Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tyčinka, nebo sprej? Ke správné ušní hygieně stačí obyčejný ručník

  • 95
I tak zdánlivě nepodstatná procedura, jako čištění uší, má svá nebezpečí. Pokud ji provádíte špatně. V létě je navíc potřeba uším dopřát víc pozornosti.

Kdy je hluku moc

Kdo si chce své uši chránit, ať se řídí obecnou zásadou: prostředí, v němž není kvůli hluku možná normální konverzace s partnerem, je již škodlivé.

Naše sluchové ústrojí je stále ohroženější. Se změnou životního stylu se zvyšuje hladina hluku. Na naše uši klade nároky také hudba, stačí se podívat na ulici, kolik lidí má při chůzi nebo řízení auta v uších tzv. pecky, jak hlasitá je hudba v barech či klubech nebo na oblíbených hudebních festivalech a koncertech.

Péči o sluchové ústrojí soustředíme na zevní ucho, které tvoří chrupavčitý boltec a zevní zvukovod. Právě v něm jsou četné mazové žlázy. Od středního ucha zevní ucho dělí ušní bubínek.

Ušní maz (odborně cerumen) čistí ucho a chrání ho proti infekci. Když ho pravidelně neodstraňujeme, ztvrdne a v extrémních případech to může vést až k poruchám sluchu.

Nejméně zkazíte, nebudete-li uši čistit vůbec

Nejrůznější zdroje na internetu i někteří odborníci tvrdí, že čistit uši vatovými tyčinkami je zcela nevhodné. Jiní k tomu zase tak radikální postoj nezaujímají.

Podle primáře ORL Všeobecné fakultní nemocnice Radima Kani je to hlavně věc názoru. Konkrétně u vatových tyčinek jde o to, jak se použijí. "Nesmí se zasouvat příliš hluboko. Pak se s tyčinkou zatlačí hlouběji i maz, což je špatně," tvrdí. Ve zvukovodu se pak může vytvořit mazová zátka. Tyčinkou ji s největší pravděpodobností jen zatlačíte hlouběji k bubínku.

Při neopatrném čištění vatovými tyčinkami si můžete dokonce zevní zvukovod poranit. Už vůbec se nedoporučuje používat k čištění jakékoli ostře zakončené předměty (jsou známé i případy, kdy si dotyčný čistil ucho pletací jehlicí).

Ilustrační fotografie

Nesprávným čištěním ucha si můžete přivodit i poranění

Zjednodušeně řečeno, nejméně toho zkazíte, když si je nebudete čistit vůbec. Radí to Jan Paska, primář ORL oddělení pražské Nemocnice Na Homolce. Ucho má víceméně samočisticí funkci. Maz se ve zvukovodu přirozeně pohybuje směrem ven.

"Stačí pak optimálně rohem ručníku při mytí, nebo i jemně prstem, maz vytřít," říká Kaňa. Ani oblíbené vatové tyčinky nejsou vyložené závadné, pokud jimi maz nezatlačujete, ale jen ho s nimi vytřete. "Hlavní je se neporanit," dodává.

Sprej: dražší varianta

V lékárnách jsou k dostání také speciální spreje. Tyto roztoky rozpouštějí ušní maz a přispívají tak k lepší ušní hygieně. V podstatě zařídí totéž, co obyčejný ručník, ale za více peněz. "Ano, tyto spreje jsou dražší variantou ušní hygieny," tvrdí Kaňa. Jako výhoda se může jevit fakt, že malé děti sebou často při čištění uší cukají, a při použití vatových tyčinek se mohou poranit. Sprej je tedy vhodnou náhradou.

Pokud však cítíte v uchu jakékoli nepříjemné pocity, měli byste se okamžitě obrátit na odborného lékaře.