Stres nemá na vznik žaludečních vředů žádný vliv (ilustrační fotografie)

Stres nemá na vznik žaludečních vředů žádný vliv (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Stres vám způsobí žaludeční vřed aneb největší mýty o žaludku

  • 6
Když budete méně jíst, zmenší se vám velikost žaludku. Hubení lidé mají menší žaludek. Žaludeční vředy způsobují stres a ostrá, kořeněná jídla. Kouření vám uleví při pálení žáhy. Představujeme vám největší mýty o žaludku.

Objem žaludku u průměrného člověka je jeden až dva litry. Žaludek najdete v horní třetině břicha, zpracovává a rozmělňuje potravu a jeho žlázky vyprodukují jeden a půl až dva litry šťáv za den. Žaludek je zkrátka fascinujícím orgánem. Znáte jej?

Mýtus: Když budete méně jíst, zmenší se i velikost žaludku

Jediným způsobem, jak si může dospělý člověk zmenšit velikost žaludku, je chirurgický zákrok. Jakmile dosáhnete určitého věku, velikost žaludku se už nemění. Dlouhodobým zmenšením velikosti porcí a jejich častější frekvencí dosáhnete sice zrychlení metabolismu, což je výhodné zejména pro hubnutí, ale velikost žaludku se tím nijak nezmění.

Velikost žaludku , podle výzkumu provedeného na Mayo Clinic College of Medicine v Rochesteru v Minnesotě v roce 2004, přímo souvisí s pocitem nasycení a plnosti během a po jídle.

Výzkumu se zúčastnilo 134 zdravých dobrovolníků, kteří pod dohledem konzumovali až do okamžiku, kdy měli pocit plnosti. Vědci sledovali nejen množství zkonzumovaného jídla, ale i velikost žaludku respondentů před jídlem a po něm. Odborníci při tom zjistili, že velikost žaludku nijak nesouvisí s tělesnou výškou nebo konstitucí.

Současně vědci potvrdili, že velikost žaludku je vrozená a zmenšení je možné pouze chirurgickou operací. Takový zákrok má smysl u extrémně obézních lidí, kteří po zmenšení žaludku zkonzumují menší množství jídla, protože se cítí dříve sytí.

Mýtus: Hubení lidé mají menší žaludek

Tělesná hmotnost není velikostí žaludku podmíněna. Lidé, kteří bojují celý život s váhou, mohou mít klidně menší žaludek než lidé, kteří jsou přirozeně štíhlí. Například v roce 2001 na toto téma provedl výzkum J. A. Murray, D. Y. Kim a jejich kolegové. Zjistili při něm, že neexistuje žádný významný rozdíl mezi kapacitou žaludku obézních a štíhlých lidí.

Zjištěné rozdíly byly natolik malé, že podle vědců nemohou mít s případnou obezitou souvislost. Při výzkumu se nejen měřila velikost prázdného žaludku ale i velikost žaludku nasycených respondentů. Dokonce nebyly zjištěny ani významné rozdíly mezi množstvím zkonzumovaného jídla obou skupin.

Podle všeho však může velikost žaludku významně zvětšovat nárazové přejídání se. Výzkum z roku 2001 totiž dokázal, že například bulimičky mají kapacitu žaludku drasticky větší než ostatní lidé.

Mýtus: Ostrá jídla způsobují žaludeční vředy

Pochutnáváte si na ostré salse a za půl hodiny se kroutíte v žaludečních křečích. Nejspíš vás jako první napadne, že jste si konzumací pálivého jídla přivodili žaludeční vředy. Jenže provedené výzkumy přesvědčivě dokazují, že jde jen o další z řady pověr, které se k žaludku vztahují.

Je sice pravda, že po desetiletí i lékaři věřili tomu, že pikantní potraviny jsou zodpovědné za vznik žaludečních vředů, ale už počátkem osmdesátých let byl tento mýtus vyvrácen. Zjistilo se, že hlavní příčinou vzniku žaludečních vředů je bakterie, Helicobacter pylori, vyvolávající zánět sliznice žaludku.

Vznik pověry pravděpodobně souvisí se skutečností, že konzumace pikantních jídel je při postižení vředy pociťována jako mimořádně bolestivá.

Mýtus: Kouření vám uleví při pálení žáhy

Pálí vás často žáha? Potom už se k vám nejspíš donesla "dobrá rada", že nepříjemný symptom nejlépe utlumíte zapálenou cigaretou. Jenže ve skutečnosti si tak problém ještě prohloubíte. Dokazuje to například australská studie uveřejněná v roce 2009 v magazínu Clinical Gastroenterology and Hepatology.

Výzkumu se zúčastnilo víc než tisíc respondentů a lékaři při něm zjistili, že bývalí kuřáci mají přibližně dvakrát větší pravděpodobnost, že budou trpět pálením žáhy. U současných kuřáků je tento nepříjemný symptom častější dvaapůlkrát. Kouření totiž stimuluje produkci žaludeční kyseliny a mění její složení, ale naopak snižuje produkci slin, které mají přirozenou ochrannou funkci.

Mýtus: Stres je příčinou žaludečních vředů

Slýchali jste jako děti, že si máte k jídlu sednout a jíst v klidu, abyste si nepřivodili žaludeční vředy? Nic proti vaší matce, ale v tomto ohledu neměla pravdu. Podle výzkumu zveřejněného v roce 2007 v American College of Gastroenterology nemá emoční stres na vznik žaludečních vředů žádný vliv. Ukázalo se však, že emoční stres již existující žaludeční vředy zhoršuje.

, pro iDNES.cz