Stanislava Polášková

Stanislava Polášková - Specialistka na dermatovenerologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

UV záření atopikům prospívá, do solárií by ale chodit neměli, říká lékařka

  • 3
Atopickým ekzémem v Česku trpí asi 800 tisíc lidí. Jeho léčba není snadná. "Letošní zima byla pro atopiky pohromou kvůli smogu i zimě jako takové," uvedla v on-line rozhovoru se čtenáři dermatoložka Stanislava Polášková.

celý on-line rozhovor najdete zde

Lékařka v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz uvedla, že ekzém a alergie se projevují podobně. "Má stejné příznaky i průběh jako u dětí s prokázanými alergiemi. Základem léčby jsou režimová opatření - kůže je vysušovaná chlorovanou vodou, nevhodnými mycími prostředky, nebavlněným oblečením, kontaktem se zvířaty, celkovými infekcemi, stresem, některými potravinami a podobně." Může se dokonce vyskytnout i kombinace atopického ekzému a lupenky.

Součástí léčby atopického ekzému je také pravidelné denní promazávání. Kortikoidní masti by pacienti měli používat jen jako "záchrannou brzdu" v případech akutních projevů ekzému.

Suchá kůže může, ale nemusí být vždy příznakem ekzému. "Zarudlá ložiska u ekzému většinou svědí. U dětí bývají často v ohybech, například v podkolenních a loketních jamkách a na krku, ale i na očních víčkách, tvářích, rukou, bércích i jinde na těle."

U lidí postižených atopickým ekzémem je stravování a celková životospráva základem úspěchu léčby, stejně tak jako případně celkové léky.

Většině pacientů s ekzémem pomáhá UV záření. "Nemůžu ale schválit solárium. Ukazuje se, že intenzita záření v soláriích velmi kolísá a mohla by kůži poškodit. Jsou známé souvislosti se vznikem kožních nádorů," upozorňuje lékařka. Doporučuje vyhledat kožní pracoviště s fyzikální léčbou a docházet na UV záření pod kontrolou.

Letošní zima byla podle lékařky pro atopiky pohromou kvůli smogu i zimě jako takové. "Docházelo ke zvýšeným ztrátám vody kůží a nadměrnému vysušování," dodala Polášková.

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém je silně svědivé, chronické opakující se neinfekční zánětlivé kožní onemocnění.

V důsledku genetických odchylek se v kůži nemocných atopickou dermatitidou tvoří méně lipidů, především ceramidů. Kvůli tomu vznikají defekty v kožní bariéře, která u atopiků vypadá jako "popraskaná půda plná děr". Jimi uniká voda (proto je kůže atopiků suchá) a naopak, škodliviny a alergeny mají usnadněn průnik dovnitř.

Defektní kožní bariéra umožňuje vysoušení a dráždění kůže, vede i k rozvoji zánětu. Kůže je pak suchá až šupinatá, náchylná k poškození, "křehká". Objevuje se svědění, které nutí ke škrábání a zhoršování stavu.

U lidí s genetickými předpoklady, suchou kůží a v přítomnosti vlivů z prostředí mohou i běžné podněty (alergeny z potravy i okolí) spustit imunologickou reakci, která vede k rozvoji ekzému. Jeho vznik usnadňují infekce, nízká vlhkost vzduchu, nadměrné užívání mýdel a dráždivých kosmetických přípravků nebo stres.