Ona
Garmin Forerunner 920XT – univerzální závoďák

| foto: Michael Novakpro iDNES.cz

Garmin Forerunner 920XT - univerzální závoďák

  • 4
Před několika měsíci uvedl Garmin na český trh novou generaci sporttesteru pro triatlonisty, běžce a ultra trail závodníky. Hodinky jsou ale jen malou součástí celého systému, který Garmin přivedl k životu. Pro koho přesně tento sporttester je?

Forerunner 920XT je top modelem multisportovních hodinek od Garminu. Asi nejzajímavější a zároveň nejvýraznější výhoda oproti konkurenci značek Polar nebo Suunto je podpora platformy ConnectIQ, kterou najdete i v dalších sporttesterech Garmin z jejich nejnovější řady. Ta umožňuje do hodinek dodávat nejen aplikace (což umožňuje i Suunto), ale i nová datová pole, widgety (něco jako aplikace v pohotovostním režimu) a vzhledy hodinek.

Tato recenze je psána na hodinky se firmwarem verze 3.03. Je ale jisté, že se funkce budou časem měnit a možná dojde i k tomu, že se některé vylepší a další přibudou.

Vzhled

Design hodinek na fotkách po uvedení na trh se mi osobně nelíbil, po čase jsem jej ale začal tolerovat. V reálu je ale opravdu začnete mít rádi. Kdo neviděl na vlastní oči, nepochopí. Hodinky jsou velké, ale zároveň kompaktní, lehké a na ruce nijak nevadí. Trochu mě sice trápil gumový řemen, na který jsem měl alergii, ale vyřešil jsem to nylonovým páskem.

V praxi se po několika trénincích ukázalo, že jsem skoro zapomněl, jak se trénuje s Forerunner hodinkami. Tyhle kukačky neodpustí absolutně nic, například při intervalech s cílovými zónami oznamují, zda jste  jí už dosáhli nebo ne akusticky, případně vibrací. Akustická signalizace není stejná pro jakékoliv události, ale má různé tóny, nemusíte tak neustále sledovat, co konkrétně hodinky signalizují. Při běhu a pauze a opětovném spuštění to samé – hodinky signalizují každou akci jinak. Nelze se tedy zmýlit v tom, zda jste naslepo pod bundou stiskem tlačítka hodinky stopli nebo spustili.

Hodinky opravdu lze nosit (dobře – s přimhouřeným okem) i k outfitu, který se běžně nosí do kanceláře, především pokud „honíte“ kroky do korporátního programu Garmin Wellness, kde soutěžíte s kolegy, a nosíte tak hodinky téměř nonstop. Co téměř! Díky možnosti monitoru spánku je lze nosit opravdu nonstop. Na spánek už jsou ale trochu dost velké, takže jsem je použil jen párkrát, abych zjistil, že spím jak dřevo, a pak už jsem je na spaní nenosil. Ale je dobré vědět, jak jste spali a jaký vliv má kvalita spánku na vaši momentální výkonnost a regeneraci.

Garmin Forerunner 920XT

Určení: Multisportovní hodinky / Sporttester
Konektivita: Bluetooth Smart, ANT+, Wifi
Vodotěsnot: 50M
Hmotnost: 61 g
Výdrž v GPS režimu: až 40 hod
Další funkce: aplikace, monitor denní aktivity, VO2 max, regenerace, vibrace, tréninkové plány
Cena: 12 490 Kč (bez HR)

Když už jsme u spánku, hodinky můžete použít i jako budíček, ale určitě je nevypínejte – to odstaví veškeré funkce – včetně kýženého budíku. Nechte je pouze odpočívat v standby režimu.

Vibrace hodinek jsou dost decentní na to, aby moc nerušily při upozornění na událost z mobilu, ale jsou dost silné, aby byly cítit přes první vrstvu oblečení na ruce při tréninku. Po čase jsem je ale stejně jako u Garmin 910 a Fenix2 vypnul. Není jich třeba a jen žerou baterii.

Každou chvíli jiné

Velmi mě baví možnost změny vzhledu hodinek, na mém displeji se nejvíce ustálil textový popis. Jediné, co mi u něj chybí, je indikace stavu baterie, čas východu/západu slunce a datum. Jakýkoliv další motiv lze samozřejmě stáhnout ze serveru Garmin. Tyto další motivy obsahují přehršle informací, zpozoroval jsem ale, že ne všichni programátoři dokázali optimalizovat kód, některé motivy tak hodinky ve standby režimu zpomalují a některé je dokonce dokáží vybít i o 30% rychleji, než základní motiv.

