Ona
Záda, páteř, masáž, zdraví - (c) profimedia.cz/corbis

Záda, páteř, masáž, zdraví - (c) profimedia.cz/corbis - Záda, masáž - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Trpíte dlouhodobou bolestí? Zbytečně!

  • 1
Osm až deset procent lidí v zemi trpí chronickou bolestí, která se stává nemocí sama o sobě. Není totiž možné najít příčinu, popř. není možné ji odstranit. Nejčastější příčina v případě, že se ji podaří najít? Bolest zad.

CO DĚLAT, KDYŽ VÁS BOLÍ ZÁDA

Ta za chronickou bolestí bývá asi v polovině případů.

Ve čtvrtině případů jde o bolesti kloubů a desetina případů připadá na onkologická onemocnění.

"Mnozí lidé se však s těmito bolestmi smíří," konstatuje Jan Lejčko, lékař z plzeňského centra pro léčbu bolesti.

Podle něj lidé mají buď pocit, že když jim běžné léky na bolest nezabírají, nezbývá jim než trpět, nebo sice vědí o existenci účinných léků na bolest - takzvaných opioidů, ale bojí se jich.

A to se týká i lékařů. "O opioidech je rozšířena celá řada mýtů i mezi lékaři," říká praktický lékař Bohumil Skála z Lanškrouna. Mnoho lidí i lékařů se domnívá, že opioidy s sebou nesou velké riziko vzniku závislosti, mívají také strach z domnělých vedlejších účinků těchto léků.

V neposlední řadě je mezi lidmi rozšířen názor, že užívání opioidů vlastně automaticky znamená, že člověk je nevyléčitelně nemocen, což také brání tomu, aby je brali všichni pacienti, kterým by mohly pomoci.

Tyto léky se přitom hodí pro všechny pacienty, kteří trpí chronickou bolestí, jiné metody léčby jim nepomáhají, ale opioidy naopak ano," vysvětluje lékař Lejčko.

Aby bolest neničila život
Na jedné straně patří Česko k zemím, kde se nejvíce zbytečně užívají běžné léky na bolest. Na druhé straně tu někdy nesmyslně trpí pacienti se silnými bolesti.

Pětačtyřicetiletá žena trpěla velmi silnými bolestmi zad. Kdysi, ve svých dvaceti letech, měla autonehodu, při níž si poranila páteř. Bolesti zad byly s postupem let stále častější.

"Silná bolest začala ženu omezovat v běžných denních aktivitách, rušila její spánek a způsobila jí psychické problémy a depresi," líčí plzeňský lékař Jan Lejčko, odborník na léčbu bolesti.

Jeho klientka se se svými potížemi nejdříve obrátila na praktického lékaře, pak na neurologa, ortopeda, ale nikdo jí bolestí nezbavil.

"Nabyla pocitu, že ji považují za hypochondra a že jí bolest nikdo nevěří," přibližuje Lejčko, s čím se setkává nemálo pacientů, které trápí chronická bolest. Její léčbou se přitom zabývá celé nové odvětví medicíny - algezologie.

Mýty o lécích
Zmíněná žena se naštěstí dostala do centra pro léčbu bolesti, kde jí lékaři začali podávat opioidy. "Bez bolesti mohla začít s léčebným tělocvikem. Po roce jí lékaři během týdne opioidy vysadili a původní silné bolesti zad se již nevrátily," říká Jan Lejčko.

Právě opioidy přitom patří mezi léky, k nimž se váže nejvíce mýtů: lidé se obávají jejich vedlejších účinků a také vzniku závislosti. Na druhé straně mnoho lidí bez rozmyslu užívá běžné volně prodejné léky proti bolesti, ačkoli i ty mohou být nebezpečné a způsobují mimo jiné krvácení do zažívacího traktu.

S léky na bolest raději šetřete - čtěte ZDE

Podle Lejčka lze přitom stav pacienta, který užívá opioidy, přirovnat k diabetikovi, který se neobejde bez inzulinu. Je nicméně pravda, že závislost na opioidech vzniknout může a že i tyto léky mají vedlejší účinky. Mohou způsobit nevolnost nebo ospalost, ale většinou odezní.

Je ovšem samozřejmě nutné, aby léčbu opioidy vedl lékař. "Mnozí lékaři o nich však někdy neuvažují a nedávají je ani lidem, kterým by mohly pomoci," říká brněnský onkolog Jan Vorlíček.

Mnoho lidí se domnívá, že krutá bolest je nedílnou součástí právě některých onkologických chorob, ale tak tomu rozhodně nemusí být. Nikdo nemusí trpět bolestí.

Jaký je rozdíl mezi opioidy a běžnými analgetiky? Opioidy jsou silné léky na bolest, patří mezi ně třeba morfium, kodein - říká se jim někdy zjednodušeně též opiáty. Opiáty byly léky získané z opia, ale mezi opioidy patří látky vznikající v organismu, jako jsou třeba hormony dobré nálady, endorfiny.

Netrpte bolestí zbytečně

Bolest lze léčit - jak na to, radí Jan Lejčko, odborník na léčbu bolesti z plzeňské fakultní nemocnice.

Bolí to dlouho? Jděte k lékaři
Pokud vás bolest trápí opakovaně nebo je chronická, nesnažte se ji tlumit běžně dostupnými léky, ale podstupte vyšetření u odborníka.

• Nepolykejte léky bez rozmyslu
Léky proti bolesti, které jsou volně prodejné, vás mohou zbavit okamžitých potíží, ale na silné bolesti nepůsobí účinně. Navíc při dlouhodobém užívání mohou vyvolat vnitřní krvácení.

• Nebojte se opioidů
Opioidy jsou silné léky proti bolesti, patří mezi ně třeba morfin. Používají se nejen u onkologických chorob, ale rovněž u chronických bolestí a díky nim se mohou lidé, kteří jimi dosud trpěli, vrátit k běžnému životu.