Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tono Stano nafotil české Madony 2007

aktualizováno  20. prosince 14:19
Končí rok, ve kterém se o ženách mluvilo, psalo a vyprávělo víc než obvykle. Ženy vstupovaly do vlády a některé z ní zase odcházely, zdolávaly nejvyšší horu světa a psaly nejoblíbenější televizní seriály, hojně se vdávaly a rodily.

Lucie Talmanová se synem | foto: Tono StanoMF DNES

V čase Vánoc, svátků zrození, nafotil pro Magazín DNES známý fotograf Tono Stano v roli novodobé madony pět úspěšných žen a jejich dětí, které se narodily právě letos.

Alena Antalová:

Její těhotenství sledoval celý národ doslova v přímém přenosu. Prvorozená dcera Alenka v Pojišťovně štěstí i hraje. Letos v červenci se jí narodila sestra Elena.

Všechno počká, děti ne

„Čas mých dcer je to nejvzácnější, co mám. Žárlím na každou chvíli, kdy nejsem s nimi, a ani by mě nenapadlo pořídit si paní na hlídání. Kdyby Alenka se mnou v Pojišťovně být nemohla, už bych asi seriál opustila dávno. Mám velké štěstí, že se i s Elenkou můžeme dneska sebrat a do Prahy z Brna na natáčení přijet všichni. Včetně mého muže. Společné zážitky lidi spojují, chci být proto své rodině stále nablízku.
Divadlo počká, všechno počká, jen rodina a děti ne.
Kromě zdraví mých dětí je moje manželství jeden z největších darů, jaký jsem mohla dostat. Myslím ale, že jsem si to zasloužila. Prošla jsem velkou školou v předešlém vztahu, kdy jsem hodně milovala, ale zároveň jsem byla nucena slevovat z některých svých nároků na manželství a partnerství. I když to bylo hodně těžké, tenhle životní kompromis jsem nakonec neudělala. Rozešla jsem se a brzy mi osud přivál do cesty mého současného muže.

Dělat všechno, jak nejlíp umíte, a zůstat slušným člověkem se vyplatí. Pak je život štědrý.

Já už od něj ale víc chtít snad ani nemůžu. I kdyby mě už nepotkala žádná krásná role na divadle nebo ve filmu, nedivila bych se ani nezlobila. Já už jsem své dostala. Mám vybráno a teď už musím jen dávat.“

Tereza Kostková:

Všude jej bere s sebou. "Vždyť je to přece normální, být s mámou. Spokojeni jsme oba...“ Většinu pracovních nabídek zatím odmítá. Právě teď ji syn potřebuje nejvíc.

Chci, aby zůstal sám sebou

„První rok je nejdůležitější, ale hrozí, že vám doma ty čtyři stěny spadnou na hlavu. Je dobré se alespoň na vteřinu odpoutat a s nadšením se pak vracet zpátky. Pracovat se musí. Dítě nás potřebuje až do své dospělosti a obětovat se mu zcela, to by byla medvědí služba. Člověk musí zůstat sám sebou.
To samé si myslím o výchově. Výchova není přivlastňování, nechci udělat z Toníčka druhou Kostkovou. Narodil se jako Antonín a Antonínem by měl zůstat. Výchova nesmí ubližovat, jen usměrňovat.
Budu se snažit předat synovi pocit svobody a zodpovědnosti tak, jak mě to naučili mí rodiče. Jsem jim za to vděčná. Vždyť podstatou svobody je odpovědnost. Zároveň doufám, že vychovám z Toníčka muže, který bude umět v životě rozlišovat podstatné od nepodstatného. Snad se nám to společně podaří.
Teď se ale zatím večer co večere štípu do tváře nad tím zázrakem. Nezdá se mi to?

Můžete o tom číst, můžou vám to všichni dopředu říkat, stejně jsem překvapená, jaké množství lásky s narozením dítěte přijde a jak ve mně ta láska roste každým dnem. Najednou je toho člověk svědkem a bere mu to dech. Stejně jako strach, který jde s tou láskou vždycky ruku v ruce a občas mi nedá spát.“

Lucie Talmanová:

V ateliéru se čtyřměsíční Nicolas fotil poprvé. Poslankyně Lucie Talmanová ještě není rozhodnuta, jestli je fotografování pro syna dobré. „Nebýt Vánoc, nekývla bych.“

My tři jsme parta

„Novináři jen udělali pár zpravodajských fotek v mé kanceláři v Poslanecké sněmovně. Vánoce, mé oblíbené svátky, jsou ale s nemluvňátkem spojené, proto jsem nakonec souhlasila.

V parlamentu teď se synem trávíme bohužel hodně času. Je to však moje rozhodnutí, a proto nemohu stěžovat. Kdybych měla jen na okamžik pocit, že Nicolas strádá, dám mu přednost.

Každý den si uvědomuju to obrovské štěstí, ve které už jsem ani nedoufala, a každý den na svého syna ráno podívám a vidím zázrak. Jsem sama udivena, jak jeho existenci ještě stále nejsem schopna brát jako samozřejmost.

