Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tuberkulóza zabije ročně dva miliony lidí

  1:00aktualizováno  1:00
Třetina obyvatel Země je nakažená tuberkulózou a pro dva miliony lidí ročně tato nemoc znamená smrt. V České republice ročně nově onemocní kolem tisícovky lidí, ale tato čísla dlouhodobě klesají. Je to především díky dobré prevenci a záchytu spolu s úspěšnou léčbou nakažených.
Nedávno se objevil nový kmen nemoci, odolný i proti silným lékům. Ilustrační foto

Nedávno se objevil nový kmen nemoci, odolný i proti silným lékům. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přesto se tuto chorobu zatím nepodařilo vymýtit zcela a v některých výjimečných případech je dokonce nevyléčitelná.

Spíše než v autobuse se nakazíte doma
Ve snaze vyhnout se závažné infekci se někteří lidé vyhýbají cestování tramvají či autobusem, to je však zbytečné.

Tuberkulóza se šíří kapénkami, kdy při kýchání nebo mluvení vylučuje nemocný bakterie do okolí.

"Pro šíření nákazy je nutný dlouhodobější, trvalý a opakovaný kontakt s nemocným. Nákaza při běžném kontaktu například v prostředcích hromadné dopravy je málo pravděpodobná," říká Václava Bártů, přednostka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří s nemocným člověkem žijí, lidé s oslabenou imunitou, především HIV pozitivní pacienti.

Riziko pro oslabené tělo
Ne každý, kdo měl nebo má tuberkulózu, je také zdrojem infekce pro ostatní, u tuberkulózy se totiž rozlišují dvě formy - skrytá neboli latentní a pak forma akutní, lidově řečeno otevřená.

Celý proces začíná nákazou, tedy vdechnutím bakterie Mycobacterium tuberculosis. Po dvou až osmi týdnech se začne imunitní systém s nákazou potýkat, což může proběhnout zcela bez příznaků, nebo se objeví kašel, noční pocení, mírně zvýšená teplota, bolestivé dýchání nebo nechutenství a hubnutí.

Tkáň napadená bacilem kolem něj utvoří jakýsi uzlík nebo hrbolek, latinsky tuberculus. Takový uzlík může sídlit v řadě orgánů - v ledvinách, kostech, kloubech, ve střevě, ale nejčastěji v plicích.

To, jak nemoc bude dále postupovat, velmi závisí na odolnosti pacienta: je-li jinak zdráv, nemoc přejde bez větší újmy, i když v něm nadále přetrvají zhojená ložiska. O takovém pacientovi se dá říci, že má latentní neboli spící formu.

Kdy se může nemoc probudit? Při oslabení obranyschopnosti organismu, ať již u alkoholiků, podvyživených lidí nebo lidí HIV pozitivních. Proto jsou často zdrojem nemoci lidé bez přístřeší.

"Mezi bezdomovci je tato nákaza rozšířenější kvůli časté podvýživě, stresu, podchlazení a alkoholismu.  Vyšší výskyt tuberkulózy je také u přistěhovalců, hlavně ze zemí s vyšším výskytem této nemoci, kde není tak dobrý systém kontroly tuberkulózy," říká Martina Vašáková, primářka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

Co s odolnými bacily?
Pokud pacient dodržuje doporučenou půlroční léčbu spolu s dvouměsíční hospitalizací, většinou se vyléčí.

"Pouze malá část nemocných má trvale aktivní onemocnění, které pro ně znamená nutnost trvalých kontrol a někdy dokonce izolace, jejich počet je však mizivý. Větší problém představují nemocní s kmeny tuberkulózních bacilů necitlivými na léčbu," vysvětluje primářka Vašáková.

S touto multirezistentní tuberkulózou se objeví kolem dvacítky nemocných za rok a jejich léčba je poměrně náročná - minimálně půl roku musí strávit pacient v nemocnici, léky užívá dva roky.

"Musím zdůraznit, že tato léčba musí být vždy za hospitalizace, za plné izolace na speciálním oddělení a za důkladné kontroly užívání léků," říká Martina Vašáková.

V České republice zatím pracoviště specializované na zvláště odolné formy této infekce není, ale začátkem roku 2007 by takové zařízení měla otevřít pražská Thomayerova nemocnice v Krči. Vznikne tu dvacet lůžek pro pacienty s onemocněním citlivým na léčbu a šestnáct lůžek pro léčbu multirezistentní, tedy léčbě odolné formy nemoci.

Braňte se TBC

Nechte své děti očkovat
Očkování sice nedokáže člověka zcela před nemocí ochránit, ale je prokázáno, že brání těžkému, smrtelnému průběhu nemoci u těch dětí, které by se infikovaly tuberkulózou před očkováním.

Nechte se testovat
Patříte-li mezi skupinu lidí s vyšším rizikem nákazy, choďte na pravidelné testy. Platí to pro zaměstnance plicních oddělení nebo například rodinné příslušníky pacientů s tuberkulózou.

Posilte svou imunitu
Schopnost čelit nákaze bacily tuberkulózy souvisí se stavem imunitního systému. Držte se zásad zdravé výživy, sportujte, otužujte se, přijímejte vitaminy a stopové prvky. Užívejte probiotika, ať již ve formě mléčných výrobků nebo potravinových doplňků.

Tramvaje se nebojte
Pravděpodobnost nakažení se v dopravním prostředku nebo na jiném místě s velkou koncentrací lidí je nízká. K nákaze je nutný dlouhodobější, opakovaný a těsný kontakt s infikovaným člověkem, tedy většinou s příbuzným.

Všímejte si příznaků
Každý kašel neznamená ihned závažné onemocnění, jakým tuberkulóza je, ale pokud vás několik týdnů trápí kašel, bolestivé dýchání, zvýšená teplota, pocení, navštivte lékaře. Může se přidat vykašlávání krve, celkové chátrání, únava, dušnost nebo úbytek na váze.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...Najdete na iDNES.cz