Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úmluva o tabáku ztíží kuřákům život

  1:00aktualizováno  1:00
Český kuřák bude muset zanedlouho sáhnout hlouběji do kapsy, když zatouží po cigaretě. A nekoupí ji v samoobsluze, ale bude muset do krámku s tabákem. To jsou jen některá omezení celosvětové úmluvy o kontrole tabáku, k níž se připojilo i Česko.

Parlament by ji měl ratifikovat už na podzim a českého kuřáka se dotkne příští rok.

Výraznější by mělo být i varování na krabičkách cigaret. Lidé jsou sice již nyní upozorněni, že kouření škodí zdraví, dozvědět by se však také měli o přítomnosti smrtících jedů v tabáku: DDT, rtuti, kadmia, formaldehydu, benzenu či velkého množství dusičnanů.

Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření při Univerzitě Karlově připomíná, že podobných jedů jsou v tabáku tisíce. A výrobci k nim přidávají další stovky aditiv, aby lidem cigareta chutnala a esteticky na ně působila - třeba vinutím kouře anebo i tím, že popel se cigarety efektně dlouho drží.

Již od července je v Česku zakázána reklama na cigarety. "Výsledkem nepřímé reklamní masáže je třicet procent kouřících patnáctiletých dívek," připomíná Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku.

Recepty, jak bojovat s kouřením, vyplývají z knihy Jak zvládnout kuřáckou epidemii. Tu připravila Světová zdravotnická organizace a představila ji Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu.

Obtížnější bude i pašování
Celosvětová úmluva o kontrole tabáku pamatuje i na pasivní kouření. Doslova říká, že nekuřáci musí být chráněni před tabákovým kouřem na pracovištích, ve veřejné dopravě i ve vnitřních veřejných prostorách. "Jen úplný zákaz kouření je účinná ochrana nekuřáků," stojí v úmluvě.

Ta pamatuje i na pašování cigaret: na krabičce musí být jasně vyznačen její původ i určení. V Česku zemře ročně osmnáct tisíc lidí na následky kouření. Což je jedna pětina všech úmrtí. Cigarety Čechům v průměru zkracují život o patnáct let. A šokují i finanční částky, které ročně stojí léčba chorob, k nimž přispívají cigarety.

"Jen hospitalizace v nemocnicích spolkne třiadvacet miliard, ambulantní léčba pětatřicet," uvádí namátkou Králíková. Roční finanční ztráty zemí Evropské unie se přitom odhadují na 140 miliard eur.

Zvýšení daní z tabákových výrobků vede vždy k citelnému snížení spotřeby cigaret, přičemž příjmy do státní pokladny naopak vzrostou. To je i příklad Maďarska. A je to prý i jeden z mála účinných způsobů, jak zmírnit celosvětovou kuřáckou epidemii.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...Najdete na iDNES.cz