Ona
Pobyt na denním světle pomáhá při hubnutí

Pobyt na denním světle pomáhá při hubnutí | foto: Profimedia.cz

Tuk, který pomáhá hubnout. Při denním světle

  • 15
Vědci objevili další důvod, proč naše prababičky byly štíhlejší - trávily totiž více času venku a neexistovalo ústřední topení.

Britská studie pod vedením profesora Michaela Symondse z univerzity v Nottinghamu se zaměřila na výzkum hnědé tukové tkáně (brown adipose tissue, dále jen BAT), která byla až donedávna pro odborníky záhadou.

Hnědý tuk má schopnost spalovat kalorie a vytvářet velké množství tepla, zatímco bílá tuková tkáň funguje jako zásobárna energie a její hromadění způsobuje obezitu a s ní spojené srdeční problémy a diabetes. Hnědý tuk slouží jako ochrana před zimou a jako prevence obezity.

Hnědý tuk pomáhá při hubnutí

Dlouho se věřilo, že BAT se ve velkém množství vyskytuje jen u novorozených dětí a malých savců, kteří potřebují dostatek tepla, jež BAT vytváří.

Velkým překvapením bylo nedávné zjištění amerických vědců z diabetologického centra v Bostonu, kteří objevili přítomnost hnědého tuku i u dospělých. Největší množství BAT bylo pozorováno u mladých žen, nejméně ho pak měli starší muži s nadváhou.

Britští experti z univerzity v Nottinghamu se následně zaměřili na to, jak podpořit funkci BAT a případně tak v budoucnu pomoci lidem postižených nadváhou. Zjistili, že existuje neobvykle snadný a všem dostupný prostředek na snížení váhy - denní světlo. To může podpořit hnědou tukovou tkáň, která pak přetvoří energii na teplo a tím zahájí spalování kalorií.

Studie profesora Michaela Symondse a jeho týmu poprvé dokazuje, že denní světlo je hlavním faktorem při kontrole aktivity hnědého tuku.

"Náš výzkum ukazuje dříve neznámý mechanismus kontroly funkce hnědého tuku u lidí, což by potencionálně mohlo vést k novým léčebným metodám při prevenci nebo redukci obezity," řekl profesor Symonds.

Denní světlo je lepší než dieta

Výzkum, jehož výsledky byly publikovány v časopise Diabetes, byl zaměřen na studování více než 3500 pacientů. Přítomnost a množství BAT u zkoumaných jedinců badatelé dokumentovali a porovnávali s měsíčními změnami denního světla a okolní teploty. Výsledky pak ukázaly, že BAT byla běžnější u žen a změny v BAT aktivitě byly více spojené s denním světlem než okolní teplotou.

Podle britských expertů se BAT aktivuje chladem a je unikátní v tom, že je schopný produkovat opravdu velké množství tepla. Zatím však experti vědí velmi málo o hlavních faktorech, které regulují množství BAT v našich tělech.

Důležitým poznatkem je, že množství BAT u dospělých lidí se snižuje při obezitě a že pobyt venku na denním světle především v chladnějších měsících by mohl podpořit BAT funkce. Tím by zároveň mohl předejít nebo redukovat již vzniklou obezitu u některých lidí.

Vedoucí autor studie profesor Michael Symonds dodal: "Náš výzkum demonstruje velmi silné sezónní variace přítomnosti BAT. Studie se soustředila na dopad denního světla a okolní teploty, jelikož to jsou dva základní klíčové faktory při určování BAT funkce u malých savců.

Zima bývala tradičně ročním obdobím, které bylo spojeno se zvýšenou potřebou tepla a následným výdejem energie. V posledních desetiletích však byla tělesná potřeba BAT výrazně snížena ústředním topením a také globálním oteplováním.

Přitom BAT je schopna vyprodukovat až 300krát více tepla na jednotku hmoty v porovnání se všemi ostatními tkáněmi. Dlouhé procházky v zimních měsících jsou tedy mnohem vhodnější, než se vyhřívat doma u kamen.