Už má zase rýmu aneb jak přečkat školku plnou nudlí

  3:02
Asi to znáte také. Vypipláte dítě z nemoci pomocí litrů citronového čaje a sirupů proti kašli a bohatší o nové triky, jak udržet malého pacienta v posteli, běžíte šťastně do práce, odkud vás zaměstnavatel už týden bombarduje telefony, kdy se konečně vrátíte...
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Osud vám však hází klacky pod nohy. Sotva strčíte hlavu do školky, připadáte si jak v plicním sanatoriu. Co dítě, to rýma nebo kašel. A tak se nejpozději do týdne váš drobeček změní zpátky v toho starého ufrkánka s nudlí až na břiše. Co teď?

Sborový kašel

Obdobím "virového bobříka" si prochází takřka každé dítě, především v prvním roce školky. Některé maminky se snaží o každé nachlazení pečovat v domácím prostředí, zvlášť umožňuje-li to přítomnost babičky ochotné hlídat.

Ovšem chybí-li babička, dochází často na kompromis. S každým nachlazením už se doma neleží, pokašlávající potomek se spořádaně zařadí do kolektivu s větším či menším množstvím stejně ukašlaných spolužáků a dokud ho neschvátí teplota, frkají si ve školce či ve škole všichni spolu takřka v orchestrálním podání.

Co na to říká lékař?

"Jestliže bylo dítě pro zánět horních dýchacích cest nějakou dobu doma, léčilo se takzvaně symptomaticky, tedy bez antibiotik, evidentně mu ustupuje rýma, která už není masivní a hnisavá (s hleny do žluta a zelena), kašel už není jako o závod, v tom případě to můžeme tolerovat. Dítě pravděpodobně už není příliš infekční pro ostatní," říká praktická dětská lékařka Ruth Adamová.

"Jiný případ je, jestliže dítě užívalo antibiotika. Po takové léčbě by správně mělo být ještě aspoň týden nebo i déle doma, protože je, mimo jiné, oslabené a příliš brzké zařazení do kolektivu ho vystavuje riziku, že hned něco dalšího chytne. Bohužel, tuto zásadu se nám nedaří v praxi mnohdy dodržet, protože maminky chvátají do zaměstnání a babičky na hlídání jsou vzácné."

Ilustrační foto

Hlavně nic neuspěchat

Dvaačtyřicetiletá Marta Svozilová, matka tří dětí, říká: "Nejstaršího syna jsem nechávala doma snad s každým zakašláním. Mohla jsem si to dovolit, byla jsem na mateřské. Mladší dcera už sem tam šla do školky i s docela velkou rýmou. Dnes mám jedinou zásadu. Doma dítě nechávám s teplotou, případně s hodně zelenou a masívní rýmou či obzvlášť velkým kašlem, jinak všemu nechávám volný průběh. Byla bych pořád doma a z práce tak brzy dostala výpověď. Mám pocit, že v zimním období jsou stejně všechny děti pořád nemocné, to bych jednu rýmu doléčila a stejně by začalo všechno nanovo…"

Lékaři jsou však poněkud jiného názoru. "I když se to nelíbí zaměstnavateli, je nutné a ohleduplné k vlastnímu dítěti i k ostatním dětem ponechat nachlazeného malého pacienta pár dní doma. Těžko se navíc může požadovat po učitelce mateřské školky, aby celý den běhala za dětmi s kapesníkem a nutila je smrkat, což je v akutní fázi to nejdůležitější," upozorňuje doktorka Adamová.

Odborná literatura udává, že v předškolním věku prodělá dítě běžně až deset akutních respiračních onemocnění za rok, aniž by šlo o jakoukoliv poruchu imunity. A každá taková "svými silami" (bez antibiotik) prodělaná infekce přitom funguje na imunitní systém trochu podobně jako očkování proti infekčním nemocem.

