Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Udělejte si lázně i doma

  0:12aktualizováno  0:12
Za odpočinkem, relaxací a krásou nemusíte chodit do kosmetického salonu ani jezdit do lázní. Načerpat nové síly můžete i doma.

Lázeňskou péči si můžete dopřát i doma | foto: Profimedia.cz


Nedostává se vám energie, únavou vás bolí celé tělo a ani vaše pleť a vlasy nejsou to, co bývaly? Pak si dopřejte pořádnou dávku domácí relaxace. Dejte si příjemně voňavou lázeň, udělejte si masáž nebo si připravte domácí masku na vlasy. Prostě hýčkejte se a rozmazlujte.

Než však začnete s některou z procedur, měla byste mít volné pole působnosti. Za prvé to chce klid a ten budete mít jen v případě, že se budete moci soustředit sama na sebe. Máte-li děti, pošlete je s manželem do kina, přítele za kamarády. Co se týká naladění správné atmosféry, fantazii se meze nekladou. Vyzdobte si koupelnu svíčkami, zapalte vonné tyčinky, pusťte si uklidňující hudbu a odpočívejte...

DEJTE SI LÁZEŇ

Vlastníte-li vanu, můžete se počítat mezi ty šťastné. Teplá voňavá lázeň vás nejenom příjemně zahřeje, ale pomůže vám zbavit se stresu, nervozity a napětí. Do vody si můžete přidat jednak hotové přípravky (koupelové soli, pěny či oleje s různými účinky) nebo přísady, které najdete doma (například mléko a med, čerstvé nakrájené ovoce, mátu aj.).

Zatímco budete odpočívat v koupeli, udělejte si pleťovou nebo vlasovou masku. Nejde jenom o pouhou úsporu času, díky teplu bude jejich účinek intenzivnější. Při koupeli si pokožku jemně promněte lufou. Zbaví ji odumřelých buněk a výborně ji prokrví. Budeteli s tímto koupelnovým ,náčiním‘ zacházet šetrně, můžete je použít při každé koupeli.

Koupel si dopřejte jednou, maximálně dvakrát týdně. Ideální doba je asi dvacet minut – delší by pokožku zbytečně namáhala. Na závěr se osprchujte spíše vlažnější vodou a jemně se osušte ručníkem. Dokud budete z koupele hezky nahřátá, udělejte si masáž nebo vmasírujte do pokožky celého těla vhodný tělový přípravek.

NA TEPLOTĚ ZÁLEŽÍ

Účinek koupele ovlivňuje kromě vybrané přísady také její teplota. Při teplotě 35–36 oC dochází ke zpevňujícímu efektu, teplota 37–38 oC je relaxační a 38 – 39 oC podporuje odbourávání škodlivých látek a zeštíhlení.

 

 

 


OSVĚŽUJÍCÍ SPRCHA

Nemůžete-li si vychutnat teplou lázeň, nezoufejte. Nic se totiž nevyrovná osvěžující sprše po náročném dni. Kromě toho, že vás postaví opět na nohy, zvyšuje pružnost žil a podporuje krevní oběh. Základem je střídání teplé a studené sprchy. Začněte teplou vodou a od nohou – vodu stříkejte na chodidla a pomalu pokračujte nahoru k hýždím. Potom přejděte na horní polovinu těla. Vždy dbejte na to, abyste se sprchovala od rukou a nohou směrem k srdci. Pak nastavte teplotu vody na studenou (cíl není způsobit tělu tepelný šok) a udělejte to samé. Celkem opakujte 4x.

Ještě ve sprše ošetřete pokožku peelingem. Zbaví ji odumřelých buněk, dodá jí hebkost, vláčnost a zářivý vzhled. Po osprchování zvláčněte pokožku tělovým přípravkem.

PROFI MASÁŽ

Nejenom masér vám může udělat relaxační masáž celého těla – stejně vám poslouží i vaše ruce. Jako mávnutím kouzelného proutku vás zbaví stresu, nakumulovaného napětí a navíc i zjemní pokožku. Pamatujte si: masáž si zkuste vychutnat a příliš nehlídejte, zda děláte jednotlivé pohyby správně. A dbejte na to, aby vám nebylo nic nepříjemné ani vás nic nebolelo.

TIP!

