Ona
Thajská masáž je výborná k regeneraci celého těla

Thajská masáž je výborná k regeneraci celého těla | foto: Profimedia.cz

Thajská masáž: úžasná regenerace celého těla

  • 3
Tradiční thajská masáž se někdy díky množství protahovacích cviků označuje jako "jóga pro líné". Patří k nejstarším léčebným metodám na světě a pomáhá řešit různé zdravotní problémy. Je čím dál více populární i v České republice.

Thajská masáž zvyšuje pohyblivost těla, cirkulaci krve a lymfy, odstraňuje bolest a ztuhlost kloubů, posiluje nervový systém, odstraňuje energetické blokády v těle.

Při masáži se uvolňují toxiny z kloubů, svalů, tkání a zlepšuje se vylučování odpadů z těla. Podporuje duševní relaxaci a povzbuzuje činnost vnitřních orgánů.

Výsledkem je uvedení energetického systému do rovnováhy, člověk se tak stává uvolněným a plným energie. Celkový efekt masáže je hluboce relaxační a dochází k harmonizaci nejen těla, ale i ducha člověka.

Za vše mohou čakry
Thajská masáž se zásadně liší od známé tradiční masáže, při které se hnětou a masírují svaly. Je založena na koncepci a znalosti neviditelných energetických drah v lidském těle a energetických centrech (tzv. čakry).

Při masáži se využívá deset těchto drah, které se nazývají "deset Senu". Na těchto drahách se nachází důležité tlakové (akupresurní) body, které postačují k léčbě celého lidského těla.

Pevné zdraví a dostatek energie máme díky nerušenému toku energie těmito drahami lidského těla. Terapeut provádí jemný tlak na předem určených bodech. Tím se podporuje proud energie v dráze a uvolňují se bloky, které jsou příčinou nemoci či bolesti.

Stlačování bodů připraví tělo na další fázi masáže, kterou je protahování. Technika masáže spočívá v promačkávání těchto jednotlivých bodů a ve vyvíjení potřebného tlaku na tyto body.

Jóga pro líné?
Jednotlivé části těla se pomocí prvků jógy natahují a pasivně protahují. Při tom terapeut používá palce, dlaně, předloktí, loty, chodidla a kolena, aby došlo ke správnému vyvinutí potřebného tlaku či protažení.

Masáž se provádí na měkké podložce umístěné na podlaze, ošetřovaný je oblečen ve volném oděvu.

Před samotnou masáží provádí terapeut tichou, přibližně minutovou meditativní modlitbu s prosbou o úlevu a zdraví tomu, jehož se bude dotýkat. Modlitba je podmínkou k soustředění terapeutova mysli na masáž a k udržení jeho bdělého stavu.

Prvními doteky tak pacient přejímá terapeutovo vyladění a rytmus sestavy. Ta začíná v uvolněné poloze na zádech rytmickým houpavým pohybem a postupně pokračuje uvolňující prací na energetických liniích.

Následují drobná protažení a sestava vrcholí velkými jógovými pozicemi, kterých by netrénovaný člověk sám nemohl dosáhnout.

Terapeut při tom používá pro protahovací cviky páky, kdy využívá svojí tělesné váhy i váhy pacienta. Právě proto není masáž i přes intenzitu a práci s hlubokými strukturami těla vyčerpávající pro maséra ani pro masírovaného.

Masáž by se měla provádět v uvolněné meditativní atmosféře minimálně 90 minut a  končí krátkou společnou meditací s terapeutem.

Kdy a jak thajská masáž vznikla

První zmínky o této metodě byly zaznamenány již ve 2.století př.n.l. ve starých budhistických textech. Za zakladatele této unikátní ozdravné terapie je považován lékař ze severní Indie Jivaka Kumar Bhakka, který byl přítelem Budhy a lékař komunity budhistických mnichů.

Budhistické chrámy byly po dlouhou dobu centry vzdělanosti a současně i místem, kde prostí lidé nalézali pomoc v podobě rad, léčivých bylin nebo i masáží. Jako léčebná metoda byla kdysi thajská masáž součástí znalostí každého budhistického mnicha. Spolu s budhismem se i tato masáž rozšířila do jihovýchodní Asie.

Díky prolínání kultur a znalostí byla masáž ovlivněna jógou, tradiční čínskou medicínou, akupunkturou a indickým léčebným uměním Ájurvédou. Název thajské masáže Nuad Boran vychází z thajského slova Nuad - masáž a volně přeložen znamená tradiční starověká thajská masáž.

Dnes jsou v Thajsku tyto tradiční masáže součástí všedního života a zdravého životního stylu.