Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Už Muhammad řekl: zbavte se chlupů

  0:20aktualizováno  10:20
Ochlupení se nenosí, móda vyholování zaplavila Evropu. Málokdo ale ví, že se vlastně jen opičíme po kultuře islámu. Muslimové se totiž v intimních partiích vyholují už 1 400 let.

Kde všude se holit? | foto: Profimedia.cz

Hlasujte: Věděli jste, že se muslimové holí v intimních partiích?

Pro muslimy není odstraňování ochlupení módou, ale povinností.

"Vyholování zavedli ve svých řadách zhruba před 1400 lety, v době, kdy islám vznikal," uvedla pro iDNES novinářka Petra Procházková, provdaná za muslima z Afghánistánu.

V podpaží a intimních oblastech se pečlivě chlupů zbavoval Prorok Muhammad i jeho četné ženy. Pravidlo se záhy stalo součástí základních hygienických předpisů, kterými se muslimové na celém světě řídí dodnes. "Není divu, že webové stránky nejrůznějších muslimských nadací i agentur jsou posety reklamami na depilační krémy a vonné masti, které zabraňují podráždění pokožky," dodává Procházková.

Muži a holení Zažili jste trapas kolem holení?
 NAPIŠTE NÁM NA: ona@idnes.cz

HOLÍ SE KVŮLI ALLÁHOVI

Odstraňování ochlupení v muslimském světě má náboženský podtext. Nepřímo se o tom zmiňuje i Korán: "Alláh miluje ty, kdož dodržují pravidla čistoty." Bible muslimů oplývá spoustou hygienických doporučení. Odstraňovat ochlupení začínají, jakmile se na oněch místech objeví.

Ale pozor! Muslimové nemají přikázáno odstraňovat chlupy z celého těla. Měli by se holit "pouze" v podpaží a na intimních místech, zastřihovat vousy a nehty. Zda si oholí i ostatní části těla, například nohy, to je už na osobním rozhodnutí člověka.

"Vousy nesmějí být příliš dlouhé a vadit mužovi tak, aby je při jídle třísnila potrava. Vlasy mohou být učesané různě. Povolená je i zcela vyholená hlava, ovšem nesmí se část vlasů vyholit a část nikoliv," dodává Petra Procházková.

HYGIENOU PROTI NEMOCEM

Holení a další hygienické návyky jsou v muslimské literatuře popsány velice podrobně. Jak by také ne - v té době neexistoval žádný kosmetický průmysl a lidé nebyli s jednotlivými praktikami obeznámeni.

Muslimové se už od dětství detailně učí všem hygienickým zásadám, včetně například toho, jakou rukou si čistit všechny tělní otvory včetně intimních míst, čím se otírat po "velké" potřebě v poušti, kde není ani kapka vody (pískem či oblázky), nebo jak se omýt po souloži.

"I když islám zdůrazňuje duchovní podstatu všech příkazů a zákazů, hlavním důvodem, který vedl Muhammada k tak rozsáhlému rozpracování systému péče o lidské tělo, bylo zdraví a hygiena. Prorok pochopil, že většina nemocí souvisí se špínou. A tak nařídil čistit si nehty, česat si vlasy, čistit si zuby dvakrát denně a také vyholování," vysvětluje Petra Procházková. 

BEZ CHLUPŮ JE VÍCE VÁŠNĚ

Kromě víry a hygieny sehrál roli také sex a estetika. Vyholená pohlaví prý totiž mají velký význam při udržování vášnivých manželských vztahů.


Na to, jak dosáhnout hladké pokožky, jsou nejrůznější recepty. Často jsou podobné těm, které se používaly mnohem dříve. Například ve starověkém Egyptě se ženy zbavovaly chloupků pomocí pruhů gázy s horkým voskem. Arabky zase používaly takzvaný "bandandoz", což byl jakýsi předchůdce epilátoru: bavlněnou nití omotanou kolem prstů vytvořily smyčku a pak rychlými pohyby chloupky vytrhávaly. Původ v Orientu má také hmota z ovoce, kterou si ženy potíraly žádané partie a patří k prvním epilačním metodám (odstranění chloupků i s kořínky).

Depilační přípravky obsahovaly arzen, nehašené vápno nebo škrob. Zapomenout nesmíme ani na už zmíněné pruhy gázy s voskem nebo směsmi z medu a ovoce. Ochlupení se tehdy nezbavovaly jen ženy, ale i muži.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Milovaný i nenáviděný skřipec se objevil na mole. Chystá se jeho návrat?

Nový vlasový trend z newyorského týdne módy: uhlazené vlasy stažené skřipcem

Retro kousky jsou opět ve hře. Během týdnů módy v New Yorku se ke slovu dostal i skřipec, kterým měly modelky sepnuté...

Nejzajímavější make-up z přehlídek. Klikyháky na očích a červené tváře

Pastelové stíny, černé linky a červená ústa. I to jsou aktuální jarní trendy,...

Pastelové stíny, černé linky a červená ústa. I to jsou aktuální jarní trendy, které byly k vidění na přehlídkách...

Prsten, nebo piercing? Snoubenci si oblíbili šperky zasazené v těle

Podkožní implantáty na místě prstýnku jsou novým trendem. Autorka tohoto snímku...

Po propichování uší, nosu nebo pupíku se dostávají ke slovu podkožní implantáty a piercingy. Na popularitě nyní...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz