Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Zánět dásní může způsobit předčasný porod. A ovlivní i zuby miminka

  • 1
Co dítě, to jeden zkažený zub v ústech matky, tradovalo se dříve. Dnes už to rozhodně neplatí. Zubaři naopak ví, že správná péče o chrup začíná již těhotenstvím - tím, jak matka pečuje o své zuby i vhodnou stravou, může ovlivnit zuby ještě nenarozeného dítěte.

Přestože těhotenství je pro ženské tělo velký nápor, podle názorů mnoha zubařů i dentální hygienistek nemá vinu na špatném chrupu některých žen. Neprokázalo se, že by embrya „brala“ matkám vápník ze zubů nebo že by se těhotným zuby kazily víc. Primární příčinou je špatná péče o zuby, většinou jejich nedostatečné čištění, po němž na zubech a v mezizubních prostorech zůstane plak. Ten následně narušuje zubní sklovinu a způsobuje zánět dásně.

Jak na zuby v těhotenství?

Péči o chrup už řeší nastávající maminky na eMimino.cz.

Těhotenství zuby nekazí

Během těhotenství řada žen ústní hygienu zanedbává - někdy kvůli zvýšené únavě, jindy proto, že se jim při čištění zubů zvedá žaludek kvůli těhotenské nevolnosti a také častěji zvrací. Problémy se zuby se v těhotenství mohou objevit i kvůli působení hormonů estrogenu a progesteronu, které mohou za větší průnik škodlivin plaku na dáseň i jejich zvýšený otok.

Holka, nebo kluk?

Čtyři oblíbené babské rady potvrzují i lékaři

ilustrační snímek

„Nejčastějším problémem těhotných je zánět dásní - gingivitida. Jejím hlavním projevem je krvácení dásní při jídle a při čištění zubů. V zrcadle si všimneme, že dáseň je zarudlá, lesklá, oteklá, někdy i bolestivá,“ uvádí zubařka Jitka Kovářová a dentální hygienistka Zuzana Zouharová ve své publikaci Pečujeme o zdravý dětský chrup. A dodávají, že tento problém se většinou týká žen, jejichž dásně nebyly v pořádku již před těhotenstvím. To ale rozhodně neznamená, že by měly problém přehlížet a čekat, že odezní sám od sebe.

„Byly provedeny výzkumy, které tvrdí, že každý pátý předčasný porod je způsoben těhotenskou gingivitidou,“ uvádí Kovářová a Zouharová. Proto doporučují navštívit během těhotenství dvakrát zubaře a v každém trimestru i dentální hygienistku.

Kaz není dědičný, ale nakažlivý ano

Zubař by měl dát nastávající matce zuby „do pořádku“ ještě před porodem. Navzdory dřívějším představám totiž kazivost zubů není dědičná. Ovšem v rodině si předáváme nejen stravovací návyky, ale také způsob čištění zubů a často i samotné bakterie, které mohou záněty a kazy způsobovat.

„Čím vice mikroorganismů v ústech máte, tím je větší pravděpodobnost, že je přenesete i na své dítě,“ varují odbornice na chrup a pokračují: „ V 92 procentech je přenašečem infekce matka, v osmi procentech jiná osoba. K infekci je dítě nejvnímavější ve věku od 6 do 30 měsíců.“

Správné čištění dětských zubů

Děti to umí až v 10 letech

Dentalni hygiena

Mikroorganismy se nachází v zubním plaku a nejlépe se jich tedy zbavíte důkladným čištěním zubů. Malé dítě však ještě žádné nemá, proto je důležitá prevence. Podle odbornic bychom neměli olizovat dudlík nebo prstíky dítěte, ani dávat dětskou lžičku do svých úst, ani foukat do jídla.

Pro správný vývoj dětského chrupu je důležitá také životospráva matky. „Maminka musí mít dostatek vitaminů a minerálů, především vápníku, fluoru, vitamínů A,C a D a vitamínů skupiny B. Dentální hygienistka při návštěvě doporučí mamince, aby jedla hodně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků,“ popisuje dentální hygienistka Zuzana Zouharová.

Kromě toho nastávající matku upozorní i na to, že vleklý zánět dásní může způsobit předčasný porod nebo nižší porodní váhu dítěte. V neposlední řadě pak naučí ženu pečovat správně o své zuby i to, jak pečovat o ústní dutinu novorozence. S tou se nečeká na první zoubek, ale začíná již po prvním kojení.

, pro iDNES.cz