Televize narušuje dětskou psychiku

  • 4
Malé děti by se neměly dívat na televizi. Ani v pozdějším věku by se to se sledováním televize nemělo přehánět. Američtí vědci zjistili, že děti do dvou let, které pravidelně sledovaly televizi, mají v předškolním věku problémy s udržením pozornosti.

Závěry studie prezentoval Dimitri Christakis z dětské nemocnice v Seattlu v magazínu Pediatrics.

Podle serveru MediaGuardian pravidelné denní hodinové sledování televize zvyšuje pravděpodobnost pozdější poruchy pozornosti o minimálně 10 procent.

Christakis doporučil, aby se děti pod dva roky na televizi nedívaly vůbec, starší dvou let maximálně dvě hodiny denně.

Od televize k implusilvnosti
Výzkumu se zúčastnilo 1345 dětí, resp. jejich rodičů, kteří popisovali sledovací návyky batolat a jejich další chování ve věku sedmi let.

Ze získaných údajů vyšlo, že děti, které se na televizi dívaly nejvíc, trpěly problémy s koncentrací, impulsivností, neklidem.

Pokud někteří rodiče nechali své potomky sledovat televizi až tři hodiny denně, pravděpodobnost poruchy pozornosti se rázem zvýšily o třicet procent.

Mozek změní strukturu
"Mozek novorozenců se během prvních dvou tří let vyvíjí velice rychle. Z výzkumů krysích mláďat víme, že pokud jejich mozek vystavíte určitému stupni vizuálního vjemu, struktura mozku se změní," uvedl Christakis pro MediaGuardian.

Studie z minulých let potvrdily, že počet batolat, která tráví příliš mnoho času u televizních obrazovek, celosvětově roste. Christakis byl ovšem první, kdo to dal do spojitosti s poruchami pozornosti.

V magazínu Pediatrics vyšla v roce 2002 práce, která poznamenala, že časté sledování televize jde ruku v ruce s obezitou. Nedávný výzkum dal zase do vzájemné spojitosti dětskou obezitu s rizikem vzniku rakoviny. - více zde

Stanice BBC jindy informovala o závislosti dětí na nezdravých jídlech, jako jsou čokoláda nebo brambůrky, která roste při sledování pořadů, jejichž hrdinové jsou zároveň reklamními objekty daných potravin (např. čokoládové tyčinky Teletubbies).