Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tuberkulóza zabije ročně dva miliony lidí

  1:00aktualizováno  1:00
Třetina obyvatel Země je nakažená tuberkulózou a pro dva miliony lidí ročně tato nemoc znamená smrt. V České republice ročně nově onemocní kolem tisícovky lidí, ale tato čísla dlouhodobě klesají. Je to především díky dobré prevenci a záchytu spolu s úspěšnou léčbou nakažených.
Nedávno se objevil nový kmen nemoci, odolný i proti silným lékům. Ilustrační foto

Nedávno se objevil nový kmen nemoci, odolný i proti silným lékům. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přesto se tuto chorobu zatím nepodařilo vymýtit zcela a v některých výjimečných případech je dokonce nevyléčitelná.

Spíše než v autobuse se nakazíte doma
Ve snaze vyhnout se závažné infekci se někteří lidé vyhýbají cestování tramvají či autobusem, to je však zbytečné.

Tuberkulóza se šíří kapénkami, kdy při kýchání nebo mluvení vylučuje nemocný bakterie do okolí.

"Pro šíření nákazy je nutný dlouhodobější, trvalý a opakovaný kontakt s nemocným. Nákaza při běžném kontaktu například v prostředcích hromadné dopravy je málo pravděpodobná," říká Václava Bártů, přednostka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří s nemocným člověkem žijí, lidé s oslabenou imunitou, především HIV pozitivní pacienti.

Riziko pro oslabené tělo
Ne každý, kdo měl nebo má tuberkulózu, je také zdrojem infekce pro ostatní, u tuberkulózy se totiž rozlišují dvě formy - skrytá neboli latentní a pak forma akutní, lidově řečeno otevřená.

Celý proces začíná nákazou, tedy vdechnutím bakterie Mycobacterium tuberculosis. Po dvou až osmi týdnech se začne imunitní systém s nákazou potýkat, což může proběhnout zcela bez příznaků, nebo se objeví kašel, noční pocení, mírně zvýšená teplota, bolestivé dýchání nebo nechutenství a hubnutí.

Tkáň napadená bacilem kolem něj utvoří jakýsi uzlík nebo hrbolek, latinsky tuberculus. Takový uzlík může sídlit v řadě orgánů - v ledvinách, kostech, kloubech, ve střevě, ale nejčastěji v plicích.

To, jak nemoc bude dále postupovat, velmi závisí na odolnosti pacienta: je-li jinak zdráv, nemoc přejde bez větší újmy, i když v něm nadále přetrvají zhojená ložiska. O takovém pacientovi se dá říci, že má latentní neboli spící formu.

Kdy se může nemoc probudit? Při oslabení obranyschopnosti organismu, ať již u alkoholiků, podvyživených lidí nebo lidí HIV pozitivních. Proto jsou často zdrojem nemoci lidé bez přístřeší.

"Mezi bezdomovci je tato nákaza rozšířenější kvůli časté podvýživě, stresu, podchlazení a alkoholismu.  Vyšší výskyt tuberkulózy je také u přistěhovalců, hlavně ze zemí s vyšším výskytem této nemoci, kde není tak dobrý systém kontroly tuberkulózy," říká Martina Vašáková, primářka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

Co s odolnými bacily?
Pokud pacient dodržuje doporučenou půlroční léčbu spolu s dvouměsíční hospitalizací, většinou se vyléčí.

"Pouze malá část nemocných má trvale aktivní onemocnění, které pro ně znamená nutnost trvalých kontrol a někdy dokonce izolace, jejich počet je však mizivý. Větší problém představují nemocní s kmeny tuberkulózních bacilů necitlivými na léčbu," vysvětluje primářka Vašáková.

S touto multirezistentní tuberkulózou se objeví kolem dvacítky nemocných za rok a jejich léčba je poměrně náročná - minimálně půl roku musí strávit pacient v nemocnici, léky užívá dva roky.

"Musím zdůraznit, že tato léčba musí být vždy za hospitalizace, za plné izolace na speciálním oddělení a za důkladné kontroly užívání léků," říká Martina Vašáková.

V České republice zatím pracoviště specializované na zvláště odolné formy této infekce není, ale začátkem roku 2007 by takové zařízení měla otevřít pražská Thomayerova nemocnice v Krči. Vznikne tu dvacet lůžek pro pacienty s onemocněním citlivým na léčbu a šestnáct lůžek pro léčbu multirezistentní, tedy léčbě odolné formy nemoci.

Braňte se TBC

Nechte své děti očkovat
Očkování sice nedokáže člověka zcela před nemocí ochránit, ale je prokázáno, že brání těžkému, smrtelnému průběhu nemoci u těch dětí, které by se infikovaly tuberkulózou před očkováním.

Nechte se testovat
Patříte-li mezi skupinu lidí s vyšším rizikem nákazy, choďte na pravidelné testy. Platí to pro zaměstnance plicních oddělení nebo například rodinné příslušníky pacientů s tuberkulózou.

Posilte svou imunitu
Schopnost čelit nákaze bacily tuberkulózy souvisí se stavem imunitního systému. Držte se zásad zdravé výživy, sportujte, otužujte se, přijímejte vitaminy a stopové prvky. Užívejte probiotika, ať již ve formě mléčných výrobků nebo potravinových doplňků.

Tramvaje se nebojte
Pravděpodobnost nakažení se v dopravním prostředku nebo na jiném místě s velkou koncentrací lidí je nízká. K nákaze je nutný dlouhodobější, opakovaný a těsný kontakt s infikovaným člověkem, tedy většinou s příbuzným.

Všímejte si příznaků
Každý kašel neznamená ihned závažné onemocnění, jakým tuberkulóza je, ale pokud vás několik týdnů trápí kašel, bolestivé dýchání, zvýšená teplota, pocení, navštivte lékaře. Může se přidat vykašlávání krve, celkové chátrání, únava, dušnost nebo úbytek na váze.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Další z rubriky

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz