Kde všude se holit? | foto: Profimedia.cz

Už Muhammad řekl: zbavte se chlupů

  • 592
Ochlupení se nenosí, móda vyholování zaplavila Evropu. Málokdo ale ví, že se vlastně jen opičíme po kultuře islámu. Muslimové se totiž v intimních partiích vyholují už 1 400 let.

Hlasujte: Věděli jste, že se muslimové holí v intimních partiích?

Pro muslimy není odstraňování ochlupení módou, ale povinností.

"Vyholování zavedli ve svých řadách zhruba před 1400 lety, v době, kdy islám vznikal," uvedla pro iDNES novinářka Petra Procházková, provdaná za muslima z Afghánistánu.

V podpaží a intimních oblastech se pečlivě chlupů zbavoval Prorok Muhammad i jeho četné ženy. Pravidlo se záhy stalo součástí základních hygienických předpisů, kterými se muslimové na celém světě řídí dodnes. "Není divu, že webové stránky nejrůznějších muslimských nadací i agentur jsou posety reklamami na depilační krémy a vonné masti, které zabraňují podráždění pokožky," dodává Procházková.

Muži a holení Zažili jste trapas kolem holení?
 NAPIŠTE NÁM NA: ona@idnes.cz

HOLÍ SE KVŮLI ALLÁHOVI

Odstraňování ochlupení v muslimském světě má náboženský podtext. Nepřímo se o tom zmiňuje i Korán: "Alláh miluje ty, kdož dodržují pravidla čistoty." Bible muslimů oplývá spoustou hygienických doporučení. Odstraňovat ochlupení začínají, jakmile se na oněch místech objeví.

Ale pozor! Muslimové nemají přikázáno odstraňovat chlupy z celého těla. Měli by se holit "pouze" v podpaží a na intimních místech, zastřihovat vousy a nehty. Zda si oholí i ostatní části těla, například nohy, to je už na osobním rozhodnutí člověka.

"Vousy nesmějí být příliš dlouhé a vadit mužovi tak, aby je při jídle třísnila potrava. Vlasy mohou být učesané různě. Povolená je i zcela vyholená hlava, ovšem nesmí se část vlasů vyholit a část nikoliv," dodává Petra Procházková.

HYGIENOU PROTI NEMOCEM

Holení a další hygienické návyky jsou v muslimské literatuře popsány velice podrobně. Jak by také ne - v té době neexistoval žádný kosmetický průmysl a lidé nebyli s jednotlivými praktikami obeznámeni.

Muslimové se už od dětství detailně učí všem hygienickým zásadám, včetně například toho, jakou rukou si čistit všechny tělní otvory včetně intimních míst, čím se otírat po "velké" potřebě v poušti, kde není ani kapka vody (pískem či oblázky), nebo jak se omýt po souloži.

"I když islám zdůrazňuje duchovní podstatu všech příkazů a zákazů, hlavním důvodem, který vedl Muhammada k tak rozsáhlému rozpracování systému péče o lidské tělo, bylo zdraví a hygiena. Prorok pochopil, že většina nemocí souvisí se špínou. A tak nařídil čistit si nehty, česat si vlasy, čistit si zuby dvakrát denně a také vyholování," vysvětluje Petra Procházková. 

BEZ CHLUPŮ JE VÍCE VÁŠNĚ

Kromě víry a hygieny sehrál roli také sex a estetika. Vyholená pohlaví prý totiž mají velký význam při udržování vášnivých manželských vztahů.


Na to, jak dosáhnout hladké pokožky, jsou nejrůznější recepty. Často jsou podobné těm, které se používaly mnohem dříve. Například ve starověkém Egyptě se ženy zbavovaly chloupků pomocí pruhů gázy s horkým voskem. Arabky zase používaly takzvaný "bandandoz", což byl jakýsi předchůdce epilátoru: bavlněnou nití omotanou kolem prstů vytvořily smyčku a pak rychlými pohyby chloupky vytrhávaly. Původ v Orientu má také hmota z ovoce, kterou si ženy potíraly žádané partie a patří k prvním epilačním metodám (odstranění chloupků i s kořínky).

Depilační přípravky obsahovaly arzen, nehašené vápno nebo škrob. Zapomenout nesmíme ani na už zmíněné pruhy gázy s voskem nebo směsmi z medu a ovoce. Ochlupení se tehdy nezbavovaly jen ženy, ale i muži.