Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - počítač, práce u počítače, žena, notebook | foto: Profimedia.cz

Trávíte-li hodiny u počítače, hrozí vám vážné deprese

  • 52
Internetoví surfaři mohou být lapeni do sítí nebezpečné duševní choroby. Podle psychologů existuje spojitost mezi častým brouzdáním po globální informační dálnici a depresivními stavy.

Čím víc času trávíte on-line, tím méně jste šťastní. K takové rovnici došel tým britských psychologů z univerzity v Leedsu pod vedením doktorky Catriony Morrisonové. Podrobil zkoumání 1 319 jedinců ve věku 16 až 51 let, kteří vyplnili přes počítač dotazník, který hodnotil úroveň internetové závislosti a deprese.

Podle Morrisonové byla zjištěna vysoká shoda mezi množstvím času stráveného na internetu a úrovní deprese.

Internet je nebezpečnější než hazard

U 1,2 procenta účastníků studie byl zjištěn takzvaný kompulzivní internetový návyk, který je spojený s "povídáním" s lidmi na sociálních sítích a v chatovacích místnostech. U těchto lidí, kteří tráví on-line mnoho hodin denně, byly zaznamenány větší sklony k depresivním stavům než u ostatních uživatelů internetu.

Byly to osoby průměrného věku 21let, které se na internetu nejčastěji zabývají surfováním po pornostránkách, stránkám s on-line hrami a on-line komunitami. Mezi těmito lidmi se projevily různé úrovně deprese od mírné až po těžkou.

Ačkoli se číslo 1,2 procenta z celkového počtu účastníků může zdát jako nepatrná hodnota, byl tento zlomek vyšší než 0,6 procenta jedinců v obecné populaci, kteří jsou závislí na hazardu.

Co bylo dřív, kuře, nebo vejce?

Britští psychologové však dosud nejsou schopni odpovědět na filozofickou otázku, zda bylo první kuře, či vejce.

"Náš výzkum ukazuje, že nadměrné používání internetu má spojitost s depresí, ale nevíme, co přichází jako první. Jsou depresivní lidé přitahování k internetu, nebo internet způsobuje deprese?", ptá se Morrisonová.

"Internet dnes sehrává obrovskou roli v moderním životě, ale jeho výhody doprovází i temná stránka. Zatímco mnoho z nás používá internet k zaplacení účtů, na nákupy a posílání e-mailů, existuje malá skupina populace, která má potíže s kontrolou toho, kolik času stráví on-line," připomněla.

Vzbuzuje internet sebevražedné sklony?

Zvýšený počet sebevražd mezi náctiletými v britském městě Bridgend v roce 2008 vedl k otázkám o psychologickém nebezpečí sociálních internetových sítí. Někteří experti se dokonce obávají, že tyto sítě mohou naplňovat depresivní myšlenky u zranitelných náctiletých.

"Tato studie posiluje spekulace veřejnosti o tom, že přílišné vázání se na webové stránky, které nahrazují normální sociální funkce, může být spojeno s psychologickými poruchami, jako je deprese a závislost," řekla Morrisonová. Soudí, že by se měly zvážit širší společenské důsledky tohoto vztahu a zjistit jasné účinky nadměrného používání internetu na duševní zdraví.

Morrisonové tým plánuje, že bude vztah deprese a závislosti na internetu nadále prověřovat.