V Brně operují kyčle novým způsobem

Fakultní nemocnice Brno je prvním českým zdravotnickým zařízením, které začalo užívat revoluční způsob operací kyčlí. Operační novinka je zatím výjimečná i v Evropě. Pacientům radikálně zkrátí pobyt v nemocnici, ušetří je také hlubokého a dlouhého operačního řezu, řekl přednosta ortopedické kliniky Martin Krbec.

Prvním pacientem, který se v Česku této operace podrobil, je čtyřicetiletý Libor Blažek z Jižní Moravy. V pořadí druhá operace v zemi se uskuteční v polovině příštího týdne v Havlíčkově Brodě.

Unikátní metoda spočívá tom, že se kyčelní náhrada dostává do těla dvěma malými řezy. Při klasické operaci je přitom jizva dlouhá až 20 centimetrů. Novinka nazývající se metoda dvou řezů nenarušuje ani svalové úpony a pobyt v nemocnici pacientům
zkracuje o více než polovinu, tedy zhruba na tři až pět dnů.

Nová metoda takzvané totální endoprotézy má však i svá negativa. Operace trvá déle, zhruba kolem tří hodin, je technicky náročná a kvůli přístrojovému vybavení i drahá.

Metoda dvou řezů není navíc vhodná pro každého pacienta, proto podle Krbce nebude v českých nemocnicích masově užívána. "Není vhodná pro lidi s vrozeným vykloubením kyčlí, s poškozením kyčlí po vážných úrazech, pro lidi obézní, starších věkových ročníků nebo pro pacienty s kostními výrůstky," uvedl přednosta.

Metoda byla poprvé použita před necelými dvěma roky v USA. Letos na podzim se rozšířila například do Velké Británie a Německa. Brněnští lékaři se na novinku připravovali od ledna.

Seznámili se s ní osobně v jedné z chicagských nemocnic. Poté si novinku ve výměně kloubů vyzkoušeli v pařížských pitevnách. Nyní jsou v Česku dva speciálně vyškolené operační týmy, v Brně a v Havlíčkově Brodě, poznamenal Krbec.

Názor Američanů a Čechů na vyhlídky užívání metody dvou řezů se podle přednosty rozchází. "V USA je trend učinit z této formy totální endoprotézy záležitost jednodenní chirurgie. Já si však myslím, že by to nebylo dobré," poznamenal přednosta.

Z medicínského hlediska totiž podle něj jde o vážný operační výkon a pacient by se měl v nemocnici zdržet déle než jeden nebo dva dny.

Klasická kyčelní endoprotéza se v Česku provádí od roku 1969; ročně jich lékaři odoperují na 12.000. Kyčelní totální endoprotéza je nejrozšířenější z operativních kloubních náhrad.

Že by se metoda dvou řezů mohla v blízké době týkat i endoprotéz kolenních nebo ramenních kloubů, podle přednosty není reálné.