Ona

Tělo si žádá očistu od přemíry jídla

  • 1
O vánočních svátcích se asi v jídle a pití skutečně krotil jen málokdo. Tělo se naštěstí dokáže z přejídání vzpamatovat a na zdraví ani na váze se to nakonec nemusí dlouhodobě podepsat. Je však lépe mu v tom pomoci.

A to hned dvěma věcmi: jednak tím, že počátkem nového roku s mlsáním skončíme, a pokud možno také očistnou kúrou, díky níž se organismus osvěží od množství přijatých kalorií, cukrů a tuků a povzbudí se činnost metabolismu.

"Pokud se člověk přejídá pár dní, nemusí se to nakonec na váze tolik poznat, ale byla by velká chyba jíst třeba cukroví ještě celý leden," říká lékařka Václava Kunová z Fóra Zdravé výživy. Zároveň radí zapomenout na lenošení a začít se znovu více hýbat.

A co si lze představit pod pojmem očistná kúra? Netřeba hned uvažovat o klystýrech a podobně radikálních metodách. Očistná kúra není tak náročná a zvládnout ji může každý. Jde o sedm dní, během nichž bude jídla na talíři spíše méně než více.

První den se například jí samotná zelenina, druhý den zase jen ovoce, a to vždy jeden kilogram. Postupně se v průběhu dalších dní přidávají ostatní složky jídelníčku.

Očistěte tělo po sváteční hojnosti
Máte po Vánocích a Silvestru stále ještě těžký žaludek a pocit, že kalhoty jsou nějak těsnější, než byly loni? Netřeba věšet hlavu, stačí pár dní a můžete být opět fit.

"Jednodenní půst, kdy se třeba pijí jen ovocné šťávy, tělu většiny lidí určitě prospěje," říká internista Pavel Kohout z pražské Thomayerovy nemocnice. Očistná kúra dodá tělu chybějící energii a zároveň ho postupně zbaví nežádoucích škodlivin, třeba v podobě tukových zásob.

Internista zároveň doporučuje lidem, aby se skutečně začali více hýbat, protože bez pohybu půjdou kila dolů hůře. "Chybou by naopak bylo pokračovat v dojídání zbytků cukroví a jídla, které zbylo po silvestru a novoročním hodování," dodává lékař.

Pro půst nebo očistnou kúru by se měli rozhodnout jen lidé zdraví. "Také není dobré, aby se do nich pouštěli třeba ti, kdo mají nějakou fyzicky náročnou práci venku na mraze," upozorňuje lékař. Lidé pracující v kancelářích si ji však podle něj mohou dopřát bez obav.

Očistná kúra trvá sedm dní, ale kdo chce být fit i nadále, či dokonce pokračovat v hubnutí, neměl by se pak už vrátit k přeplněným talířům, spíš naopak.

Celozrnné zažene hlad lépe
Obecně se pak dá říci, že povánoční jídelníček by měly tvořit zejména potraviny, které se déle tráví. Tedy takové, po nichž má člověk delší dobu pocit, že je nasycený - říká se jim také potraviny s nízkým glykemickým indexem a patří sem třeba zelenina.

Ovoce naopak příliš ne, protože je hodně sladké - je proto například dobré doplnit jablko třeba kouskem libové šunky nebo méně tučného tvrdého sýra. Mezi potraviny, které zaženou hlad nadlouho patří třeba celozrnné pečivo - to má sice stejně kalorií jako bílé, ale hlad se po jeho konzumaci neobjeví tak záhy. Ne každý však právě celozrnné pečivo snese, protože ho nadýmá, pak ho můžete nahradit třeba těstovinami.

Je celkem běžné a normální, že lidé v zimě jedí více masa a hutných pokrmů, ale ani s nimi by se to nemělo přehánět. Rozhodně se vyplatí omezit bílkoviny a tuky. "Přidat zeleninu, zeleninové saláty, snížit kalorickou hodnotu jídla," vysvětluje lékař. Vhodný je také živý bílý jogurt, který obnovuje flóru ve střevech.

