Trenér hokejistek HC Slavia Praha - Při tréninku | foto: Tomáš Strejček, iDNES.cz

Trenér: Chybí nám hokejistky ve věku 22 – 26 let

  • 1
S hokejem Karel Manhart začal v útlém věku. Dnes je trenérem hokejistek. "V Americe na ženský hokej přijde i 15 000 lidí, u nás na 400 a už to je úspěch," říká.

ČTĚTE TAKÉ: Jdeme do sebe jako chlapi, říká kapitánka

Jaké byly Vaše začátky v ženském hokeji?
Když bylo dceři jedenáct let, tak jsme řešili, který sport bude dělat dál. Vybrala si hokej a hraje ho dodnes. A díky tomu jsem začal trénovat ženy.

Je u nás ženský hokej atraktivní sportem?
Srovnal bych to například s beach volejbalem.

Liší se od sebe, byť kosmeticky, pravidla ženského a mužského hokeje?
Co se týká technických pravidel, ta jsou úplně stejná. Jinak pravidla v zákrocích upravená jsou, je tam rozdíl ve hře tělem, jsou zakázané klasické bodyčeky. Rozhodčí jsou samozřejmě proškoleni, aby zákroky klasifikovali dle pravidel IIHF ženského hokeje.

Kolik žen v současné době hraje v ČR závodně lední hokej?
Registrovaných aktivních hráček je okolo čtyř set. Věková hranice účasti v ženské lize je od 14 let. Mladší děvčata musí být „ostaršena“. Konečná věková hranice omezena není, ale většinou ženy končí po třicítce, ale i zde najdeme výjimky. Mladší dívky, kterých je asi 160, hrají v chlapeckých oddílech žákovské soutěže nebo v hokejových přípravkách, ženský hokej má v ČR pouze seniorskou ligu.

Karel Manhart. 42 let, trenérská licence: skupina C Prošel kategoriemi žáků, dorostu i juniorů. Svoji hráčskou kariéru ukončil v krajském přeboru mužů ve 28 letech z důvodu vážného zranění ramene. Jeho první trenérské kroky byly ještě před nástupem do základní vojenské služby v I. ČLTK, kde se věnoval „hokejové přípravce“. Když bylo synovi 5 let a začal v hokejové  přípravce ve Slavii Praha, pomáhal i s tréninky malých hokejových nadějí, kde působil 8 sezón. V současné době trénuje HC Slavia Praha-ženy, je asistentem trenéra u ženské  hokejové reprezentace ČR „A“ a  pracuje ve V. V. ALKŽH (Asociace ligových klubů ženského hokeje).

Mají ženy jinak přizpůsobený trénink než muži? Je těžší trénovat ženy?
Ten trénink je standardní, dělám s nimi zátěž na úrovni 9. třídy, maximálně dorostu. Určitě to ale těžší je. A těžší je to v tom, že ty holky mají svoje dny…například ve čtvrtek jsme hráli proti výběru Kanady z oblasti Saskatchewan a vyhráli jsme 12:2. Byl jsem moc spokojený a včera byl trénink po třech dnech a nestálo to za nic.

Řešil jste třeba v týmu problémy s poruchou přijmu potravy?
Přece jen hokejistky potřebují sílu a pevné tělo.
Ano, měl jsem tady problémy, obavy o linii ale nemohu akceptovat. Tak jsem to vyřešil úplně jednoduše, řekl jsem, že když jí klesne výkonnost, tak ji pošlu na vyšetření k lékaři. A zabralo to, každá hráčka si musí uvědomit, že dělá sport, který je náročný na fyzickou kondici a je nutné  dodržovat řádnou životosprávu. V letošní sezóně děvčata absolvují  60 až 70 utkání a zhruba 80 tréninkových jednotek a samozřejmě díky účasti v Alpské lize i hodně cestování.

Jsou ženy v hokeji v něčem lepší než muži?
Snad v žákovském věku jsou děvčata mentálně vyspělejší a dokáží se více soustředit v nácviku na jednotlivé herní činnosti. Ale to se v pozdějším věku vyrovná, takže bych řekl, že v zásadě u té věkové kategorie, se kterou pracuji, již nedokáži definovat rozdíl v oblasti přístupu ke sportu.

