Turisté v Bratislavě míří především na tradiční Vánoční trhy

Předvánoční nákupní horečka stoupá také ve slovenské metropoli. Zatímco tisíce Bratislavanů pospíchají za dárky hlavně do obřích nákupních center v okrajových částech města, zahraniční návštěvníci míří především na tradiční Vánoční trhy na Hlavní náměstí. "Líbí se mi, že prodavači tady téměř vůbec nenabízejí brakové zboží. Většinou jsem ve stáncích viděl výrobky lidových řemeslníků, navíc kolem dokola nehrají pořád stejné koledy. Za šedesát korun se lze dobře najíst a napít, k mání jsou i slovenské speciality," říká plzeňský programátor Karel Svoboda.

Zatímco horká zelňačka - "kapustnica" - mu chutnala a rodině do Plzně poveze také skalický sladký koláč trdelník, tuze, což je slovenský alkoholický nápoj hriatô, český turista odmítl pít. "Na hriatô jsem se těšil několik dnů. Když mi ale prodavač prozradil, že kromě tvrdého alkoholu zředěného vodou a koření jsou v tom zamíchány také škvarky a sádlo, zvedl se mi žaludek," vysvětluje.

Na namazaném chlebu s cibulí si pochutnával kanadský student Patrick se svou slovenskou přítelkyní. Kelímek s medovinou však vypil jen do poloviny. "Ačkoli jsem na Slovensku již třetím rokem, poprvé jsem nejel na Vánoce domů. Trhy jsou celkem fajn. Chutná mi také jídlo, i když je velmi nezdravé. Medovinu mi každý chválil, ale nepřišel jsem jí na chuť," řekl lámanou slovenštinou Kanaďan. Opačného názoru byla určitě skupinka bratislavských středoškoláků, kteří odešli ze školy a i dopřáli si nejen medovinu, ale také punč a svařené víno.

Nákupní horečka pokračuje
Ve městě mezitím pokračovalo předvánoční šílenství. Lidé, jež stáli v obchodech v dlouhých frontách, byli nervózní a pokřikovali po sobě. V centru města se tvořily dopravní zácpy, tramvaje projížděly Obchodní ulicí se zpožděním doslova krokem.
Krvavé divadlo předváděl na náměstí Slovenského národního povstání nešikovný prodavač kaprů. "Letos koupím raději mražené filé," vystoupila z fronty postarší Bratislavanka.

Čeká se i na zpověď
Ačkoli katoličtí kněží již před několika dny věřící vyzvali, aby zpověď neodkládali na poslední chvíli, čeká se v kostelech i na rozhřešení. "Zpověď nikdy neodkládám na poslední chvíli, ale letos jsem to dřív nestihl. Přece jenom práce kvapná málo platná. Spíše mě však mrzí, co jsme z Vánoc udělali. Všichni se honí, jsou vystresovaní a na Ježíška si vzpomenou leda tak při hloupé reklamě na mobilní telefony," míní asi třicetilytý mladý muž Marek Greško z Trnavy.