Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těmhle holkám leží New York u nohou

  11:23aktualizováno  11:23
Když si vás návrháři vyberou na přehlídky na newyorském týdnu módy, jste oficiálně prohlášena modelingovou celebritou. Linda, Eva a Karolína, každá v jiném bodu své kariéry, letos New Yorku opravdu vládly. Stanou se nich příští supermodelky, nebo už se éra Cindy a Claudie nikdy nevrátí?

Linda Vojtová | foto: Lucie Robinson

ON-LINE DISKUSE:
Dnes od 12 hodin bude ZDE odpovídat na vaše dotazy návrhář Josef Klír, který právě v New Yorku sklidil úspěch se svou kolekcí.
-více zde


 

 

Jsem sice Američanka, ale stejně dobře jsem se mohla narodit v Horní Lhotě. Ta malá zaprášená vesnice, odkud pocházím, je lesklému světu vysoké módy stejně vzdálená. Bylo mi asi jedenáct, když jsem z mámy poprvé vymámila módní časopis, a přestože mě přemlouvala, že to přeháním, vybrala jsem si Vogue. Najednou se přede mnou otevřel nový svět. Svět, kde Paříž, Milán, ale především New York hrály hlavní roli. Dnes, po patnácti letech, přilétám do města svých dětských snů.

JAK SE NARODILY SUPERMODELKY

Pokud budeme New York považovat za hlavní město stylu, potom byly supermodelky počátku devadesátých let jeho královnami. Rozhodovaly o reklamních kampaních, o obsahu módních stránek v časopisech i o tom, co se bude dít na přehlídkových molech. Ale nebylo to tak vždycky. I módní přehlídky jsou poměrně mladou záležitostí. Před rokem 1970 ukazovali návrháři své kolekce jen malému kroužku vybraných zájemců někde v soukromí. Tehdy měly modelky nejrůznější postavy, výšky i tvary, aby se třeba nákupčí obchodu pro menší nebo silnější dámy mohl rovnou dívat na malé a silnější modelky. V sedmdesátých letech začaly velké módní firmy předvádět své kolekce ve větších prostorech a pro větší obecenstvo. Tehdy si také poprvé vybraly vyšší a štíhlejší modelky. Ale skutečné supermodelky se zrodily až na počátku osmdesátých let, kdy japonští návrháři poslali na přehlídková mola slavné fotomodelky.

To byly velké dny pro královny Cindy (Crawford), Naomi (Campbell), Lindu (Evangelistu), Christy (Turlington) a Helenu (Christensen). A tehdy se také svět velké módy poprvé zadíval do české a moravské krajiny a objevil Evu Herzigovou. Eva to dotáhla až na titulní stranu časopisu Elle a do reklamních kampaní Guess a Wonderbra a pro západní svět symbolizovala exotickou ženu z Východu. Přestože byla často přirovnávána k Marilyn Monroe, je Eva se svými výraznými lícními kostmi a ostrými rysy velmi vzdálená běžnému americkému pojetí krásy.

Ale móda je nestálá a její vkus se brzy přiklonil ke Kate Moss a,tajemné hrdince‘ poloviny devadesátých let. Ve světle nových modelek začaly supermodelky blednout. Většina se jich vdala a měla děti. Zářivá a silná žena ze starších časopisů byla nahrazena vílou. V té době vypadly modelky z Česka z kurzu, ale brzo se to mělo změnit.

KAROLÍNĚ POŽEHNAL ĎÁBEL

Newyorský týden módy začíná zítra a já se o půlnoci dostala k e-mailu, abych zjistila, které modelky byly vybrány na přehlídky. Rozhoduje se o tom většinou 24 hodin předem. Přišlo mi upozornění, že jednou z hvězd zahájení a finále zítřejší první přehlídky je Karolína Kurková.

Karolína, známá z amerických novin a televize jako KK, ztělesňuje moderní příběh úspěšné dívky. Do New Yorku dorazila v roce 2000 a díky svým slavným dlouhým nohám a hřívě medově blond vlasů se rychle dostala do americké edice časopisu Vogue. Jeho neslavně známá šéfredaktorka Anna Wintour (inspirace pro hlavní postavu nového filmu Ďábel nosí Pradu) už dlouho bojovala proti trendu podivně nezdravého vzhledu, který vládl v devadesátých letech. Mimo jiné i proto, že kosmetickým firmám klesal prodej.

A tak hledala novou tvář, ze které by vyrobila celebritu. Padla na Karolínu, kterou v roce 2001 nechala vyfotit na titulní stranu Vogue. V rozhovoru pro Women’s Wear Daily řekla Wintour: "Je na obálce, protože podle mě bude příští supermodelkou."
S Anniným požehnáním vystřelila Karolínina kariéra vzhůru. Dnes je jí 22 let a je jednou z modelek s nejvyššími příjmy. Fotí a předvádí pro takové značky, jako je Ralph Lauren, Oscar de la Renta a další.

HVĚZDY NEJSOU DOKONALÉ

Rozhodla jsem se zjistit, jaká je Karolína osobně. Pustili mě za zeď z ochranky na přehlídce Cia. Maritima a ocitla jsem se před řadou křesel a zrcadel. V tu chvíli se rozlétly dveře a vešla Karolína. Hned si sedla do jednoho z křesel a vizážisté se na ni vrhli. Má zpoždění a přehlídka se kvůli ní pozdržela.

Sedám si vedle jejího křesla a říkám mizerně česky: "Prosim, Karolina." V angličtině pak pokračuji, jestli by byla ochotná dát mi rozhovor pro ONU DNES. "Jasně!" odpovídá a náš rozhovor pokračuje, dokud ji produkce neodvede do sálu (viz rámeček).

Doběhla jsem ke své židli v hledišti a show začíná. Karolína prochází po dlouhém molu až na konec jen v malých bikinách a já ji mám hned ještě o kousek raději - i supermodelky mají celulitidu.

ANDĚL JMÉNEM HANA SOUKUPOVÁ

Přes veškerý úspěch už žádná současná modelka nedosahuje postavení dříve jmenovaných královen. U těch se totiž veřejnost zajímá o jejich soukromý život, stačí je jmenovat křestním jménem a jejich svatby i děti se rozebírají v národních televizích. V roce 2004 se časopis Vogue pokusil najít nové královny a na svou obálku vyfotil devět nadějných modelek. Byla mezi nimi i Hana Soukupová. Hanka má jemný, až étericky andělský obličej a pod pevným vedením své agentky Lenky Jochové už se objevila na titulních stranách časopisů Numero (Francie), W (USA) a Vogue (USA, Francie, Itálie a další). Její tvář si koupily reklamní kampaně Gucci a Balenciaga a Hanka má víc zakázek, než stíhá. „Dnes už se soustředíme jen na nejexkluzivnější přehlídky, časopisy a reklamy,“ říká Lenka Jochová.

Po několika setkáních se slavnými českými modelkami jsem si všimla, že se ochotně "poamerikanizovávají". Jako Američanka, která dnes žije v Praze a považuje ji za svůj domov, jsem hrozně zvědavá, proč tak snadno opouštějí svou rodnou zem. Na jedné z přehlídek jsem dostala možnost se na to zeptat nejslavnější expatriotky Ivany Trumpové: "Hrozně ráda do Prahy jezdím, navštěvuji přátele a samozřejmě mámu, která tam žije. Stýská se mi po českých jídlech, nejvíc po knedlících. Ale za svůj domov považuji New York. New York má velké kouzlo, tady si můžete užívat život. Je hodně hektický, ale je pořád plný života. Najdete tu úplně všechno - kulturu, umění, hudbu, všechno. Proto to tady tak miluju."

Díky ochotné amerikanizaci roste šance českých modelek na úspěch. Dívka, která prorazí v New Yorku a na jeho týdnech módy, má zaručený komerční úspěch po celém světě. Budou se o ni ucházet zadavatelé reklam i módní redaktoři z časopisů. A jak říká Katarina Urbanová, bývalá ředitelka agentury Look Model Agency v Praze, v rozhovoru pro Style.com: "Dívky s tak krásnými lícními kostmi, velkýma očima a plnými rty nenajdete nikde jinde než v Čechách, na Moravě a na Slovensku."

"BABY" LINDA?

Což potvrzuje i kariéra Lindy Vojtové, která má namířeno k ještě větším úspěchům. Letos na jaře jsem s ní pracovala na módních fotkách pro ONU DNES a v červenci jsem ji vídala na kosmetických kampaních po celé Paříži. Linda je další česká modelka, která považuje New York za svůj domov. Má amerického přítele a na týdnech módy o ni byl také velký zájem. Hodně lidí v módní branži jí říkají "baby Gisele" a považuje ji za nástupkyni Gisele Bündchen, která se už cítí na předváděcí mola moc slavná.

