TEST: Garmin Vívofit, náramek který vám bude mluvit do života

Fitness náramky, které neustále sledují vaší fyzickou aktivitu, jsou v módě. Motivují k pohybu a poskytnou přehled o spotřebovaných kaloriích. Ten od Garminu má přehledný displej, úžasnou roční výdrž baterky, je vodotěsný a dokáže spolupracovat s hrudním pásem.
Icebreaker, hned je o čem si povídat.

Icebreaker, hned je o čem si povídat. | foto: Michal HrabecRungo.cz

Monitorovací náramky asi nejsou nic, co byste nutně potřebovali k běžeckým tréninkům nebo k lepšímu umístění v závodech. Ostatně od toho jsou tu sporttestery. Chytré náramky jsou spíše módní záležitostí, vyjádřením aktivního životního stylu a v neposlední řadě také motivací a dobrou zábavou pro soutěživce a technické hračičky, jako jsem já.

Jak to vlastně funguje? Součástí náramků je pohybové čidlo, které snímá vaši tělesnou aktivitu a na základě toho sbírá a vyhodnocuje nejrůznější informace. GPS čip je pro tyto účely nevhodný, neboť je značně energeticky náročný a nepoužitelný bez výhledu na oblohu. Trasu na mapě tedy náramky nezaznamenají, ale i tak jsou data z nich až překvapivě bohatá.

Vydrží dlouho

Stejným způsobem funguje i Garmin Vívofit, který je zajímavý hned z několika důvodů. Předně má úžasnou výdrž na baterii (2 x CR1632), kterou budete měnit až zhruba po roce používání. Díky tomu ho můžete mít na ruce nonstop, každý den, 24 hodin. Pozná nejen to, jak se přes den pohybujete, ale i to, jak v noci spíte (jak moc se převalujete nebo zda nejste třeba náměsíční). Když k tomu přidáte i vodotěsnost (50M) nemusíte si ho sundávat ani do sprchy a v mém případě vydržel i plavání v bazénu.

I když náramek na první pohled nevypadá zrovna moc elegantně (spíše mi připomíná hračky z tržnice), je skvělé, že je opatřen neustále aktivním displejem a vy tak máte přehled o tom, kolik kroků máte dnes za sebou a kolik zbývá do splnění denního cíle. Také vás upozorní, že je to již dlouhá doba, co jen sedíte na místě bez pohybu a měli byste se jít projít. Kromě toho ho můžete klidně používat místo hodinek. Škoda jen, že se na displeji brzy objevil škrábanec.

Zkontroluje i vaše srdce

Specifikace

Konektivita: Bluetooth, ANT+
Vodotěsnost: 50 m
Výdrž: cca 1 rok
Napájení: 2 x CR1632
Paměť: 1 měsíc dat
Hmotnost: 25,5 g
Cena: 2900 Kč

Další specialitou Vívofitu je možnost spolupráce s měřičem tepu přes ANT+ protokol. Když ho spárujete s hrudním pásem, bude vám na displeji ukazovat aktuální tep, podle kterého pak můžete přizpůsobit fyzickou aktivitu, třeba pokud chcete co nejefektivněji hubnout. Všechna naměřená data se ukládají do interní paměti, kam se vejde celý jeden měsíc záznamů (stačí tedy synchronizovat alespoň jednou za měsíc).

Aby bylo možné data vyhodnotit, je potřeba náramek správně nastavit a spárovat ho se službou Garmin Connect, kde budete mít veškerá data k dispozici on-line. S počítačem komunikuje pomocí dodávaného ANT USB přijímače, s mobilním telefonem pak pomocí Bluetooth. Mobilní aplikace je k dispozici pro Android i iOS. Na webu Garmin Connect můžete přístroj nastavovat. Můžete zkalibrovat přístroj na délku vašeho kroku (díky tomu se dá dosáhnout i celkem slušné přesnosti v údaji o denní porci kilometrů) nebo rozhodnout, které informace se na displeji mají ukazovat. Můžete si nastavovat denní cíle, přihlásit se do výzev a soutěžit s ostatními majiteli Vívofitu, sbírat ocenění nebo sledovat statistiky za nasbírané předchozí dny a noci.

Čtěte dále:

Musím přiznat, že například automatické výzvy, do kterých mě Connect zařadil, mě moc nebavily. V té poslední jsem například byl aktivní jen já a ještě jeden účastník, ostatní náramek nesynchronizovali dostatečně často na to, aby to bylo zábavné. Pravděpodobně by to získalo úplně jiný náboj, pokud by Vívofit měl alespoň jeden z mých přátel či známých, se kterým bychom se mohli navzájem hecovat či předhánět.

Ohlídá i spánek

Víc lidí, větší zábava

Máte Garmin Vívofit a nemáte s kým soutěžit nebo se srovnávat? Přidejte si mě (Filip Marvan) v Garmin Connect mezi kontakty.

Zajímavé pro mě naopak bylo sledování, jak moc a kdy se v noci převaluji, kolik toho vlastně naspím a že to má přímou souvislost s tím, jak se pak cítím a jak se mi běhá. Škoda jen, že náramek nedokáže sám poznat, kdy jdu spát, proto je před spaním potřeba vždy podržet tlačítko pro přepnutí do spánkového režimu. Dost často se mi stávalo, že jsem na to zapomněl a data o spánku mi pak chyběla.

Druhým, již v celku logickým neduhem je skutečnost, že pohybové čidlo v náramku nedokáže rozeznat, který pohyb vaší ruky souvisí s chůzí a kdy si třeba jen čistíte zuby. Pokud vám jde o přesnost, je potřeba na to trochu myslet.

Na základní princip náramku to ale nemá příliš velký vliv. Přehled o tom, které dny jste proseděli a kdy jste naopak byli aktivní, to moc neovlivní. Vívofit vám spočítá spotřebované kalorie, a pokud chcete, můžete za pomoci služby MyFitnessPal, kterou lze s Garmin Connect propojit, evidovat i kalorie, které zkonzumujete. Skvělý pomocník pro hubnutí.

A jak jste na tom vy? Propadli jste kouzlu fitness náramků? Baví vás sebesledování a dozvěděli jste se o sobě něco zajímavého? Podělte se o to v diskusi pod článkem.

Orientační cena od 2900,- Kč

Druhý pohled: náramky prolamují ledy

Sám již delší dobu testuji Nike+ FuelBand a má ho i několik mých přátel na Nike+, takže u mě na rozdíl od Filipa soutěžení a hecování fungovalo dobře. Pro mě je největší motivací ke každodennímu používání náramku snaha zhubnout nebo alespoň udržet si svou tělesnou váhu menšího hrocha a nepřesunout se do kategorie statný slon. Překvapilo mě, jak rychle jsem si zvykl na to, že pokud náhodou večer stále nemám splněný svůj denní cíl, letím ven a ještě před půlnocí polykám kilometry.

Trochu nepříjemnou vlastností plynoucí z principu měření je, že i když provádíte nějakou náročnou fyzickou aktivitu, kde zůstane zápěstí v klidu (kliky, shyby a podobně) máte smůlu, žádná aktivita se nezaznamená. Naproti tomu jízdu na horském kole, snowboarding nebo lyžování zvládá náramek zaznamenat vcelku přesně.

Poslední zajímavou vlastností náramku je, že funguje jako takzvaný „icebreaker“. Protože se jedná o lifestylovou záležitost, vidíte-li na někom takový náramek, určitě se snaží dělat něco pro své zdraví. Pokud tedy na nějakém setkání vidím na něčí ruce některý z náramků snímajících denní aktivitu, svedu řeč tímto směrem a ledy jsou prolomeny. Někdo může namítat, že se jedná o značkování nebo že nás tato zařízení všude šmírují: vlastně bude mít pravdu, jenže je to legrace a trochu šmírování nebo označení, že se snažím být aktivní, ještě snesu.

Michal Hrabec

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V sedmdesáti je žena jen díky cvičení v lepší kondici než v mládí

11. dubna 2024  8:27

Sedmdesátiletá Hilary Walker Millerová dříve vážila třiaosmdesát kilo. Po narození dětí přibrala na...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...