Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté zaplavují české zubaře

  1:00aktualizováno  1:00
Na dovolenou se dá jet i k zubaři. Aspoň v sousedním Německu si čím dál víc lidí myslí, že je to skvělý nápad, a mění dovolenou u moře za týden strávený u českých, polských či maďarských zubařů. Po návratu pak oslňují známé místo čokoládovým opálením bělostným leskem svého chrupu.
Místo bronzového opálení si turisté přivezou domů zářivý úsměv. Ilustrační foto.

Místo bronzového opálení si turisté přivezou domů zářivý úsměv. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Například telekomunikační inženýr Alexander Heid. Ten zamířil do Maďarska, aby si pořídil náhradu za dva chybějící zuby. Za let z Frankfurtu a za týdenní ubytování utratil 2200 eur, což je zhruba 61 tisíc korun. Nelituje.

"V Německu by stálo jen samo ošetření bez implantátu 2000 eur," svěřil se Heid časopisu Die Welt. "Tady si k tomu můžu dopřát ještě dovolenou," pochvaluje si.

Německým pacientům i jejich pojišťovnám, které část ošetření pacientům proplácejí, se to bohatě vyplatí. Jásají i čeští zubaři: cizinci přinášejí peníze na ruku. Hodně peněz.

"Platí okamžitě v hotovosti a částky vyšší, než jaké dostanu za ošetření českého pacienta přes pojišťovnu," říká Viktor Šticha z Domažlic. Potíž je, že zubařů u nás rok od roku ubývá – stárnou, odcházejí do důchodu a nových je málo.

Studium zubaře je totiž drahé. Česká stomatologická komora odhaduje, že pokud vše půjde jako dosud, bude v Česku do deseti let pracovat jen polovina stomatologů.

Obava, že brzy nebude mít kdo ošetřovat české pacienty, je proto velmi reálná. Už teď je v Praze a ve velkých městech problém sehnat zubaře, který je ještě ochotný přibírat nové pacienty.

Někteří už teď nevylučují, že české klienty ze svých kartoték vyřadí. "Mám dost českých zákazníků a ošetřování německých beru jako přilepšení. Ale může se stát, že když pojišťovny budou dělat problémy, tak s nimi skončím a budu se věnovat německým klientům. Zájem mají veliký," říká Viktor Šticha.

Přesto zubaři zatím vesměs tvrdí, že pacienti nemusí mít strach. Mnohým z nich v tom, aby se zaměřili jen na cizí klientelu, brání krom jazykových bariér i lidská slušnost.

"Mohl bych se zbavit českých pacientů, ale z morálního hlediska je to pro mě nepřijatelné. Nedokázal bych říci člověku, který ke mně chodí pětadvacet let, že už ho neošetřím," vysvětluje domažlický zubař Josef Kohout.

"I když – být pragmatik, tak bych se jednoznačně zaměřil na německou klientelu," dodává.
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz