Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Plavky, ženy, léto | foto: Profimedia.cz

Teplo a těsné oblečení jsou největší kamarádi kvasinek

  • 35
Přichází léto, období přemnožených poševních kvasinek, nepříjemného svědění, pálení a výtoků. Návod, jak se kvasinkám vyhnout? Nezůstávat dlouho v mokrých plavkách, dodržovat pitný režim a nenosit těsné oblečení.

Přemnožené kvasinky rodu Candida čili poševní mykóza, tak zní nepříjemná diagnóza, s níž odchází mnohé ženy od gynekologa. Většina žen však může vzhledem k  typickým příznakům poznat sama, o co kráčí.

"Žena má svědivý a pálivý pocit v oblasti zevních genitálů a pochvy, které se stupňují v klidu v noci. Je to dáno intenzivním teplem, které se drží pod peřinou. Kvasinky také málokdy zapáchají. Může se také objevovat výtok," uvádí pražská gynekoložka Vladimíra Paseková.

Statistiky také dokládají, že kvasinky nejsou ničím neobvyklým. Tato poševní infekce postihuje přibližně sedmdesát pět procent žen.

Pozor na dehydrataci

Příčin, proč se kvasinky přemnožují, je mnoho. "Zdaleka nejčastějším rizikovým faktorem u zdravé ženy je to, jak se obléká, a obecně její životní styl," tvrdí gynekoložka Paseková.

Mykóza často souvisí s nošením džín, přiléhavého syntetického prádla, stejně působí i punčocháče nebo neprodyšné cyklistické kalhoty. V těchto oděvech totiž dochází ke zvýšené vlhkosti, tělo se na citlivých partiích zapaří.

Cestujeme-li dlouho v neprodyšném oblečení, vytváří se ideální podmínky pro přemnožení kvasinek. Dalším faktorem, který se může na vzniku infekce podílet, je nedostatečný pitý režim. Chybí-li tělu zvláště v létě tekutiny, dochází k dehydrataci, což má za následek houstnutí poševního hlenu a zvyšování koncentrace kvasinek. Dodržovat pitný režim znamená vypít dva až tři litry tekutiny denně. Do těchto tekutin se samozřejmě nepočítá káva, pivo, černý čaj a jakýkoliv alkohol.

Muže neobviňujte

Na přemnožení kvasinek může mít vliv i sexuální život. Rizikovým faktorem bývá zavedené nitroděložní tělísko, poševní pesar nebo spermicid. Výskyt je také vyšší u žen, které mívají vyšší frekvenci pohlavních styků. Ke vzniku poševní mykózy mohou vést i sexuální praktiky.

"Kombinací vaginálního styku s análním lze zavést kvasinky ze střeva do pochvy, podobný výsledek lze docílit i kombinací styku vaginálního a orálního," varuje gynekoložka Paseková.

Obviňovat ale z nákazy partnera nemá cenu, poševní mykóza není považována za pohlavně přenosnou nemoc. Kvasinky nemají u mužů v podstatě kde přežívat. Muži se tedy mohou setkat s lokálním podrážděním předkožky, které ale většinou do dvou dnů zmizí.

Narušit křehkou poševní rovnováhu můžete také přehnanou čistotou. I když se to může zdát absurdní, lékaři varují před přehnaným používáním mycích gelů, výplachů, parfemovaných toaletních pomůcek a mýdel. Vhodné není ani permanentní používání slipových vložek.

První pomoc? Studená sprcha

Vlhko, voda, teplo. I koupání a plavání mají na vzniku mykózy svůj podíl. "Je sporné, zda je možné ´chytit´ vaginální mykózu v bazénu. Hlavní podíl má pravděpodobně dlouhé pobývání žen v mokrých plavkách a vlhká zapářka jako taková. Na vině je také vysoký obsah chloru v bazénech, který narušuje přirozené pH pochvy. Bezpečnější je proto koupání ve slané mořské vodě, protože ta má antiseptický účinek," tvrdí Paseková.

I když dodržujete všechna doporučení lékařů, může se stát, že se nepříjemným kvasinkám stejně nevyhnete. Jestliže se svědění a pálení objeví, je podle lékařů potřeba řešit své obtíže rychle. A to v podstatě proto, aby se zamezilo zhoršování dalších potíží.

První úlevou od nepříjemností bývá osprchování genitálu studenou vodou, aby se pokožka zklidnila a zmírnilo se tak svědění. Paseková odrazuje od toho, aby ženy zkoušely "zaručené" recepty, jako je například používání jogurtu coby léčivého přípravku. Laktobacily přítomné v jogurtu totiž samy o sobě přemnožené kvasinky nevyléčí.

Pokud odjíždíte na dovolenou, doporučuje Paseková zásobit se dopředu antimykotiky, rychle účinnými léky proti poševní infekci. Poradit se o vhodném prostředku můžete s lékařem, některá antimykotika jsou ale volně prodejná a nemusí se konzultovat s lékařem.

Pokud vás sliznice po zavedení antimykotického čípku štípe, není třeba ukončit léčbu: každá zánětlivě změněná sliznice je zvýšeně citlivá k jakýmkoliv přípravkům. Naopak je vhodné v aplikaci pokračovat. Tím, jak se bude sliznice postupně hojit, vymizí i nepříjemné pocity bezprostředně po zavedení léku.

Jak zabránit vzniku mykózy

* dodržujte pitný režim (2-3 litry bezkofeinových nealkoholických nápojů denně)

* používejte k intimní hygieně čistou vodu bez mýdla

* nepoužívejte výplachy pochvy, ničí se tím ochranné kyselé prostředí pochvy

* utírejte si po stolici konečník odpředu dozadu

* noste prodyšné oblečení z přírodních materiálů

* omezte v létě nošení silonek, dejte přednost samodržícím punčochám 

* nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách

* omezte používání slipových vložek

* často vyměňujte tampony i vložky, používejte menstruační vložky bez fólie

* po pohlavním styku se vymočte a osprchujte si genitál čistou vodou 

* při dlouhodobější léčbě antibiotiky zavádějte preventivně antimykotika do pochvy