Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těhotenský deník: ve třetím trimestru mě zachraňují bylinky a padesátnice

  2:00aktualizováno  2:00
Třetí trimestr je nekonečný jako čekání na hlavní chod v restauraci. Už jste si dali polévku a předkrm, takže víte, jak si na tom asi tamní kuchyně stojí, ale steak pořád nenesou. A vy netrpělivě sedíte, uhlazujete ubrus, žmouláte ubrousek, přeskládáváte příbory a utrhujete se na své spolustolovníky. Kde to vázne?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Už jsem měla pár kilo navíc, miminko se pravidelně hýbalo, ale pořád zaostávalo ve vývoji, což byl pro mého lékaře podmět k přesunutí do péče podolské porodnice, kde jsem se zaregistrovala k porodu. Spolu s umístěním koncem pánevním se to hned ukázalo jako jasná diagnóza k císařskému řezu, navíc v předtermínu. 

Než padlo definitivní rozhodnutí, že naše holčička nepřijde na svět přirozenou cestou, sešla jsem se s porodní asistentkou, abych s ní probrala řadu maličkostí, které jsem nechtěla lovit v internetových debatách nebo od kamarádek.

Jak vzbudit miminko ještě v břiše?

Do Podolí jsem tak začala docházet s železnou pravidelností na monitory. Každý třetí den jsem poslouchala téměř hodinu tlukot srdce a pohyby miminka a radovala se, když křivka měřící intenzitu pohybů pěkně létala. Některé maminky to štěstí neměly, a tak do nich sestřičky hučely, aby si dopřály ještě další čokoládovou tyčinku, bagetu a hodně vody.

Já radši do Podolí šla pěšky. Pohyb miminko uspal, a když jsem dosedla na křeslo, kde mi zdravotnice připnula speciální pás určený k tomuto měření, potomek se během chviličky probudil. A pěkně mě pokopal do žeber.

Probdělé noci

Jestli celý třetí trimestr bylo jako čekání na hlavní chod, každá noc znamenala mučení hlady. Když pominu zásadní problém, jak si lehnout. Pomohl mi kojící polštář, který jde šikovně obtočit kolem těla a vytvarovat podle potřeb jako několik malých podpěrných polštářků. Trpěla jsem i tím, že jsem nemohla usnout, v noci se často budila a spěchala na toaletu. Pak jsem zase nemohla usnout, přemýšlela nad životem a v konečné fázi trpěla sebelítostí a pláčem, což znamenalo další hodinku bez spánku. Nejlepším řešením se ukázalo vzít si knížku, která mě spolehlivě uspala. Aspoň dokud se nevzbudí miminko.

Těhotným pomůžou bylinky

Nemusíte trpět nespavostí a zácpou, stačí jen sáhnout po vhodných přírodních pomocnících. Více si přečtěte zde.

Čerstvé bylinky jsou na dochucení omáček ideální.

Myslím, že jsem měla celkem bezproblémové těhotenství a navíc nejsem z cukru, ale i tak je výčet poměrně obsáhlý: pálení žáhy, ztvrdlé břicho (sem tam pro zpestření křeče), únava. Děkuji svému tělu, že si odpustilo otoky, které trápí nemálo těhotných.

Bylinky i homeopatika

Osvědčily se mi bylinky. Na večerní zklidnění heřmánek, můj věrný společník, meduňka pro lepší spánek. Měla jsem připravené listí maliníků, které pomáhá při porodu, ale kvůli plánovanému císařskému řezu jsem si popíjení odpustila. Vsadila jsem naopak na homeopatika.

Jak říkala moje porodní asistentka (a později se stejně vyjádřil lékárník, který mi ampulky se sladkými kuličkami objednával): Na homeopatika nevěřím, ale v porodnictví dovedou zázraky. Podle příručky České homeopatické společnosti jsem užívala několik dní před porodem dva druhy, na den porodu jsem měla nachystanou silnější dávku a poté přípravky na přípravky pro lepší rekonvalescenci.

Placky nejsou špatný nápad

Všichni se vás ptají: Tak co, už? A oslovují familiárním mamino. Přibývají dotazy na pohlaví, definitivní výběr jména a způsob porodu. S náhodným ohmatáváním břicha jsem se nesetkala, stejně tak mě minulo galantní vyskakování z důvodu uvolnění sedačky v tramvaji.

Že by to bylo tím, že moje břicho i pár dní před porodem připomínalo spíše sedmý měsíc? Když jsem si hrála na hrdinku, odmítala požádat o uvolnění sedačky, přemýšlela jsem, že nápad Pražského dopravního podniku s odznáčkem Budoucí maminka není zase tak úplně špatný.

Ilustrační fotografie

Dokolébáte se do tramvaje nebo přeplněného metra a rázem všichni sklopí zrak. Proč já, přemýšlejí, vždyť přece ten pán sedí delší dobu, ta puberťačka je mladší, já jedu až na konečnou, místa pro zdravotně hendikepované jsou vpředu…Tak nějak se všichni tváří. Většinou to nakonec nevydrží rozšafná padesátnice s igelitovou taškou, která to náležitě okomentuje.

Velký nákup a čekání

Aby si pochutnalo i miminko

Jaké potraviny se nejvíce hodí pro nastávající maminky? Přečtěte si více zde.

(Ilustrační snímek)

 Oblečení pro miminko se kupilo, ale prát se mi ho dva měsíce předem nechtělo. Zvládla jsem to za pomoci sušičky během jedné soboty. Dávala  jsem si dohromady seznam, co ještě zařídit a nakoupit, ale když se začal blížit termín porodu, zjišťovala jsem, kterak nestíhám, a pořád doufala v dalších pár dní navíc, které mi umožní odškrtnout další položky ze seznamu.

Na postýlku jsme čekali osm týdnů, zatímco kočárek už parkoval pár měsíců ve sklepě a na přebalovací pult sedal prach. Ostatní nezbytnosti (asi 80 řádků v tabulce v excelu doplněných o poznámky: musím mít, půjčí Alena, partner protestuje) jsme zvládli nakoupit během tří hodin v jediném obchodě. Přítel si dal kávu ve vedlejším podniku, já udělala předvýběr a on pak přišel k definitivnímu rozhodování: Potřebujeme dvě zavinovačky, nebo stačí jedna? Nočník asi nemá cenu kupovat teď, viď? Zaplnili jsme nejen kufr, ale i zadní sedačky auta.

Čas se krátil. Bylo zvláštní vědět, že už za dva týdny, už za týden, už za tři dny to propukne… Poslední týden jsem už dokonce znala přesný termín porodu, a tak se slovo poslední stalo mým nejoblíbenějším. Poslední kafe s Luckou, poslední večeře v řecké restauraci, poslední návštěva pošty, poslední víkend bez miminka a nakonec poslední čaj doma. 

Autor:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Další z rubriky

Digitální domorodci? Spousta dětí neumí víc, než klikat a dotýkat se

ilustrační snímek

Naše děti s digitálními technologiemi vyrostly a berou je jako samozřejmost. Sledují videa, píší si s kamarády nebo...

Poradna: Po smrti syna nám snacha brání ve styku s dospívající vnučkou

ilustrační snímek

Píšeme vám s manželem ohledně naší šestnáctileté vnučky. Její matka ji omezuje ve styku s námi a my nevíme, co dělat....

Co nevíme o emocích dětí, o vlivu násilí, mobilů, hraček a klouzání

ilustrační snímek

Někdy je těžké zorientovat se v záplavě vědeckých výzkumů a článků doporučujících rodičům různé metody výchovy nebo...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz