Ona

Světu hrozí tuberkulóza

- Multirezistentní tuberkulóza si vyžádala již stovky obětí v New Yorku a v Rusku a její nárůst lze podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) pozorovat všude ve světě. Nemoc nelze léčit obvyklými léky. Zpráva byla předložena na závěr konference o tuberkulóze a trvalém rozvoji, kterou pořádala WHO a Světová banka pro dvacet nejvíce postižených zemí, kde žije asi osmdesát procent nemocných.

"Zpráva potvrzuje naše nejhorší obavy," prohlásila generální ředitelka WHO Gro Harlem Brundtlandová. "Pro státy je tato nemoc zátěží a pro lidi se v mnoha případech rovná rozsudku smrti." 

Zpráva analyzuje situaci v dvaasedmdesáti zemích světa a zdůrazňuje nezbytnost posílit programy prevence a léčby této nemoci. Země účastnící se konference se zavázaly, že od roku 2005 začnou na vlastní náklady léčit sedmdesát procent svých nemocných.

Ve světě zemřou každoročně na tuberkulózu jeden až dva miliony osob, z toho 95 procent v rozvojových zemích. WHO vyhlásila 24. březen, kdy roce 1882 německý lékař Robert Koch objevil bacil tuberkulózy, Světovým dnem boje proti tuberkolóze.

"Pokud tyto země urychleně nezasáhnou, rezistentní kmeny, které se vyvinuly vzhledem k nevhodné léčbě, budou sílit a svět bude znovu stát před problémem nové nemoci, proti níž nemáme žádný účinný lék," řekl agentuře AFP David Heymann, který se ve WHO zabývá přenosnými nemocemi.

Rezistence bacilu tuberkulózy vůči přinejmenším jednomu z hlavních léků vzrostla v Německu a v Dánsku o 50 procent a na Novém Zélandu se zdvojnásobila. V těchto zemích jsou téměř dvakrát více vystaveni riziku onemocnění rezistentním kmenem tuberkulózy pacienti narození v zahraničí.

V některých zemích bacil tuberkulózy odolává již dvěma či dokonce třem z pěti léků používaných proti nemoci. Situace je podle zprávy zvláště znepokojivá v takových
zemích, jako jsou Čína, Indie, Írán, Mosambik a Rusko.

"Nejvíce se obáváme toho, aby multirezistentní tuberkulóza nepronikla do dalších vyspělých zemí," řekl Heymann.

"Pozdní léčba tuberkulózy je dvacetkrát méně účinná než léčba okamžitá a také stokrát dražší," uvedl Heymann. Naopak krátkodobá léčba pod přímým dohledem nad pacientem, kterou v polovině 90. let zahájila WHO, stojí jen jedenáct dolarů na osobu a je účinná v 80 procentech případů. K této léčbě má však nyní přístup jen 21 procent nemocných, zejména kvůli nutnosti každodenní terapie pod lékařskou kontrolou, což je leckde pro pacienty nedosažitelné.

"Na Kubě a v Nepálu, kde byla tato léčba řádně zahájena, je multirezistentní tuberkulóza na ústupu," zdůrazňuje WHO. V Číně je rezistence bacilu vůči lékům třikrát nižší v regionech, kde byla tato strategie aplikována.

V České republice se do roku 1989 dařilo výskyt této nemoci snižovat, ale od té doby se tento trend zvrátil a tuberkulózou ročně onemocní na 1800 lidí, z toho 20 procent tvoří cizinci, zejména ze Slovenska a Ukrajiny.