Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úsměv je jedinečná záležitost

  0:01aktualizováno  0:01
Možná, že v brzké době při bezpečnostní kontrole třeba na letištích uslyšíte pokyn "řekněte sýr". Američtí odborníci se totiž domnívají, že stahy lícních svalů při úsměvu jsou natolik jedinečné, že jednou mohou sloužit k identifikaci osob.

S touto myšlenkou přišel tým výzkumníků z newyorské Stony Brook University vedený Edem Guanem a s výsledky svých experimentů seznámil zasedání Americké společnosti přírodovědců, které se konalo v závěru března v Montrealu.

Podle odborníků ze Stony Brook University zmapování svalů, které se podílejí na "tvorbě úsměvu", může přispět k vylepšení identifikačních systémů obličeje.

Ed Guan a jeho kolegové tvrdí, že dosavadní techniky při určování totožnosti lze relativně snadno obejít. Počítače mohou v zásadě porovnat dva digitální portréty jedné a téže osoby doslova pixel po pixelu, bod po bodu, či vypočítat vzdálenosti mezi hlavními obličejovými rysy, jako jsou například nos, ústa či oči.

Ostatně tento počítačový systém je již od ledna využíván americkými úřady při kontrole návštěvníků USA, kdy jsou porovnávány nejen fotografie, ale i otisky prstů cizinců s databází možných teroristů či jinak podezřelých osob.

Podle Guana může kontrolovaný člověk uniknout identifikaci jednoduše - třeba silným nánosem make-upu, černými brýlemi nebo kosmetickou operací. I když skenovací systémy nyní používané na hraničních vstupech do USA jsou považovány za spolehlivé, rychlé a přesné, přece jen nejsou stoprocentní.

"Nynější počítačové algoritmy pro automatickou identifikaci tváře mají pro přesnost katastrofické následky. Stačí malá odchylka v póze osoby, úhlu pohledu, výrazu tváře a vše je jinak," varoval například před časem profesor John Daugman z britské univerzity v Cambridge. Podle něho současné identifikační systémy chybují z pěti až čtyřiceti procent.

Ale i kdybychom vycházeli teoreticky z toho, že systém je spolehlivý na 99,9 procenta, pak třeba při 60 milionech návštěvníků USA ročně nedokáže určit a odhalit 63 000 jednotlivců. A to není zase tak málo. Proto se pracuje na řadě způsobů, jak tuto mezeru zaplnit, například doplnit spolehlivé otisky prstů ještě spolehlivější identifikací podle duhovky.

Nový způsob spočívá v tom, že osoba je požádána, aby se usmála do kamery. Ta v rychlém sledu udělá dva snímky a potom přijde na řadu počítač, který analyzuje, jak se pohnula kůže kolem úst mezi oběma fotografiemi. Příslušný software dokáže vysledovat jemné změny vrásek na kůži, a to i velikosti zlomku milimetru.

Nashromážděné údaje vytvoří počítačový snímek tváře překrytý sítí malých šipek, které naznačují, jak se při úsměvu pohnou různé části kůže. Tento pohyb je kontrolován stahy svalů pod kůží a nijak se do něj nepromítá ani nános make-upu, ani "šíře" úsměvu. Systém je natolik citlivý, že vytvoří mapu svalových stahů i v případě, že kontrolovaná osoba se snaží zachovat "pokerovou tvář" a vůbec nehnout ani brvou.

Tým z univerzity Stony Brook se domnívá, že mapa úsměvu každé osoby je jedinečná. V laboratorních zkouškách tento systém dokonce předčil klasickou počítačovou metodu analýzy pixel po pixelu a dokázal naprosto správně přiřadit totožnost osob.

Nicméně úspěch v laboratoři ještě neznamená masové nasazení... Nová technologie může najít využití i v lékařství. Některé nervové potíže způsobují výraznou asymetrii v pohybu lícních svalů. Lékaři by tak mohli analýzou obličejové mapy určit včas diagnózu nemocné osoby.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...Najdete na iDNES.cz