Hodně pijte
Nestačí přitom myslet pouze na jídlo. "Velmi důležité je hodně pít a dbát také na příjem vitaminu C, protože ten nejen napomáhá regeneraci organismu, ale také jej chrání před nemocemi," doporučuje internista Kohout.

Není přitom pravda, že nejvíc vitaminu C je v citrusových plodech, ač si to nemálo lidí myslí - daleko lepším zdrojem je třeba zdánlivě obyčejné kysané zelí, nikoli však vařené. Kdo je nemá rád samotné, může si z něj připravit nějaký salát.

Pokud jde o pití, nejlepší je voda nebo vlažný bylinkový čaj. Organismus pročistí stále oblíbenější zelený čaj, avšak ani s jeho konzumací by se to nemělo přehánět - sice působí proti rakovině, zároveň však působí podobně povzbudivě jako káva a zrychluje srdeční tep, ačkoli neobsahuje kofein.

Očistné účinky má kopřivový čaj, který lze nyní koupit sušený. Káva ani silný černý čaj se do denního příjmu tekutin nepočítají, spíš naopak, protože zvyšují vylučování vody z těla.

JAK SI PROČISTIT ORGANISMUS
Tělo ocení, když si bude moci po sváteční hojnosti odpočinout. Jak v průběhu jednoho týdne pročistit organismus, radí dietní sestra Tamara Starnovská z pražské Thomayerovy nemocnice v Krči. Velmi důležité je při očistné kúře hodně pít - minimálně dva a půl litru tekutiny denně.

1. den - Jezte pouze zeleninu
Ideální je začít od pondělí, přičemž první den by se na vašem talíři měla objevit pouze zelenina, a to minimálně jeden kilogram, lépe kilo a půl. Pokud vám samotná příliš nechutná, můžete si ji pokrájet na salát a zakapat olivovým olejem.

2. den - Na talíř patří jen ovoce
V tento den byste měli jíst pouze ovoce, opět jeden až jeden a půl kilogramu. Stejně jako u zeleniny je ideální jíst ho v průběhu celého dne, nikoliv najednou. Není dobré zůstat jen u jednoho druhu. Nejlepší je ananas, dále grapefruit, jablka, mango. Pozor na banány nebo hroznové víno, ty se nehodí, jsou totiž příliš sladké.

3. den - Zařazujte další potraviny
Už můžete přidávat další potraviny, například brambory vařené ve slupce nebo kysané zelí, které obsahuje velké množství vitaminu C. Ten zvyšuje obranyschopnost vůči nemocem, což se v době počínající chřipkové epidemie hodí dvojnásob. Můžete jíst také zeleninu dušenou na rostlinném tuku.

4. den - Pečivo nebo rýže? Proč ne
Nastává čas na přílohy - celozrnné pečivo, těstoviny nebo rýži, které kombinujte se zeleninou či ovocem. Nepřidávejte však více než jednu novou potravinu denně. Tedy třeba buď rýži, nebo pečivo, nikoli obojí.

5. den - Můžete si dát jogurt
Tento den můžete poprvé do jídelníčku zařadit živočišné bílkoviny, nikoli však maso, ale nejlépe živý nedoslazovaný bílý jogurt s probiotickou kulturou (mělo by to být uvedeno na obale). Díky němu se totiž snáze obnoví střevní mikroflóra.

6. den - Přidejte sýry
Na talíři se může objevit tvrdý sýr nebo třeba nízkotučný tvaroh, ale nikoli slazené tvarohové pochoutky a tavené sýry.

7. den - Je čas na maso
Pokud nejste vegetariáni, můžete si sedmý den dopřát maso, a to nejlépe bílé - rybí, kuřecí, králičí nebo krůtí. Nepečte ho, ani nesmažte na oleji, vhodné je dušené, vařené nebo maximálně opečené na sucho.