Diskuze

TEST: MySasy je „domácí laboratoř“, která efektivně povede váš trénink

Zapomeňte na drahé laboratorní vyšetření, nebo náročné testy. Český diagnostický nástroj MySASY můžete používat v klidu domova a s jeho pomocí se vyhnete únavovým zraněním i přetrénování.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Na úvod jasně deklaruji, že píši příspěvek jménem mySASY s cílem objasnit dotazy, které v diskusi zazněly. Nakolik to budete považovat za věrohodné je proto zcela na vás. Pokud bude příspěvek smazán, akceptuji to.

Principem sledování variability srdeční frekvence (HRV) je možnost na základě zjištěných hodnot usuzovat na kvalitu činnosti autonomního nervového systému (ANS). Ten řídí vnitřní rovnováhu organismu a jeho činnost je zásadní pro adaptaci organismu na zátěž. Činnost je řízena 2 větvemi (sympatikem, parasympatikem), které působí ZCELA PROTICHŮDNĚ. Schopnost adaptace a (super) kompenzace zatížení dána aktivitou ANS je následně rozhodující pro výsledný tréninkový přírůstek. HRV je možno principiálně analyzovat 2 metodami.

Metoda 1 tzv. časová doména, kterou využívají všechny níže zmíněné firmy jako Garmin, Elite HRV, .... je matematicky velmi jednoduchá ALE výsledkem je pouze jedno číslo (R MSSD), které pouze říká jestli je CELKOVÁ aktivita ANS vysoká či nízká. Pro jeho hodnocení neexistuje žádná norma - tím je individuální výsledek nesrovnatelný s kýmkoli jiným.

Metoda 2 tzv. spektrální analýza je matematicky výrazně náročnější. Poskytuje však jako jediná informace o aktivitě jednotlivých větvích ANS což je pro sportovní trénink zcela zásadní (protože každá větev působí na organismus zcela opačně). To je i důvodem proč informace z hodnocení metodou 1 (pouze jedna hodnota bez informace, která větev ANS ji tvoří) často selhávají (viz. regenerace 60 hod atd.). Jak píší diskutující níže, všichni zmínění výrobci ji používají, poskytují výsledky zadarmo a přesto to v praxi nikdo moc nepoužívá. Díky velmi nízké informační hodnotě "časové domény" to metodiku HRV spíše degraduje, než využívá její obrovský potenciál.

Autoři mySASY se uplatnění spektrální analýzy ve sportu věnují cca 20 let a mají zkušenosti jak z laboratorního výzkumu na univerzitě, tak z komerčního využití v rámci sportovní kliniky i sportovní praxe.

0 0
možnosti

A75d44a71m 50Č17a51b13l98a

7. 11. 2017 10:39

Pracoval jsem dostatecne dlouho s Kubios, abych si vyhodnotil, ze treba pro me osobne je bohate postacujici pouzivani casove domeny, frekvencni domena mi (ale mluvim jen za sebe, obycejneho hobika) nedavala dodatecnou informaci. Dneska uz pracuji temer jen s EliteHRV s obcasnou kontrolou pres Kubios, kteremu k dokonalosti chybi predevsim ta mobilni aplikace, ale chapu, ze maji uplne jine zamereni.

Skoda, ze to autor puvodniho clanku neozrejmil, v cem je presne mySASY odlisne, dekuji za doplneni.

0 0
možnosti

A14d11a37m 74Č27a73b54l41a

6. 11. 2017 11:48

Takze to je de facto to same co EliteHRV (zadarmo) a dalsi podobne aplikace? HRV v treninku neni zadna novinka, pouziva se radu let, jenom neni zasadne rozsirene.

0 0
možnosti

A62d66a97m 84Č82a78b64l15a

6. 11. 2017 11:44

Takze to je de facto to samy, co treba EliteHRV nabizi zcela zadarmo?

0 0
možnosti
Foto

Dobrý den.

Zajímavý příspěvek i nástroj k lepšímu tréninku. Protože funkce pracuje s variabilitou tepu, měl by s tím fungovat, a tvůrce aplikace potvrzuje, hrudní pás Polar H6, H7 a H10. Tyto pásy proti jiným dokáží měřit HRV (variabilitu tepu). Zkusím apku a porovnám s Polar V800, který má v principu stejnou funkci, nazvanou Ortostatický test. Dopředu spatřuji a tuším rozdíly v interpretaci získaných údajů ve prospěch MySASY. Třeba to tam bude více srozumitelné pro laika, který nebude přemýšlet o tom,

co měří, proč se to měří ale

bude chtít nějaké textové zhodnocení situace. Některé postřehy zpracování dat variability tepové frekvence a jejich hodnocení jsem shrnul tady https://www.polarshop.cz/vartiabilita-tepu-a-nervovy-system/t-20 a

to by mohlo objasnit princip.