POKLAD EVA

Chtěla jsem se setkat i se svým horkým tipem na vycházející hvězdu - Evou Poloniovou. Počkala jsem na ni v zákulisí během přehlídky značky Doo. Ri. Eva je pořád ještě holčička, je jí teprve 15, ale už si jí všimla prestižní agentura DNA a na svých stránkách ji prezentuje jako přicházející veličinu. Když jsem ji našla, zrovna se učila biologii, zatímco jí dvě kadeřnice upravovaly vlasy. Stejně jako ostatní dívky miluje New York, ale slavná si nepřipadá: "Možná jenom trochu," začervenala se. Pravda je, že české modelky jsou už v módním světě pojem. U Evy je na stránkách DNA napsáno doslova: Pochází z pokladnice jménem Česká republika.

A kdo přijde po Evě a Lindě? Neskončí s nimi vlna úspěšných českých modelek? Není to moc pravděpodobné. Přichází totiž trend minimalismu a dívky, které ho budou předvádět světu, musí být prostě a jednoznačně krásné, a to naše holky rozhodně jsou.

Interview s Karolínou Kurkovou

S Karolínou jsem se sešla pár vteřin před zahájením New York Fashion Week. Zatímco jsme mluvily, pořád ji někdo česal a upravoval.

Co vás nejvíc baví na práci modelky v New Yorku?

New York je můj domov. Bydlím tady, mám tu všechny kamarády a mám to blízko na New York Fashion Week.

Co je na New Yorku tak úžasného?

Energie, lidi, zmatek, chaos... New York je tak trochu šílený!

Stýská se vám po Děčíně a České republice?

Zrovna jsem odtamtud přijela. Takže, po čem se mi stýská? Po rodině, po domově, po mém pokoji, kde jsem vyrostla, po kamarádech ze školy. Vracím se tam, kdykoliv můžu. Ráda jezdím domů, ale když se pak vrátím, stýská se mi ještě víc. Narodila jsem se v Děčíně, ale New York jsem přijala za svůj nový domov. Mám tu byt a tak. Takže mám vlastně domovy dva.

Baví vás modeling ještě, po tolika letech?

Je to práce, ale já se snažím, aby mě i bavila. To je hodně důležité. Nemůžete brát všechno moc vážně. Tedy, ano, ale jen do určité míry. Není to přece konec světa, je to jen móda - šílený, bláznivý svět.

Máte nějakou radu pro začínající modelky?

Buďte k sobě upřímná. Poslouchejte svoje instinkty a buďte silná. Tahle práce vás může zavalit, je hrozně rozmanitá a svůdná. Znám to s vlastní zkušenosti. Přijela jsem z malého města v Čechách do světového velkoměsta a najednou mě všichni chtěli a všude byl můj obličej a byla jsem na všech přehlídkách. Musíte na to jít pomalu a obklopit se dobrými kamarády a rodinou - ti vás udrží při zemi.

Co budete dělat, až s modelingem skončíte?

Mám hodně plánů. S módou jako takovou asi neskončím nikdy. Mám v téhle branži hodně kamarádů a pózovat před kamerou mě baví. Takže asi ještě dlouho nezmizím ani z časopisů, ani z reklam. A pak si nechám od všeho kousek.

Chtěla byste třeba navrhovat vlastní šaty nebo parfémy?

To nevím, ale jsem ochotná experimentovat. Ráda se učím nové věci, tak třeba ano.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KDO JSOU PŘÍŠTÍ ČESKÉ HVĚZDY?

Jessica Sjoo (Glamour)
Jessica má švédského otce a českou matku. Objevila se na obálce italské Elle a právě ji vybrali na reklamní kampaň značky Krizia.

Kate Netolická (Company)
Tahle tmavá kráska se chystá do New Yorku, kde bude pracovat s agenturou One Model Management, a právě získala práci v mezinárodní reklamní kampani pro L´Oréal.

Hana Knížová (Scouteen)
V posledních měsících pracovala v Londýně například i s Vivienne Westwood. Hanka má velké kouzlo a naději dotáhnout to v módní branži daleko.

 

Autor:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Chození naboso je nový trend. Není však pro každého

Nohám prospívají přírodní povrchy jako je tráva nebo písek, s těmi umělými ve...

Stále více lidí mění klasické boty za tzv. bosou obuv s tenkou podrážkou, která umožňuje velmi citlivě vnímat povrch....

Čtyři materiály, které se nehodí do horka. Zapomeňte na džíny i fleecovku

Džínové kraťasy jsou sice sexy, ale naše kůže nám za ně nepoděkuje.

Nepolevující vlna vedra naznačuje, že bychom si měli udělat v šatníku malou čistku. Určitě v něm najdeme věci, které...Najdete na iDNES.cz