Mají diváci zájem o ženský hokej? Máte své fanoušky?
V Americe nebo v Kanadě na ženský hokej přijde i 15 000 lidí, u nás na 400 a už to je úspěch. Halu prostě u nás nevyprodáte.

Jsou si podle Vás ženy, které hrají hokej, v něčem podobné?
Snad ta ženská zarputilost, která se u nich projevuje, že si za každou cenu chtějí prosadit své.

Jak je český ženský hokej rozdělen?
Asociace ligových klubů ženského hokeje má 16 členských družstev, do české ženské ligy je v letošní sezóně přihlášeno 15. Ta jsou rozdělena na tři skupiny. Skupina A, B, C. Áčko sdružuje prvních šest družstev podle umístění z loňského ročníku v základní skupině, skupina B jsou družstva umístěná na místech 7 až 10 a Céčko jsou týmy z Moravy, kde hraje 5 družstev. V letošní sezóně jsou ve skupině A: Slavia, Kladno, Litvínov, Beroun, Pardubice a Plzeň a zde hraje každý s každým dvoukolově, poté se hraje PLAY-OFF, první čtyři týmy z této skupiny o celkové a výchozí pořadí do skupiny finálové. Do této pak postupují dva týmy z Moravy - výhled je Opava nebo Brno či Karviná. Těchto šest týmů pak hraje rovněž každý s každým dvoukolově o mistra ČR.

Které týmy v současné době patří mezi špičku?
HC Slavia Praha, HC Interconex Plzeň, HC Chemopetrol Litvínov, HC Slezan Opava ,HC Bulldogs Brno a  HC 2001 Kladno.

HC SLAVIA PRAHA


Slavia hraje i ALPSKOU LIGU ( EWHL). Účastní se: Flayers Vien, Sabres Vien, Salzburg (RAK), Budapešť, Slovan Bratislava, Maribor, Ljublana, Záhřeb, Agordo a Bolzano a samozřejmě Slavia. I zde se hraje dvoukolově každý s každým.

Dále se účastní Ligy Mistrů ( EWCC - IIHF). Letos je v Kralupech nad Vltavou pořadatelem základní skupiny 5.-7. 10. 2007, účast: Slavia, Bolzano, Budapešť a Rumunský Mistr. V případě, že Slavia postoupí do 2. kola, pojede hrát do Moskvy, kde narazí na Tornado Moskva, finského mistra, vítěze 1. kvalifikační skupiny ze střední Evropy. V případě, že by i tam Slavia postoupila, zahrála by si v únoru ve Švédsku. 

Začátkem března 2008 jede seniorská reprezentace na MS v Lotyšsku, účast: KAZ,LAT,FRA,SVK,NOR a CZE.
 
Národní tým do 18 ti roků se v listopadu 2006 kvalifikoval do elitní skupiny MS hráček do 18ti let do Kanady. Toto MS se uskuteční v lednu 2008 za účasti - USA, CAN, SUI, FIN, RUS, GER, SVE a CZE.

Trenérské cíle Karla Manharta s HC Slavia Praha


V prvé řadě je důležité, aby v ženské lize vše „šlapalo“ tak, jak má. Musíme postupně zapracovávat malé holky do družstev, které v 7. až 9. třídě již klukům fyzicky nestačí, (samozřejmě jsou i výjimky, které hrají v chlapeckých nižších soutěžích i v dorostenecké kategorii), a tím rozšiřovat hráčskou základnu.

V nadcházející sezóně hraje naše „18“ MS elitní skupiny v Kanadě, kam se z loňské kvalifikace  probojovala  a cílem je, aby se umístila do 5. místa.
S reprezentačním „Áčkem“ máme velký úkol na MS 2008 Divize I. v Lotyšsku, kde se chceme po nevydařeném šampionátu v Japonsku, pokusit vrátit na medailová umístění. Dlouhodobým cílem pak je postoupit z I. divize do elitní skupiny a zahrát si s Kanadou, USA, Finskem a Švédskem, které tvoří světovou špičku ženského ledního hokeje.

V česká ženské lize se Slavií obhájit titul MR, v Alpské lize (EWHL) bojovat o přední příčky a v lize mistrů (EWCC-IIHF) postoupit do finálového turnaje.
Toto jsou klubové cíle, které by měly přispět k úspěšné reprezentaci ČR v ženském hokeji na mezinárodním fóru.