Před masáží se ještě lehce protáhněte. Pomůže to rozproudit krev, zahnat stres a zlepšit ohebnost.
Postavte se rovně, nohy mírně rozkročte a ruce položte na hýždě. Nadechněte se a stoupněte si na špičky, vydechněte a postavte se na paty. Zkuste několikrát a pak zapojte i paže. Při nádechu je zvedněte do výšky, při výdechu je pomalu spouštějte dolů. Opakujte 6x. Při každém třetím cviku zůstaňte na špičkách a s rukama vzhůru, vydechněte a teprve pak se postavte na paty. Cvik zakončete tak, že se při posledním pohybu snížíte do dřepu, ruce položíte před sebe na podlahu a necháte klesnout hlavu – výborně to uvolní celé tělo. V této pozici se hlavní lymfatické body napnou, což napomáhá k jejich pročištění.

 

 

 

 

 

 

 


OD PATY AŽ K HLAVĚ

Tuto masáž vždy provádějte po zahřívací lázni, aby byla pokožka vláčná a svaly prohřáté. Použijte k tomu tělový olej – na rozdíl od mléka po pokožce lépe klouže a nezasychá tak rychle. A jak na to?

1. Začněte u chodidel a nezapomeňte na paty – kůži vždy masírujte jemnými krouživými pohyby a zbytečně na ni netlačte. Oběma rukama pak zapracujte na kotnících a plynule přejděte na lýtka a kolena.

2. Jemně masírujte vnitřní stranu stehen a pak se přesuňte na jejich vnější stranu. Když pocítíte, že teplota kůže poklesla, znamená to, že jste narazila na místa ohrožená celulitidou. Klidně v této oblasti trochu přitlačte a pěstmi si tu zlehka ‚zabubnujte‘.

3. Věnujte se také svým zádům – na dolní část zad položte dlaně a prsty je jemně promasírujte. Dlaněmi pak zapracujte na oblasti pasu a přejděte na prsa – každé asi osmkrát obkružte – a pokračujte ke krku.

4. Obě paže masírujte zároveň, a to od ramen směrem k zápěstí. Nakonec spojte dlaně, ruce protáhněte a uvolněte. Poté přejděte na hlavu a krk. Začněte u ramen, pokračujte na zadní straně krku a podle linie vlasů – krouživé pohyby tyto partie skvěle uvolní.

5. Do masáže zahrňte i oblast čelistí. Začněte u brady a pokračujte až za uši. Lalůčky promasírujte jemnými štípavými pohyby. Nakonec lehkým poklepáním konečků prstů uvolněte spánky, přejděte do středu čela a pak nahoru k vlasům.

‚SUCHÁ‘ MASÁŽ

Kartáčování pokožky nasucho podporuje krevní oběh, takže vás krásně zahřeje, a působí také jako výborný peeling. K masírování použijte kartáč s přírodními měkkými štětinami, případně masážní rukavici. POZOR! Pokud vaše pokožka zrudne, znamená to, že na ni příliš tlačíte. Vždy se vyhněte pupínkům či poraněním pokožky.

ABYSTE DOSTATEČNĚ AKTIVOVALA METABOLISMUS, KARTÁČEM SEDMKRÁT PŘEJEĎTE PODÉL LYMFATICKÝCH DRAH V TOMTO POŘADÍ:

1. Začněte s podpažím, kde se nachází opravdu velké množství lymfatických uzlin. Nejdříve masírujte toto místo krouživými pohyby po směru hodinových ručiček, poté obráceně.

2. Přejděte k poprsí. Opatrně přejíždějte kartáčem kolem prsou – nikdy je nemasírujte přímo, protože kůže je zde hodně citlivá. Potom zapracujte na pasu. Masírujte ho od boků směrem nahoru.

3. Zkuste nevynechat ani záda. Kartáč veďte vždy po vnější straně od páteře, směrem od ramen k hýždím. Nejdříve nalevo, pak napravo. I když si pochopitelně nedosáhnete na celá záda, nevadí.

