Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté zaplavují české zubaře

  1:00aktualizováno  1:00
Na dovolenou se dá jet i k zubaři. Aspoň v sousedním Německu si čím dál víc lidí myslí, že je to skvělý nápad, a mění dovolenou u moře za týden strávený u českých, polských či maďarských zubařů. Po návratu pak oslňují známé místo čokoládovým opálením bělostným leskem svého chrupu.
Místo bronzového opálení si turisté přivezou domů zářivý úsměv. Ilustrační foto.

Místo bronzového opálení si turisté přivezou domů zářivý úsměv. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Například telekomunikační inženýr Alexander Heid. Ten zamířil do Maďarska, aby si pořídil náhradu za dva chybějící zuby. Za let z Frankfurtu a za týdenní ubytování utratil 2200 eur, což je zhruba 61 tisíc korun. Nelituje.

"V Německu by stálo jen samo ošetření bez implantátu 2000 eur," svěřil se Heid časopisu Die Welt. "Tady si k tomu můžu dopřát ještě dovolenou," pochvaluje si.

Německým pacientům i jejich pojišťovnám, které část ošetření pacientům proplácejí, se to bohatě vyplatí. Jásají i čeští zubaři: cizinci přinášejí peníze na ruku. Hodně peněz.

"Platí okamžitě v hotovosti a částky vyšší, než jaké dostanu za ošetření českého pacienta přes pojišťovnu," říká Viktor Šticha z Domažlic. Potíž je, že zubařů u nás rok od roku ubývá – stárnou, odcházejí do důchodu a nových je málo.

Studium zubaře je totiž drahé. Česká stomatologická komora odhaduje, že pokud vše půjde jako dosud, bude v Česku do deseti let pracovat jen polovina stomatologů.

Obava, že brzy nebude mít kdo ošetřovat české pacienty, je proto velmi reálná. Už teď je v Praze a ve velkých městech problém sehnat zubaře, který je ještě ochotný přibírat nové pacienty.

Někteří už teď nevylučují, že české klienty ze svých kartoték vyřadí. "Mám dost českých zákazníků a ošetřování německých beru jako přilepšení. Ale může se stát, že když pojišťovny budou dělat problémy, tak s nimi skončím a budu se věnovat německým klientům. Zájem mají veliký," říká Viktor Šticha.

Přesto zubaři zatím vesměs tvrdí, že pacienti nemusí mít strach. Mnohým z nich v tom, aby se zaměřili jen na cizí klientelu, brání krom jazykových bariér i lidská slušnost.

"Mohl bych se zbavit českých pacientů, ale z morálního hlediska je to pro mě nepřijatelné. Nedokázal bych říci člověku, který ke mně chodí pětadvacet let, že už ho neošetřím," vysvětluje domažlický zubař Josef Kohout.

"I když – být pragmatik, tak bych se jednoznačně zaměřil na německou klientelu," dodává.
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...Najdete na iDNES.cz