Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemství mého rasismu

  0:16aktualizováno  0:16
Dala jsem si na internetu test - velmi rychle v něm přiřazujete ke tvářím na fotkách vlastnosti. A dozvíte se, jestli nenadržujete určité rase. Ukázalo se, že naprostá většina účastníků preferuje bělochy. I černoši. I já.

Autorka fejetonu Denisa Prošková | foto: Denison Bertram

Při narození mi spadla do klína soukromá genetická laboratoř. Její základní kámen položil koncem 19. století portugalský pradědeček. Jedné bezbožné noci svedl svou třináctiletou africkou otrokyni. Vzniklý produkt v dospělosti úspěšně zatloukl otrocký status matky a oženil se s Egypťankou z lepší rodiny. Další článek řetězce, který spolu vyrobili, se shodou neuvěřitelných náhod geneticky napojil na moji středoevropskou matku. Ta si ovšem věnem přinesla genetickou infuzi babičky ze švýcarského Lugana.

A tak jsem ve zdraví tady a pokračuji úspěšně v tradici mezinárodního mixování. Spojila jsem své geny s člověkem, v jehož žilách koluje švédská, polská a německá krev. Všichni muži z jeho rodiny tudíž vypadají jako členové wehrmachtu říznutí zpěvákem Borgem ze skupiny ABBA.

Vážně, nevymýšlím si, takhle to doopravdy bylo: koukněte do tváře mně i mým dětem. Ostatně, ty se mě před lety natvrdo zeptaly: "Za války bychom šly, mami, s tebou do plynu?" "Samozřejmě že NE," vyjekli jsme tehdy s manželem jednohlasně. V zádech nás ovšem temně mrazilo po zbytek večera.

Ano, přiznávám. Byly doby, kdy bych dědičnou genetickou firmu stokrát raději vyměnila za dědictví v bance. Jak ale postupuje světem globalizace, její akcie stoupají.

Proč vám tohle všechno ale vykládám? Protože nedávno vstoupil do mého života IAT.
Přesněji řečeno: rasový test Implicit Association Test. Tiše si na mne počíhal na internetu. Skoro jsem ho slyšela, jak tiše syčel: "Tak se předveď, holčičko." O co jde? Když jej opravdu brutálně zjednoduším, spočívá v tom, že se člověk snaží co nejrychleji přiřadit do levého a pravého sloupce fotografie černochů a bělochů a slova vyjadřující kladné a záporné lidské vlastnosti. Hlavní vtip je právě v té rychlosti rozhodování, která zabraňuje přemýšlení. Hraje se totiž o "rapid cognition" neboli intuici, šestý smysl. A také pýchu. Na to, jak je náš první dojem neomylný!

S blazeovaným pohvizdováním jsem si IAT střihla … a pak následoval šok. Z výsledků testů totiž vyplývá, že osmdesát procent z lidí, kteří jej k dnešnímu dni absolvovali, fandí podvědomě bělochům. A pozor: i samotní černoši! A pozor: i já. Zatmělo se mi v očích. Na chvíli i zazdálo, že se z temnot dávné minulosti ozývá chechtot násilnického prapradědka, zapínajícího si poklopec. Když do vás totiž všichni po staletí hučí, že je tmavá barva fuj a značí mezistupeň nositele mezi člověkem a zvířátkem, nějak se to prostě projevit musí. Minimálně zmatkem ve vlastních identitách.

Naše podvědomé postoje totiž nemusí souviset s námi vyznávanými hodnotami. A už vůbec ne s racionálním myšlením. A tak zatímco se nordické Evropanky ze severu chodí za drahý peníz smažit do solárek, nejúžasnější kšefty s vybělovacími krémy dělají kosmetické firmy v Indii!

Naštěstí ten test obsahoval pro nás, zmatené rasisty, i tři nadějné klauzule:
1. Rozhodnutí učiněná rychle mohou být stejně dobrá nebo špatná jako ta promyšlená.
2. Lze se naučit rozpoznávat, kdy můžeme věřit svým instinktům a kdy je na místě ostražitost k jejich soudům.
3. První dojmy a závěry mohou být kontrolovány!

Jen teď nevím, co by v IAT vyšlo mému modrookému, blonďatému manželovi se švédským genofondem. Když jsem se tuhle z minuty na minutu rozhodla odjet na festival romských kapel, vystřelila jsem stylem PMP (po mně potopa) a domov zanechala v naprostém chaosu. Skříně pozotvírány, oblečení vyhřezlé z jejich útrob jako střeva z kuchaného králíka. Navíc jsem zapomněla i zamknout a náš pes běhal to odpoledne po chodbě a vyštěkával pohoršeným sousedům, že jsem AB (africký bordelář). Na romský festival mi ještě ten večer došla poněkud kyselá SMS: "Milacku, hezky si uzivej, i kdyz jsi nechala byt jak po boji. No jo, vzdyt on to po tobe ten bilej slouha uklidi!"

Autorka Denisa Prošková je novinářka a spisovatelka. V roce 2003 získala s textem Titulovaná blbost cenu v soutěži Evropský fejeton. Letos jí vyšla kniha Chuťopis: O cestách a lásce k jídlu, kterou napsala spolu s Jitkou Rákosníkovou z časopisu Apetit. Pracuje na knize o neobyčejných babičkách dnešních žen.

 

 

 

 

 

 

Autor:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Biologické hodiny ovlivňují sexuální život. „Sovy“ ho mají divočejší

žena muž sex postel

Odborníci se už dávno shodují, že lidé se dělí na sovy a skřivany. Existují rovněž desítky průzkumů, které odhalují,...

Příběh Lenky: Bývalá manželka mého muže nám komplikuje život

Ilustrační snímek

První manželství se mi nepovedlo, doufala jsem, že druhé bude lepší. Je, ale má to háček. I když mám za manžela...

K heterosexuálům se hlásí jen dvě třetiny mladých lidí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Po mileniálech sexuálně dospívá další generace, která je ještě ochotnější k experimentům. Homosexualita už dávno není...Najdete na iDNES.cz