Alergická reakce na tetovací barvivo se může objevit i několik let po jeho provedení.

Alergická reakce na tetovací barvivo se může objevit i několik let po jeho provedení. | foto: Profimedia.cz

Tetování, rizikový sport

  • 63
Spolu s tím, jak se tetování stává stále větší módou, zdá se, jakoby šlo o naprosto bezpečnou záležitost. Opak je však pravdou.

Ačkoli ve většině případů proběhne aplikace tetování bez větších problémů a jeho snášenlivost je dobrá, existuje nezanedbatelné procento případů, kdy jsou jeho důsledkem závažné zdravotní komplikace. Nezáleží na tom, jestli jste přesvědčeni o tom, že je tetování zcela bezpečné a že zrovna vám se nemůže vůbec nic stát. Rizika spojená s tímto druhem zdobení těla jsou nezanedbatelná a zcela jistě byste je měli znát, než se pro tento zákrok rozhodnete.

Suverénně největší pozornost byste měli věnovat vybavení, které tatér při své práci používá. Pokud nástroje nejsou dokonale čisté a dezinfikované po každém použití, významně stoupá riziko přenosu chorob. Stejnou pozornost byste měli věnovat i tomu, zda na vás působí stejně čistě i samotný tetovací salón.

Jestliže je tetování po provedení opuchlé nebo výrazně červené, měli byste okamžitě navštívit lékaře, aby vyloučil možnost infekce. Ve většině případů se případná infekce dá vyléčit pouhým ambulantním podáváním léků. Pouze v minimu případů se přistupuje k nemocniční hospitalizaci a ještě v menším počtu případů musí být tetování odstraněno, protože hrozí opakovaná infekce.

Pokud vám lékař doporučí odstranění tetování, zákrok je většinou proveden ambulantně, nebo jen s krátkodobým pobytem v nemocnici. Odstraňování tetování je kombinováno s léky proti bolesti a na potlačení infekce.

Ačkoli zdravotní rizika spojená s tetování jsou znepokojivá, větší procento lidí má problém s finálním vzhledem tetování. Tetování vytvořené amatérem či nekvalitně provedené může být zdrojem velkého zklamání a rozčarování.

Tetování je totiž skutečně věc, která s vámi zůstane spjatá už po zbytek vašeho života, takže jeho vzhled je velmi důležitý. Pokud se ho rozhodnete odstranit, téměř vždy vám zůstanou jizvy. A ačkoli po čase vyblednou, patrné na kůži budou už do konce života.

Jaká jsou rizika?
Každé permanentní tetování porušuje jednu z hlavních ochranných tělesných bariér: kůži. Následkem toho můžete být mnohem náchylnějších ke kožním infekcím a dalším zdravotním problémům.

Mezi specifická rizika typická pro tetování patří:
Nemoci přenášené krví. Pokud jsou tetovací nástroje kontaminované krví infikované osoby, může vás ohrozit celá řada vážných nemocí přenášených krví. Odborníci dokázali, že nejčastěji se tetováním přenáší žloutenka typu C a B, tetanus, tuberkulóza a HIV.

Kožní choroby. Vaše tělo možná v okolí tetování vytvoří boule, kterým se říká granulomy. To se týká především tetování, která v sobě obsahují červený inkoust. Tetování může být také příčinou kožních anomálií, nadměrného jizvení a dalších nepříjemností.

Kožní infekce. Tetování může být příčinou lokálních bakteriálních infekcí. Typické symptomy infekce zahrnují zčervenání, teplotu, opuchnutí a hnisání. Už byl dokonce dokázán i přenos některých závažných kožních infekcí, které odolávají i nasazení antibiotik.

Alergické reakce. Tetovací inkoust, zejména pak červené barvivo, může být příčinou alergických kožních reakcí. Ty se navíc mohou objevit i několik let po tetování.