Co se mi líbí, je dobře řešená spotřeba baterie při zapnutém Bluetooth a ANT+, v případě, že nejsou připojeny čidla nebo mobil – i když tyto funkce v menu nevypnete, na vybíjení to má jen minimální vliv. Hodinky v reálu vydrží na nejvyšší přesnost GPS v kuse běžet opravdu 24 hodin, v úspornějším GPS režimu pak 35-37 hodin (dle specifikace by měly umět 40hodin). Zapnutím Glonass samozřejmě za přesnost platíme vyšší spotřebou.

Výborná je možnost WiFi spojení a autoupload funkce. WiFi síť však musíte prvně nastavit v počítači v Garmin Express, což je trochu problém – hodinky nelze použít na volné WiFi nikde jinde, než tam, kde byla přednastavena. Nedokáží tak navázat spojení přes novou, byť otevřenou, síť. Na druhou stranu jejich synchronizace přes Bluetooth do mobilu a následně na Garmin Connect server je otázkou několika sekund, což je asi tisícinásobné zrychlení proti Garmin Fenix 2.

VO2 max

VO2 max nebo-li maximální spotřeba kyslíku je ukazatel, podle kterého lze odhadnout vaši vytrvalostní zdatnost. Jeho hodnota udává, s jakou účinností dokáže vaše tělo zužitkovat kyslík během fyzické aktivity. Zjednodušeně řečeno, čím vyšší VO2 max, tím rychlejší běh dokážete „udýchat“.

Hodinky mají možnost srovnání laboratorních dat a dokáží určit přibližnou hodnotu VO2Max. A to jak pro běžce, tak pro cyklisty. Podle testů není odhad dle tabulek a měření pouze za pomoci tepáku stoprocentní, pro běžnou populaci je ale velmi blízko reálným hodnotám. Už jen proto, že Garmin používá algoritmy od společnosti Firstbeat a srovnávací data z Cooperova institutu v Dallasu dle fyzických parametrů, pohlaví a věku. Byť nemusíte věřit výsledkům VO2Max, určitě je stoupající a klesající index v souladu s tím, jak se vyvíjí vaše momentální výkonnost. Tuto hodnotu bych ale bral jen jako ukazatel, jak se vyvíjí vaše momentální výkonnost. Rozhodně nečekejte, že race predictor, který vám řekne, že máte na maraton pod tři hodiny, je stoprocentní jistota. Spíše se jedná o to, v jaké kondici právě jste a jak byste zaběhli maraton za ideálních podmínek s aktuální kondicí.

Umí česky

Málem bych zapomněl. Osobně mám většinu přístrojů v angličtině, jelikož překlady se ne vždy vyvedou, Garmin ale pokročil a minimálně od Fenix2 jsou překlady menu do češtiny dokonalé. Nejinak tomu je i u Garmin Forerunner 920XT, který na vás bude mluvit česky a překlad dokonce bude dávat smysl.

Líbil se ti článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

Forerunner 920XT umí poradit i ohledně regenerace. Po zahájení aktivity chvíli analyzuje chování tepové frekvence v závislosti na zátěži a pak dá vědět, jak jste na tom s regenerací. Podle toho pak můžete upravit momentální tréninkovou jednotku (například zvolit místo těžkých intervalů aerobní trénink). Obdobně pak zpětně vyhodnotí absolvovanou aktivitu a zobrazí čas potřebný k regeneraci před dalším náročnějším tréninkem.

Hodinky umí i zaznamenávat a ukládat do paměti osobní rekordy různých vzdáleností (nejrychlejší km, míle, 5km, 10km), rychlostí, případně nejdelšího běhu. Při každém novém rekordu zobrazí medaili. To potěší.

Pár záporných bodíků se ale našlo také:

  • výškoměr se nekalibruje automaticky ihned, jak tomu bylo u Fenix2.
  • 920XT nemají teploměr. Pro mě nepodstatné, pro jiného zásadní chyba. Fenix3 jej ale má.
  • Nelze nahrát podkladové mapy pro navigaci.
  • Zaskočila mě nemožnost nabíjet hodinky v průběhu aktivity. Po připíchnutí kabelu se běžící aktivita ukončí, uloží a hodinky se nabíjí.

Shrnutí

Vzato kolem a kolem. Forerunner 920XT je společně s Garmin Fenix3 prozatím technologicky nejvyspělejší sporttester na trhu, a to i přes nedávné oznámení rozšíření funkcionality konkurenční modelové řady. Hodinky jsou univerzální a otevřené pro jakákoliv rozšíření funkcí a příslušenství, a to nejen od společnosti Garmin, což je prozatím unikát.

Jsou prostě všestranné a nebýt některých maličkostí vypsaných výše, byly by asi dokonalé. Jedinou věc, kterou bych v tuto chvíli změnil, je cena, která je shodná s Garmin Fenix3, který má jinou cílovou skupinu. V zahraničí ale pořídíte Garmin 920XT o 50 USD levněji (doporučená cena v ČR je 12490 bez HR pásu, 13990 s HR pásem). 

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!