Ona

Úmluva o tabáku ztíží kuřákům život

  • 199
Český kuřák bude muset zanedlouho sáhnout hlouběji do kapsy, když zatouží po cigaretě. A nekoupí ji v samoobsluze, ale bude muset do krámku s tabákem. To jsou jen některá omezení celosvětové úmluvy o kontrole tabáku, k níž se připojilo i Česko.

Parlament by ji měl ratifikovat už na podzim a českého kuřáka se dotkne příští rok.

Výraznější by mělo být i varování na krabičkách cigaret. Lidé jsou sice již nyní upozorněni, že kouření škodí zdraví, dozvědět by se však také měli o přítomnosti smrtících jedů v tabáku: DDT, rtuti, kadmia, formaldehydu, benzenu či velkého množství dusičnanů.

Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření při Univerzitě Karlově připomíná, že podobných jedů jsou v tabáku tisíce. A výrobci k nim přidávají další stovky aditiv, aby lidem cigareta chutnala a esteticky na ně působila - třeba vinutím kouře anebo i tím, že popel se cigarety efektně dlouho drží.

Již od července je v Česku zakázána reklama na cigarety. "Výsledkem nepřímé reklamní masáže je třicet procent kouřících patnáctiletých dívek," připomíná Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku.

Recepty, jak bojovat s kouřením, vyplývají z knihy Jak zvládnout kuřáckou epidemii. Tu připravila Světová zdravotnická organizace a představila ji Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu.

Obtížnější bude i pašování
Celosvětová úmluva o kontrole tabáku pamatuje i na pasivní kouření. Doslova říká, že nekuřáci musí být chráněni před tabákovým kouřem na pracovištích, ve veřejné dopravě i ve vnitřních veřejných prostorách. "Jen úplný zákaz kouření je účinná ochrana nekuřáků," stojí v úmluvě.

Ta pamatuje i na pašování cigaret: na krabičce musí být jasně vyznačen její původ i určení. V Česku zemře ročně osmnáct tisíc lidí na následky kouření. Což je jedna pětina všech úmrtí. Cigarety Čechům v průměru zkracují život o patnáct let. A šokují i finanční částky, které ročně stojí léčba chorob, k nimž přispívají cigarety.

"Jen hospitalizace v nemocnicích spolkne třiadvacet miliard, ambulantní léčba pětatřicet," uvádí namátkou Králíková. Roční finanční ztráty zemí Evropské unie se přitom odhadují na 140 miliard eur.

Zvýšení daní z tabákových výrobků vede vždy k citelnému snížení spotřeby cigaret, přičemž příjmy do státní pokladny naopak vzrostou. To je i příklad Maďarska. A je to prý i jeden z mála účinných způsobů, jak zmírnit celosvětovou kuřáckou epidemii.