Jestli je Garmin propracovaný, jak je uvedeno v diskuzi, hodnotit nechci (odobně to nazývám módní věcí), ale starší generace pásů Garmin s HRV pracovat určitě neuměly a ani nemusely, protože nebyla funkce, kde by se tyto údaje zpracovávaly. HRV neumí ani Sigma pásy a neumí to ani jiné pásy, které mají dnes BlueTooth SMART - mimo Polar se mohou vyskytnout i jiné pásy ale tam je potřeba to otestovat. Mohu jen jako zajímavost potvrdit, že data HRV přimesl Polar už v době analogového vysílání, tedy od cca roku 2000 s příchodem funkcí zvaných jako Fitness Test nebo Own ZONE. Od té doby nebyl u Polaru pás, který by neuměl zjištovat HRV. Jenže do dnešních dnů nikdo jiný, mimo nemocnice, HRV nevyhodnocoval. Ostatní výrobci se stále snaží svým názvem obdobné funkce dostat do svých výrobků, jejichž výsledkem je to, co popisuje autor článku - příliš dlouhá doba regenerace, protože to výchází kdo ví z čeho.

Určitě lze potvrdit i to, že provedení testu je to nejsložitější v celém procesu, protože to chce opravdu klid. Musíte tedy vstávat dřív než děti nebo i manželka :-) Do testu se ale mohou dostat i důsledky nekvalitního spánku, kdy je ráno úroveň aktivity parasympatiku vyšší a přesto nejste unaveni po náročném tréninku.

0 0
možnosti
MN

No myslim, ze pas od garminu HRM2RUN prave pracuje s tou variabilitou srdecni cinnosti (bez pasu stress score vyhodnotit neumi). Spis se tu ale dostavame k preferenci znacky...

Ze je doporuceny cas odpocinku na urovni treba 60 hodin nesmyslny (pro rekneme pokrocilejsiho bezce), o tom neni pochyb, ale zase se ta funkce da vypnout, pokud to nekoho znervoznuje.

Na te akci MySASY se mi spis nepozdava jina vec, a to jsou overitelne vysledky. A rict si 2000 kc za registraci a pak min 80 kc mesicne za program basic, to mi prijde hodne sebevedome. To si mozna muze dovolit prave garmin, mozna sunto nebo polar, ale takhle. Co budu mit z toho ze zjistim, ze vystupy jsou vlastne stejne jako od garminu? A hlasat, ze tohle vam ted nahradi laborator a nemit nic za sebou, to je proste odvazne. Jinak stranky pekne, ale chybi mi to vyzkouseni na treba 3 mesice a pak placeni. Hlaska o vraceni penez do 30-ti dnu v pripade nespokojenosti mi bohuzel zavani teleshopingem:-/

0 0
možnosti
MN

Chlapi, napište nám článek o tom našem pásu!:-/

Nemyslím si, že by to umělo víc než pás a vůbec celý propracovaný systém Garminu.

0 0
možnosti
Foto

Dovolím si nesouhasit :-). Jednak mám zkušenosti se systémem od Polaru i Garminu a jejich výstupy nejsou úplně špatné, ale jejich přesnost je dost diskutabilní... pravidelně mi všechny sporttestery doporučují po náročnějším tréninku regeneraci 50+ hodin a asi se shnodneme na tom, že v drtivé většině případů je to nesmysl. Zkrátka Garmin a spol mají relativně solidní výstupy, které ale míří na rekreační sportovce a jakmile se výkonnost zvyšuje, tak je to celé k ničemu. Na rozdíl od toho poskytuje Mysasy reálnou zpětnou vazbu bez ohledu na to, jestli jdete běhat jednou týdně, nebo se chystáte na olympiádu.

3 0
možnosti
TZ

T59o84m64á34š 43Z46m63e12k

5. 11. 2017 11:25

Nepíšete pravdu. Pro registraci a získání hesla je nutný koupit balíček minimálně v hodnotě přes 2000 Kč . Takže žádných jen 80 Kč.

2 0
možnosti
Foto

Máte pravdu, zapomněl jsem v článku zmínit poplatek za aktivaci. Omlouvám se za chybu (doplněno). Každopádně v dlouhodobém horizontu už opravdu platí oněch 80,-Kč které - jak ještě jednou koukám na web - se dají platit buď měsíčně, nebo po delších časových úsecích. Jak ostatně funguje většina placený aplikací.

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!