"Viry jsou, jak známo, velice měnlivé, ale přece jen se najdou občasné shodující se znaky a lidská imunita je schopna si to pamatovat. Tím se vysvětluje, proč děti po nástupu do školky stůňou podstatně častěji, než když už do kolektivu chodí rok či dva. Ten první rok je proto zapotřebí absolvovat ze strany rodičů trpělivě s vědomím, že se nic neuspěchá," doplňuje lékařka.

Trpělivě a bez antibiotik

Asi pětadevadesát procent "školkových" onemocnění je podle odborníků virového původu, tudíž není potřeba zásahu antibiotik. Na druhé straně i tak lékaři doporučují neriskovat zdraví dítěte ani jeho spolužáků a alespoň pár prvních dní ho ponechat doma, mimo kolektiv.

OnaDNES.cz emailem

Jedinec je totiž pro okolí "nejnebezpečnější" hned na začátku nemoci, a proto je nejlépe izolovat dítě hned v okamžiku, kdy na něho "něco leze". Není ani nutné hned běžet k lékaři. Stačí pořádně smrkat, mýt si ruce, přikrývat ústa kapesníkem při kašli, přijímat dostatek tekutin, stravu bohatou na vitamíny.

Teprve na druhém místě jsou léky. Volně prodejné kapky do nosu, sirupy na kašel a podobně. A to je další věc, kterou netrpěliví rodiče dokážou mnohdy jen s velkým sebezapřením. Snaha, co nejdříve potomka uzdravit a vrátit se zpět ke svým pracovním povinnostem, dává lékům zelenou hned, navíc nejen těm volně dostupným v lékárně.

"Tlak na lékaře, aby dítěti předepsal něco, co ho rychle uzdraví, aby mohla maminka zpět do práce, je zbytečný a pro dítě škodlivý. Tím zázračným lékem myslí rodiče většinou antibiotika. Ta jsou však na místě teprve tehdy, když se nachlazení komplikuje a je na posouzení lékaře, kdy tento stav nastal," upozorňuje Ruth Adamová.

"Jenom malá část akutních onemocnění se léčí antibiotiky od prvních dní. Dnes má řada dětských lékařů k dispozici vyšetření CRP proteinu. Jedná se o rychlou metodu, kdy z kapky krve lékař pozná, zda se jedná o infekt bakteriální, léčitelný antibiotiky, nebo jen o virózu, která antibiotika nevyžaduje. Toto vyšetření se ale provádí zpravidla jen v případech, že má dítě horečku," dodává lékařka.

jak přečkat "smrkající" školku?

* Otužovat dítě v příhodné době (na jaře a v létě), aby se naučilo zvládat teplotní rozdíly. Saunovat, přiměřeně oblékat. Některé děti chodí v kulichu a teplé bundě už od září. Zpotí se a pak snadno prochladnou.

* Dbát na správné složení jídelníčku a stravu bohatou na bílkoviny - protilátky jsou vesměs bílkovinné povahy.

* Jíst vitamíny v přirozené formě, hlavně zeleninu a ovoce, není nutné dodávat vitamíny v tabletkách, pokud je zaručeno, že dítě konzumuje přirozené zdroje. U odmítačů ovoce v zimním období přidávat C vitamin v přiměřené dávce podle hmotnosti dítěte. Nadbytek vitamínů nic neřeší - tělo ho vyloučí.

* Vyvarovat dítě stresu. Je prokázáno, že při stresu jsou lidé náchylnější k infekci (důležité je tedy také harmonické rodinné prostředí).

* Nutný je i dostatek spánku. Některé děti musí velice brzy vstávat, aby rodiče byli včas v práci. A některé jsou zase nepřiměřeně pozdě ukládány večer do postýlek.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V sedmdesáti je žena jen díky cvičení v lepší kondici než v mládí

11. dubna 2024  8:27

Sedmdesátiletá Hilary Walker Millerová dříve vážila třiaosmdesát kilo. Po narození dětí přibrala na...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...