Sportnovní hodinky Garmin Forerunner 30 se chlubí velmi přehledným kontrastním...

Sportnovní hodinky Garmin Forerunner 30 se chlubí velmi přehledným kontrastním displejem. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

TEST: Nejlevnějšímu sporttesteru od Garminu nic zásadního nechybí

  • 13
Když jsem letos běhal, zkoušel a později také psal článek o Garmin Forerunner 35, neměl jsem nejmenší tušení, že Garmin v segmentu nejlevějších sporttesterů připravuje ještě jedno překvapení. Garmin Forerunner 30 je ještě jednodušší běžecký sportester, kterému sice opět ubrali pár funkcí, je ale zajímavější nižší cenou.

Za cenu pod čtyři tisíce korun dnes totiž jiný sporttester od Garminu neseženete. A přitom i ve Forerunneru 30 stále najdete velmi kvalitní GPS pro záznam svého běhání, vestavěný optický senzor tepové frekvence i možnost propojení se stále se zlepšující mobilní aplikací a on-line službou Garmin Connect. Troufám si tvrdit, že to bude velké spoustě běžců zkrátka stačit.

Přečtěte si také

Forerunner 35

Sportnovní hodinky Garmin Forerunner 35.

Běhání s třicítkami pro mě vlastně neznamenalo žádné velké překvapení nebo objevování. Vypadají i fungují podobně jako Forerunner 35. I u nich jsem byl spokojen s přesností GPS záznamu, kterou si Garmin u řady Forerunner drží na skvělé úrovni, i když na rozdíl od některých dražších modelů nepodporují ruský GLONASS. Podobně jsem byl spokojený i s přesností optického senzoru, byť to podle všeho není ten nejlepší optický senzor, který Garmin umí (a který označuje názvem Elevate). Optika zde zaznamenává tepovou frekvenci nejen při výběhu, ale po celý den, a spolu s vestavěným pohybovým čidlem, které počítá nachozené kroky, vás bude informovat o celodenní aktivitě, nachozených krocích a spálených kaloriích. Trochu mi vadila snad jen boule na spodní straně hodinek, ve které je optický senzor zabudován. Stejně tak zůstala možnost propojit hodinky s mobilním telefonem a nechat si zobrazovat notifikace z vybraných aplikací.

Hodinky mají funkci MoveIQ, což je automatická detekce aktivity pomocí pohybového čidla. I když nezapnete GPS, hodinky poznají, že běžíte nebo jdete delší dobu chůzí, a následně vám výběh uloží do Garmin Connect jako sportovní aktivitu. U takové aktivity sice nenajdete tolik údajů jako v případě měření GPS, ale i tak je to milé.

Forerunner 30

Běžecký sporttester

  • displej: 23 x 23 mm
  • rozlišení: 128 x 128 px
  • hmotnost: 37,3 g
  • výdrž GPS: 8 hod
  • vodotěsnost: 5 ATM
  • notifikace: ano
  • měření tepu: ano, optické
  • další funkce: VO2Max
  • cena: 3 990 korun

klady:
- kontrastní dobře čitelný displej
- jednoduchá obsluha a ovládání
- nejnižší cena mezi Garmin sporttestery
- měření tepu

zápory:
- pouze běžecký profil
- nepříliš atraktivní vzhled

Co tedy hodinkám chybí? Asi nejzásadnější je, že neumožňují zvolit si typ sportovní aktivity. Je zde jen jedna možnost - běh. Dá se to částečně obejít. Pokud s nimi vyrazíte třeba na kolo, běžky nebo brusle, můžete si po „doběhnutí“ změnit typ sportovní aktivity on-line nebo v mobilní aplikaci, takže z hlediska evidence s tím nebude problém. Nemůžete však mít pro různé sporty nastavené různé datové obrazovky (zatímco při běhu vás zajímá například tempo v minutách na kilometr, při jízdě na kole se hodí spíše rychlost v kilometrech za hodinu). Běh ale dokážou hodinky sledovat jak venku pomocí GPS, tak uvnitř pomocí pohybového čidla.

Hodinky také nelze spárovat s žádným dalším příslušenstvím, neboť nepodporují protokol ANT+ a přes Bluetooth umí synchronizaci jen s mobilním telefonem. Na různé pody nebo hrudní pásy zapomeňte. Velmi mě však překvapilo, že i tyto hodinky umí odhadovat vaše VO2Max neboli jak je vaše tělo schopné hospodařit s kyslíkem. Tuto hodnotu využívají při tréninku především ambiciózní a vrcholoví sportovci, kteří se snaží posunout efektivitu svého tréninku co nejdál. V těchto hodinkách mi to trochu přišlo, jako kdybych měl ve svém rodinném kombíku volant z Ferrari.

Když to vezmu kolem a kolem, jsou to ale vlastně docela fajn hodinky. Ještě před pár lety, když jsem začínal běhat, se mi o takových funkcích ani nesnilo - a dnes tu jsou k dispozici za poměrně rozumnou cenu, v jednom z nejlevnějších sporttesterů s GPS na trhu. Vzhledem sice neoslní, svou funkci ale plní a možná se budu trochu opakovat, stejně jako v případě o tisícovku dražšího Forerunneru 35 jim nic zásadního vlastně nechybí.