Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemství mého rasismu

  0:16aktualizováno  0:16
Dala jsem si na internetu test - velmi rychle v něm přiřazujete ke tvářím na fotkách vlastnosti. A dozvíte se, jestli nenadržujete určité rase. Ukázalo se, že naprostá většina účastníků preferuje bělochy. I černoši. I já.

Autorka fejetonu Denisa Prošková | foto: Denison Bertram

Při narození mi spadla do klína soukromá genetická laboratoř. Její základní kámen položil koncem 19. století portugalský pradědeček. Jedné bezbožné noci svedl svou třináctiletou africkou otrokyni. Vzniklý produkt v dospělosti úspěšně zatloukl otrocký status matky a oženil se s Egypťankou z lepší rodiny. Další článek řetězce, který spolu vyrobili, se shodou neuvěřitelných náhod geneticky napojil na moji středoevropskou matku. Ta si ovšem věnem přinesla genetickou infuzi babičky ze švýcarského Lugana.

A tak jsem ve zdraví tady a pokračuji úspěšně v tradici mezinárodního mixování. Spojila jsem své geny s člověkem, v jehož žilách koluje švédská, polská a německá krev. Všichni muži z jeho rodiny tudíž vypadají jako členové wehrmachtu říznutí zpěvákem Borgem ze skupiny ABBA.

Vážně, nevymýšlím si, takhle to doopravdy bylo: koukněte do tváře mně i mým dětem. Ostatně, ty se mě před lety natvrdo zeptaly: "Za války bychom šly, mami, s tebou do plynu?" "Samozřejmě že NE," vyjekli jsme tehdy s manželem jednohlasně. V zádech nás ovšem temně mrazilo po zbytek večera.

Ano, přiznávám. Byly doby, kdy bych dědičnou genetickou firmu stokrát raději vyměnila za dědictví v bance. Jak ale postupuje světem globalizace, její akcie stoupají.

Proč vám tohle všechno ale vykládám? Protože nedávno vstoupil do mého života IAT.
Přesněji řečeno: rasový test Implicit Association Test. Tiše si na mne počíhal na internetu. Skoro jsem ho slyšela, jak tiše syčel: "Tak se předveď, holčičko." O co jde? Když jej opravdu brutálně zjednoduším, spočívá v tom, že se člověk snaží co nejrychleji přiřadit do levého a pravého sloupce fotografie černochů a bělochů a slova vyjadřující kladné a záporné lidské vlastnosti. Hlavní vtip je právě v té rychlosti rozhodování, která zabraňuje přemýšlení. Hraje se totiž o "rapid cognition" neboli intuici, šestý smysl. A také pýchu. Na to, jak je náš první dojem neomylný!

S blazeovaným pohvizdováním jsem si IAT střihla … a pak následoval šok. Z výsledků testů totiž vyplývá, že osmdesát procent z lidí, kteří jej k dnešnímu dni absolvovali, fandí podvědomě bělochům. A pozor: i samotní černoši! A pozor: i já. Zatmělo se mi v očích. Na chvíli i zazdálo, že se z temnot dávné minulosti ozývá chechtot násilnického prapradědka, zapínajícího si poklopec. Když do vás totiž všichni po staletí hučí, že je tmavá barva fuj a značí mezistupeň nositele mezi člověkem a zvířátkem, nějak se to prostě projevit musí. Minimálně zmatkem ve vlastních identitách.

Naše podvědomé postoje totiž nemusí souviset s námi vyznávanými hodnotami. A už vůbec ne s racionálním myšlením. A tak zatímco se nordické Evropanky ze severu chodí za drahý peníz smažit do solárek, nejúžasnější kšefty s vybělovacími krémy dělají kosmetické firmy v Indii!

Naštěstí ten test obsahoval pro nás, zmatené rasisty, i tři nadějné klauzule:
1. Rozhodnutí učiněná rychle mohou být stejně dobrá nebo špatná jako ta promyšlená.
2. Lze se naučit rozpoznávat, kdy můžeme věřit svým instinktům a kdy je na místě ostražitost k jejich soudům.
3. První dojmy a závěry mohou být kontrolovány!

Jen teď nevím, co by v IAT vyšlo mému modrookému, blonďatému manželovi se švédským genofondem. Když jsem se tuhle z minuty na minutu rozhodla odjet na festival romských kapel, vystřelila jsem stylem PMP (po mně potopa) a domov zanechala v naprostém chaosu. Skříně pozotvírány, oblečení vyhřezlé z jejich útrob jako střeva z kuchaného králíka. Navíc jsem zapomněla i zamknout a náš pes běhal to odpoledne po chodbě a vyštěkával pohoršeným sousedům, že jsem AB (africký bordelář). Na romský festival mi ještě ten večer došla poněkud kyselá SMS: "Milacku, hezky si uzivej, i kdyz jsi nechala byt jak po boji. No jo, vzdyt on to po tobe ten bilej slouha uklidi!"

Autorka Denisa Prošková je novinářka a spisovatelka. V roce 2003 získala s textem Titulovaná blbost cenu v soutěži Evropský fejeton. Letos jí vyšla kniha Chuťopis: O cestách a lásce k jídlu, kterou napsala spolu s Jitkou Rákosníkovou z časopisu Apetit. Pracuje na knize o neobyčejných babičkách dnešních žen.

 

 

 

 

 

 

Autor:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Příběh Vlasty: Po smrti manžela už chlapa doma nechci

Ilustrační fotografie

Manžel zemřel před třemi lety. Byli jsme spolu třicet let a já myslela, že můj život skončil. Byl ještě tak mladý a...

Příběh Olgy: S manželem máme rozdílné představy o životě v důchodu

Ilustrační foto

Manžel před rokem odešel do penze, mě to čeká za rok. Ovšem už dnes vím, že si setrvání v práci ještě prodloužím....

Bála jsem se, že přijdu o děti, říká podnikatelka s látkami

V soutěži YE podnikatel roku získala letos první místo.

Založila úspěšný e-shop s látkami, které sama navrhuje a vyrábí, šije a prodává dětské oblečení. Maminka čtyř dětí...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz