Ona

Udržitelná móda je momentálně velké téma. Více se o ní můžete dozvědět v rámci projektu Slow Fashion Days. | foto: Slow Fashion Days

Udržitelná móda na vzestupu. Vedle estetiky se prosazuje i ekologie

  • 6
Slušivé střihy, zajímavé vzory a kvalitní materiály jsou pro většinu z nás hlavními kritérii, podle kterých si vybíráme oblečení. Stále častěji ale klademe důraz i na podmínky, ve kterých móda vzniká, a ekologický dopad, který má módní průmysl na planetu.

Najít cestu k optimální šatníku přitom může být jednodušší, než se zdá. Místo tzv. fast fashion, kdy člověk nakupuje mnoho levných věcí, které nosí jen krátce, se stačí vydat opačným směrem. Cestou udržitelné módy. Její příznivci nakupují oblečení v second handech a bazarech, na designových marketech, kde prodávají lokální tvůrci, či u návrhářů. Ti šikovnější si šijí sami.

Férová móda místo trendů

Podle nizozemské módní expertky Ellen Haeserové přibývá lidí, kteří se brání konzumu a programově odmítají kupovat stále nové kousky. Místo toho hledají nadčasovou kvalitu a skutečnou hodnotu. Klíčem k této nové módě už nejsou trendy, ale sám zákazník a jeho osobní styl. Oblíbené jsou proto nadčasové kousky, které mají univerzální střihy a jsou z materiálů, co dlouho vydrží. Takové kousky se totiž dají nosit klidně deset či dvacet let.

Čtěte v magazínu City Life

O Kamile Boudové se více dozvíte v zářijovém čísle metropolitního magazínu City Life.

Titulní strana metropolitního magazínu City Life Mladá Fronta Dnes, září 2017.

Stejně jako v jiných oblastech života, i v módě se podle Ellen Haeserové klade pořád větší důraz na fair trade, environmentální a sociální udržitelnost výroby, recyklaci.

Síla čtyř barev

„Sandály jsem našla před pěti lety v Tanzanii. Jsou kožené, dají se snadno opravovat a dlouho vydrží. Košili jsem dostala od kamarádky, kalhoty zdědila po sestře, která si je koupila v second handu, mikinu mám z organické bavlny z Peru, náhrdelník z recyklovaného textilu a kabelku z papíru,“ popisuje Kamila Boudová, vyznavačka udržitelné módy, v zářijovém čísle magazínu City Life Mladé Fronty Dnes.

Kamile hodně záleží na tom, aby byla móda citlivá k životnímu prostředí a etická k zaměstnancům textilního průmyslu. Oblečení v řetězcích si nekupuje, protože jeho původ je těžko zjistitelný. Vadí jí také bezmyšlenkovité hromadění věcí. Sama má jednoduchý šatník složený z kousků v bílé, šedé, béžové a černé, které se mezi sebou dají dobře kombinovat.

Bývalá manažerka, která má bohaté zkušenosti z módního průmyslu, se snaží lidi motivovat, aby se více zajímali o původ svého oblečení. Kromě toho, že učí na univerzitě v Paříži, kde žije, jezdí po světě a přednáší o tom, proč je důležité řešit, odkud naše oblečení pochází. Účastní se i nejrůznějších akcí zaměřených na lokální a férovou módu. Do Čech dorazí na začátku září na akci s názvem Slow Fashion Days, kterou organizuje.

Slow Fashion Days

Součástí nadcházejícího týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week bude i víkend, který představí udržitelnou módu. Akce s názvem Slow Fashion Days se uskuteční ve dnech 8. a 9. září 2017 ve Vnitrobloku v pražských Holešovicích.

Dvoudenní program nabídne designéry a značky, které vytvářejí oblečení a módní doplňky šetrné k životnímu prostředí, dále i řadu přednášek a workshopů. Návštěvníci si tak budou moci osahat, nakoupit udržitelnou módu, organickou kosmetiku a zapojit do různých aktivit. Více na http://www.slou.cz/.