Stres se odráží i v zažívání, varuje lékař

Zažívacími potížemi trpí čas od času každý. Ale co když někoho trápí trvale? Postižených lidí totiž přibývá. Trápení je možné zmírnit například úpravou životosprávy a změnou životního tempa, případně užíváním vhodně zvolených léků.

Deset až patnáct procent lidí, zejména žen, trpí nepříjemnými zažívacími potížemi, pro které mají lékaři souhrnné označení funkční střevní dyspepsie.

Co všechno může zahrnovat? Střídání zácpy a průjmů, nadýmání a bolesti břicha. Někdy může jít o takzvaný dráždivý tračník neboli poruchu vyprazdňování spojenou s bolestmi břicha. Právě tato potíž je mezi potížemi patřícími do střevní dyspepsie nejčastější.

Postižení mívají například průjmy po ránu nebo po jídle, stěžují si na bolesti v podbřišku a nepříjemné nadýmání. Zrovna tak je může trápit zácpa, případně se mohou oboje obtíže střídat.

Nejdříve se musí vyloučit jiné příčiny
"Ze všeho nejdříve je třeba pomocí různých vyšetření vyloučit, zda potíže nemají nějakou závažnou příčinu," vysvětluje lékař Milan Lukáš z gastroenterologického centra pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Mezi potřebná vyšetření patří třeba koloskopie, při které se střevo vyšetřuje speciálním přístrojem zavedeným konečníkem a vyloučí se tak kupříkladu vznikající zhoubný nádor. Zároveň se lidé se zmíněnými potížemi vyšetřují i na celiakii.

Věděli jste, že u citlivých jedinců mohou zmíněné zažívací potíže vyvolávat i umělá sladidla obsažená  například v tak populárních žvýkačkách bez cukru? Důležitý je proto i podrobný rozbor stravovacích návyků a nakonec i způsobu života, protože i ten se může odrážet na stavu zažívání.

Někomu může prospět třeba už to, že omezí příjem tuků a dráždivých látek či alkoholu a kávy a že přestane s kouřením. "Důležitá je také úprava jídelníčku, ve kterém by mělo být dostatek vlákniny," radí gastroenterolog Aleš Novotný.

Lepší než vláknina v tabletkách je ta v ovoci, zelenině a celozrnném pečivu. Je navíc třeba vyloučit, zda za potížemi není nesnášenlivost některých potravin, třeba mléčných výrobků - pak je řešením jejich vynechání.

"U většiny nemocných však pouhá úprava jídelníčku nestačí," přiznává lékař s tím, že pak je čas na léky.

Příčin potíží se střevy je více. Jednou z nich může být prodělaná střevní infekce, která změní citlivost střevních stěn - může to být třeba salmonelóza s těžším průběhem a podobně.

"Další velkou příčinou bývá dlouhodobý psychický stres v zaměstnání nebo v rodině," doplňuje Milan Lukáš. Někdy proto může pomoci, když člověk zvolní životní tempo a přestane se nadmíru stresovat.

Léky na míru
Terapie se musí šít každému postiženému na míru - u někoho už zabere pouhý rozbor jeho zdravotního stavu a životního stylu, protože uklidní pacienta, že netrpí nějakou fatální chorobou.

Další fází léčby - kromě úpravy jídelníčku - bývají projímadla, pokud dotyčný trpí zácpou. Lepší jsou ta, která obsahují rozpustnou formu vlákniny, jako je psylium, naopak se příliš nehodí projímadla přírodní obsahující sennosoidy, protože při delším užíváním paradoxně stav nemocného zhoršují.

"Někdy střevům pomůže, když člověk po ránu vypije nalačno sklenku vody," radí Novotný.

Mezi léky používané při střevních potížích patří například přípravky obsahující živé bakterie (Colinfant, Lactobacil, Mutaflor).