4. Pokračujte v tříslech – nejprve na pravé straně, poté na levé. Nakonec si promasírujte hýždě, a to směrem od středu ven.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DOPING PRO VYSUŠENÉ VLASY

Lze říct, že ve srovnání s péčí o pleť je péče o vlasy mnohem jednodušší, a jsou tu také rychleji vidět výsledky. Máte-li suché vlasy s drsnými konečky, zkuste je hýčkat vlastnoručně vyrobenou maskou z kokosového oleje, esenciálních olejů a dalších ingrediencí, která jim dodá vitaminy, vyživí je do hloubky, posílí je a dodá jim lesk. Potřebujete k tomu: 1 až 2 čajové lžičky 100% panenského kokosového oleje, 2 čajové lžičky kozího jogurtu, 2 čajové lžičky smetany, 1 zralé avokádo – rozetřené, 1 kapka levandulového, růžového a ylang ylang oleje.

1. Všechny přísady dobře rozmíchejte tak, aby vznikla jemná pasta. Tu naneste rovnoměrně na neumyté vlasy a vmasírujte. Nechte působit alespoň 20 minut. Pokud nejste v lázni, můžete zvýšit účinek, když zabalíte vlasy do sáčku, pohodlně si sednete a nohy si dáte nahoru.

2. Poté vlasy umyjte svým běžným šamponem. Je-li třeba a na vlasech zůstávají zbytky masky, opakujte dvakrát, ale příliš je nedrhněte. Nakonec dopřejte vlasům ještě kvalitní kondicionér.

3. Máte-li hodně dlouhé silné vlasy, přidejte do masky dvě dávky jogurtu i smetany.

TIP!
Než budete opečovávat svoji kštici, dopřejte si malou masáž hlavy. Odstraňuje odumřelé buňky, podporuje krevní oběh a posiluje tak vlasy.

JAK NA TO:
Hlavu si dejte do dlaní a palce položte na vyvýšeniny za ušima. Konečky ostatních prstů jemně přitlačte na vlasy a krouživými pohyby masírujte vlasy. Masáž půjde snáze, když si konečky prstů namočíte do vlasového nebo pleťového oleje.

  

ZAMĚŘTE SE NA CHODIDLA

Zatímco ruce v zimě opečováváme s láskou, na chodidla tak trochu zapomínáme. A přitom si zaslouží stejnou péči. Při domácí relaxaci si vyšetřete pár minut a připravte si lázeň jen pro ně.

NÁŠ VÝBĚR?
Do teplé vody přidejte po kapce oleje z růže, jasmínu a levandule, hrst sušené levandule nebo okvětních lístků. Relaxujte asi tak 15 minut.

PO KOUPELI SE NOHÁM JEŠTĚ CHVÍLI VĚNUJTE:

Kůži na chodidlech ošetřete pemzou, která ji změkčí a podpoří krevní oběh. Pozor – nikdy ji nedrhněte za sucha, měla by být změkčená koupelí. Dělejte spíše delší, plynulé pohyby a na pemzu příliš netlačte.

Nohy pak opláchněte, dobře je osušte a navlhčete tělovým olejem. Vmasírujte ho do kůže na chodidlech, nezapomeňte na paty, oblast kotníků a nárty. Pozornost věnujte také prstům – dobře namasírujte každý zvlášť, a to tak, že je jakoby ,vytahujete‘. Promastěte i kůžičku kolem nehtů.

Nakonec zabalte nohy do ručníku, a než se olej vstřebá, odpočívejte. Pohodlně se natáhněte a dejte si nohy nahoru, aby se zlepšil krevní oběh a nedocházelo k zadržování tekutin.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Parfém a deodorant v jednom tónu. Pět triků, jak vyzrát na tělesné pachy

S parfémy se to musí umět. I ty nejkvalitnější niche vůně totiž dokáže „zkazit“...

Se stoupajícími teplotami přichází i stinné stránky léta. Vůně a pachy v uzavřených prostorách, jako je výtah, kancelář...

Gisele Bündchenová slaví narozeniny. Je ikonou modelingu už čtvrt století

Brazilská kráska Gisele Bündchenová dnes slaví 38. narozeniny. Ve světě...

Brazilská kráska Gisele Bündchenová dnes slaví 38. narozeniny. Ve světě modelingu se pohybuje od svých 13 let, kdy...

Napařování vaginy jako nový trend. Zamilovala si ho i Gwyneth Paltrowová

Ženskou napářku zkouší čím dál více žen. Pro mnoho z nich se stala součástí...

Rituál našich prababiček se opět vrací do módy. Ženská bylinná napářka pomáhá od menstruačních bolestí, zánětů, ke...Najdete na iDNES.cz