Taky jsem mnohem silnější než dřív. Dítě mi dalo nejen sílu, ale i vyrovnanost, která mi možná do té doby v tom mužském parlamentním světě chyběla.

Pocit marnosti však postihne při této práci v jistý okamžik každého z těch dvou set pánů a dam, co v parlamentu sedí. Každého jinak, jindy a z různých důvodů. Nutkavý pocit, že právě teď bych měla být na jiném místě a v jiném čase, to je normální běh života. (Malý Nik se netrpělivě zavrtí a začne plakat. Premiérova přítelkyně se k němu skloní: Jsme parta? Co říkáš?)
Jsme parta, to je naše heslo. Pro mě to nejjednodušší vyjádření silného pouta, které nás tři - syna, jeho otce a mě - spojuje.“

Barbora Kodetová

Dlouho se bála, že zůstane bez dětí. Před pěti měsíci se jí v sedmatřiceti narodila druhá dcera Violeta. „Za obě jsem v kostele panence Marii poděkovala,“ říká herečka.

Chybí nám rodičovská úcta

„Trpělivost, něha, pochopení a odpuštění. To všechno je mateřství. Proto je žena silnější než muž.
Muži jsou inspirující, v mnoha směrech schopnější, ale bez žen by toho dokázali mnohem méně.
Pravda, já svou maminku docenila, až když se mi narodily vlastní děti.

Dneska už vím, co to dá práce, naučit děti chodit, mluvit a vychovávat je tak, aby jednou dokázaly žít svůj vlastní spokojený život. I proto cítím úctu k Madoně - symbolu mateřství. Bez úcty k rodičům nemá člověk v dospělosti úctu k nikomu. Ani k autoritám, ani k lidem, kteří něco umějí, k přírodě, ani k vlastnímu partnerovi. Bohužel úcty mezi lidmi dnes mnoho není.

Můj táta hodně dbal na to, abych měla slušné vychování. Snažím se na jeho výchovu navázat. Nemám ráda rozmazlené a nepokorné děti. Ráda bych, aby mé děti byly nejen pravdomluvné, aby měly dost odvahy říkat to, co si doopravdy myslí, aby byly svobodné ve svých rozhodnutích a něco uměly.

Také věřím, že děti si své rodiče vybírají. Když jsem konečně pochopila, proč jsem si ty svoje rodiče vybrala já, celý můj život začal dávat smysl. Už snad vím, čemu jsem se měla a ještě musím naučit.“

Andrea Verešová:

Po narození dcery se na přehlídkových molech obejvuje jen vzácně. „Má holčička je pro mě číslo jedna a tak to má být. Všechno se točí jen kolem ní,“ říká modelka.

Poprvé v životě mi nic nechybí

„Práce byla a zase bude, modeling taky počká. Teď přijímám jen charitativní přehlídky a benefiční akce, třeba pro Terezu Maxovou. Když můžu, ráda pomůžu.
Většinu času jsem ale s Vanessou. Vidím, jak rychle roste, a bylo by mi opravdu líto, kdyby mi tohle všechno kvůli práci utíkalo.

Jako malá jsem chtěla rychle vyrůst a být konečně ,ta dospělá‘. Když si dneska hraju se svou dcerou, vypravuju jí pohádky a zpívám ukolébavky, všechno se mi připomíná a vracejí se mi vzpomínky na mé dětství, prožívám je s Vanessou znovu a zjišťuju, jak jsou ty nejjednodušší věci krásné. Je v nich mnohem víc štěstí než v těch velkých, za kterými se člověk pořád honí a po kterých často tak marnivě touží.

Poprvé v životě necítím, že by mi něco chybělo, že v něčem strádám. Jsem sice občas nevyspalá a unavená, ale i spokojená a sťastná. Až s manželem a miminkem do sebe všechno zapadlo a já mám konečně to, po čem jsem toužila. Domov, zázemí, bezpečí a jistotu.

Beru to jako přízeň osudu, stejně jako to, že jsem se nějaký čas mohla modelingem živit, stát se finančně nezávislou a polepšit si při studiu. A až jednou přijde čas, budu pokračovat v tom, co jsem vystudovala. Budu se živit právem a na modeling už jenom vzpomínat. Za to všechno s pokorou děkuji...“

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

V manželství jsou lidé šťastnější a žijí déle, ukázal výzkum.
Příběh Ondřeje: Žena mě má za malé dítě, nemám chvíli klidu

Už se pomalu blížím důchodu a jak jsem se na něj vždycky těšil, tak si poslední dobou říkám, že snad budu pracovat, dokud nepadnu. Aspoň v té práci nemusím být...  celý článek

Další z rubriky

Iva Frühlingová (11. října 2017)
Iva Frühlingová: Každá máma si občas potřebuje odpočinout od dětí

Bývalá modelka a zpěvačka Iva Frühlingová (35) se ukázala po delší době ve společnosti. Rozpovídala se o mateřství na plný úvazek, nové knize a nápadech na...  celý článek

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.