Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Sůl, slánka | foto: Profimedia.cz

Sůl nás pomalu zabíjí, její spotřeba je příliš vysoká

  • 40
Většina lidí solí dvakrát víc, než by měla, ukazuje nový výzkum. Zanášení organismu solí vede k mnoha zdravotním komplikacím. Způsoby nápravy jsou přitom zcela jednoduché. Třeba to, že zapomenete na polotovary.

Obyvatelé USA si dopřávají víc než dvojnásobek doporučovaného množství soli. Podobné zjištění lze očekávat i u Evropanů. K těmto závěrům dospěl výzkum amerických vědců z Centers for Disease Control and Prevention, který zveřejnila agentura Reuters.

Příliš velký příjem soli přitom významně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních záchvatů a mrtvice.

V návaznosti na další výzkumy se dále zjistilo, že za nadměrný příjem soli mohou většinou jídla z fast foodů a polotovary, u nichž je obsah soli příliš vysoký.

Dvojnásobná konzumace

Téměř sedmdesát procent dospělých Američanů spadá do skupiny lidí, jejichž denní příjem soli by neměl přesáhnout 1 500 mg za den, nicméně i přesto konzumují v průměru téměř 3 500 mg soli za den.

"Je velmi důležité, aby se lidé naučili solit méně. Lidé, kteří sníží příjem sodíku například ve prospěch vápníků, významně prospějí mimo jiné i svému krevnímu tlaku,“ říká vedoucí výzkumného týmu, Darvin Labarthe.

Dle doporučení odborníků by měl zdravý dospělý člověk denně zkonzumovat méně než 2 300 mg sodíku, což se rovná přibližně jedné čajové lžičce za den.

Lidé s vysokým krevním tlakem, chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, senioři, ale i lidé ve středním věku (starší čtyřiceti let), nebo černoši (jejichž organismus je na sodík citlivější) by potom měli množství zkonzumovaného sodíku snížit na 1 500 mg za den.

Zabiják i nutnost

Naše tělo potřebuje sodík k tomu, aby mohlo správně fungovat. Pomáhá totiž mimo jiné udržovat správnou rovnováhu mezi tekutinami v těle. Je nepostradatelný pro správný přenos nervových impulzů či například ovlivňuje fungování svalů. Jeho množství v organismu regulují ledviny. Pokud je jeho hladina příliš nízká, začnou jej ukládat, zatímco když je ho v těle přebytek, vylučují ho močí.

V okamžiku, kdy ledviny jeho regulaci nezvládají, začne se sodík hromadit v krvi. Protože sodík zadržuje tekutiny, vzrůstá objem krve, což znamená mnohem větší zátěž na kardiovaskulární systém.

Důsledkem neschopnosti organismu udržet množství sodíku v normě je potom celá řada chorob, jako jsou například selhání srdce, cirhóza či chronické nemoci ledvin. Rapidně také vzrůstá riziko astmatu, ledvinových kamenů, osteoporózy nebo rakoviny žaludku.

Citlivost konkrétního člověka na sodík a jeho působení se přitom liší případ od případu. Lidé, kteří jsou citlivější, zadržují sodík víc než ostatní, což vede k hromadění tekutin v organismu a vzrůstajícímu krevnímu tlaku.

Pozor na konzervovanou zeleninu

Odborníci uvádějí v zásadě tři hlavní skupiny potravin, z kterých člověk sodík získává. V první řadě jsou to polotovary a průmyslově zpracované potraviny.

"Naprostá většina soli v jídelníčku současného člověka pochází z konzumace průmyslově upravených potravin, jako je například konzervovaná zelenina, polévky, nakládaná masa a zmražená jídla,“ uvádí Darvin Labarthe. "Výrobci potravin užívají soli a dalších potravinových doplňků obsahujících sodík ke konzervování jídla i zlepšení jeho chuti.“

Na druhém místě se potom umístily potravinové doplňky obsahující sodík. Věděli jste například, že jedna polévková lžíce sojové omáčky obsahuje přibližně 1 000 mg sodíku? Pokud vaříte s použitím podobných ochucovadel, poměr soli ve vašem jídelníčku prudce vzrůstá.

Sodík samozřejmě organismus získává i z přírodních zdrojů. Je obsažen v řadě potravin, jako jsou maso, mléčné výrobky nebo zelenina. Například jeden šálek (237 mililitrů) odtučněného mléka obsahuje víc než 100 mg sodíku.

Sodíkový detox

O co destruktivnější vliv má přebytek sodíku na náš organismus, o to jednodušší je snížit jeho příjem. Stačí k tomu jen dodržování několika jednoduchých pravidel: V první řadě se pokuste snížit spotřebu průmyslově zpracovaných jídel ve prospěch čerstvých potravin. Například čerstvé maso má mnohem menší obsah sodíku než paštiky, konzervy, uzeniny či šunka.

Jakmile je to možné, vařte bez použití soli. Nebo jen s jejím minimem. Mnoho jídel vám bude chutnat i bez soli, pokud ji nahradíte kořením či bylinkami. Většinou jde jen o zvyk, a když při přípravě jídla vyzkoušíte alternativy soli, budete příjemně překvapeni.

Stejně tak se pokuste omezit používání nejrůznějších ochucovadel, jako je kečup, hořčice, nejrůznější dipy, omáčky a podobně. Většina z nich obsahuje velké množství soli.

"Nepatrné snížení množství soli v jídle, které chutí ani nepostřehnete, bude mít obrovský dopad na vaše zdraví,“ tvrdí Kirsten Bibbins-Domingo, profesorka z univerzity ve Washingtonu, která se zabývá dopadem jídla na lidský organismus.

"Výzkumy prokázaly, že pokud snížíte svou denní spotřebu soli o tři gramy, máte o šest procent nižší riziko srdečního onemocnění a o osm procent nižší pravděpodobnost, že vás postihne srdeční záchvat.“

Tipy pro snížení příjmu soli

- Snažte se konzumovat co nejvíc čerstvé zeleniny a ovoce.
- Nebojte se požádat v restauraci, aby vám připravili jídlo s minimem soli.
- Čtěte pozorně etikety potravin, které kupujete, a nahraďte ty s vysokým obsahem soli za jiné.
- Nahraďte sůl bylinkami a kořením.
- Omezte používání ochucovadel (kečup, hořčice, omáčky atd.).