Tak, jak se máte opravdu rádi, takové budou i Vánoce

  5:21aktualizováno  5:21
Někdo by Vánoce neslavil vůbec a někdo na ně nedá dopustit. Pro někoho jsou klidně prožité Vánoce měřítkem toho, jak jsou rodinné vztahy v pohodě.

Chladné vztahy = chladné Vánoce?

Představte si rodinu, ve které jsou vztahy víc než chladné. Nejenže chybí vzájemná blízkost a času stráveného pospolu je minimum, ale jsou tu také celoroční spory, které se prostě nedají zapomenout ani o Vánocích.

V takové rodině se pak Vánoce slaví těžko. "Chybí-li vzájemná blízkost, je těžké a často i pošetilé snažit se ji pro ten jeden večer předstírat," tvrdí psycholog Petr Šmolka. Podle něj však slavnostní vánoční rituály nahradí věcnost a korektní slušnost. A dárky se nejspíš zredukují na praktické předměty přiměřené hodnoty.

"Na druhou stranu jsou Vánoce zároveň i příležitostí, která se už také nemusí opakovat. Pokud bychom chtěli otupit hroty vzájemných neshod, pak s citem zvolený dárek může někdy prolomit ledy (nebo alespoň to nepříjemné mlčení)," dodává Petr Šmolka.

Vánoce = očista svědomí?

Některá rodinná soužití mohou vypadat jako harmonická, ale jen naoko. V rodině vše v rámci možností klape. Co když jsou si partneři nevěrní, nebo celkovou pohodu kalí ještě naše výčitky svědomí? To se pak Vánoce stávají jakýmisi "očistnými" svátky.

"Příliš nákladnými a okázalými dary si však někdy také pouze ´pucujeme´ svědomí," říká Šmolka. To, co po celý rok zanedbáváme, se snažíme dohnat o Vánocích. "Když třeba na děti nemáme čas, jak je rok dlouhý, tak ať alespoň pod vánočním stromkem vidí, jak moc je milujeme (ale ne zas až tolik, abychom se kvůli nim čehokoli vzdali)," odkrývá Petr Šmolka častou situaci v rodinách.

Žádné dárky = žádné pořádné Vánoce?

I když bývá takových rodin poskrovnu, existují ještě takové, ve kterých nejsou dárky tím hlavním. Potvrzuje to i Petr Šmolka. "Jsou to rodiny, pro něž je tím nejcennějším darem dar zájmu a společně tráveného času. Proč se tedy o něj připravovat nějakým ´šakalením´ přeplněnými hypermarkety?"

Před postáváním ve frontách v narvaných obchodních centrech pak dají přednost společné procházce za betlémy nebo i jen tak.

Ať už jsou vztahy ve vaší rodině jakékoli, nestojí Vánoce za zbytečné hádky, ale ani za zbytečné přemáhání. "Každý má svou pravdu. Mému příteli vadí faleš. To, že by se měl setkávat s někým jen proto, že jsou Vánoce, svěřuje se například Vilma v internetové diskuzi. "O vztahy bychom měli pečovat i bez Vánoc, měly by fungovat po celý rok a pokud nefungují, nestojí za udržování. Ani o Vánocích," shrnuje  své i jeho pocity.

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Miroslavova přítelkyně zemřela v den svatby. Jemu zůstaly její dcery Nikola...

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly její dvě dcery a třetí půlroční společná....

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Další z rubriky

Prekopová: Na rozdíl od hádek rodičů už děti nevidí jejich usmíření

Až teď bych mohla radit, říká známá psycholožka Prekopová.

Muži degenerují, chybí jim autorita. Z žen jsou chlapi a děti jsou chudáci. To jsou jen některé z kontroverzních...

Se slabými ženami zametají, se silnými bojují. Jak poznat nejisté muže?

Marek Taclík při natáčení seriálu Single Man (2017)

Rádi by se seznámili, ale nikdy to nevyjde, nebo brzy zkrachuje. Soběstačné ženy jim nahánějí hrůzu, před slabými a...

Mlčení, tlak, výčitky. Manipulace je plevel komunikace, říká psycholožka

Ilustrační snímek

Ženy a muži komunikují jinak. Zatímco dvě ženy si v postěžování na cokoli rozumějí, muži si s kamarády o problémech moc...

Najdete na iDNES.cz