaná pohotovost ve službě," popisuje Sohlich.

To už teď nebude možné, protože nový zákoník práce nezná pojem "pohotovost". Lékaři tak budou moci sloužit jen polovinu přesčasů.

Některé nemocnice proto zvažují, že zavedou třísměnný provoz. "Uvažujeme o tom, ale zatím jsme na to nenajeli," připouští mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Jana Kocová.

"Raději jsme zadali personální audit, jehož cílem je najít jiné řešení tak, aby lékaři nemuseli sloužit služby na tři směny," popisuje Kocová.

Na třísměnný provoz není dost lékařů
"Ono by to taky dost dobře nešlo. Naše oddělení má devět lidí a zavedení třísměnného provozu by znamenalo, že lékaři by si nemohli vzít dovolenou, onemocnět ani se vzdělávat, protože by se stále museli střídat v práci na službách," popisuje primář tamní dětské neurologie Jan Hadač.

Podle něj by utrpěla i kvalita péče, protože by se u pacienta během jednoho dne střídali tři lékaři.

Asociace nemocnic proto bude usilovat o to, aby Poslanecká sněmovna alespoň o půl roku platnost zákoníku práce odložila.

"V pondělí budeme jednat na Úřadu vlády," říká Sohlich. "Jsme totiž papežštější než papež a přijímáme nová pravidla, aniž bychom pro ně nejdřív uzpůsobili podmínky."

Podle něj je nejdřív nutné zavést systém známý jako takzvané emergency. "To je nonstop služba při nemocnici, která přijímá pacienty, postará se o ně, ošetří je a ti, kteří potřebují další zákrok, teprve pak putují na ta správná oddělení v nemocnicích," popisuje Sohlich.

Nemocnice pak nepotřebují tolik lékařů ve službách. Stačí, aby byli doma v pohotovosti na telefonu a přijeli, jen když je to nutné.
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...Najdete na iDNES.cz