Stres přispívá k tloustnutí

Dlouhodobý stres přispívá k tomu, že lidé tloustnou, zvláště v břišních partiích. K tomuto závěru dospěli švédští vědci z univerzitní nemocnice v Göteborgu na základě studie provedené mezi 50 muži středního věku, trpícími nadváhou. Podle vedoucího projektu, doktora Thomase Ljunga, zvyšuje dlouhodobé nadměrné zatěžování nervového systému tvorbu určitého hormonu, který stimuluje produkci enzymu podporujícího shromažďování tuku.
Na tento enzym pak reaguje oblast žaludku a břicha více než jiné části těla, a proto
se tuk hromadí především v těchto partiích.  Tuto tendenci navíc podporuje skutečnost, že člověk dnes potřebuje mnohem méně pohybu než dříve. Nadbytek tuku pak přispívá ke vzniku cukrovky nebo srdečních onemocnění. Těmito chorobami dnes trpí pětina populace západních zemí a ženy jsou ohroženy stejně jako muži.

"Lidský organismus se v minulosti vyvinul tak, že je schopen překonávat krátká období stresu, například po dobu lovu nebo boje. Stres v dnešním civilizovaném světě je ale jiný: nemůžete zmlátit šéfa nebo utéct před hypotékou. Pozitivní, krátký stres, který vyplaví adrenalin do krve, je pro tělo dobrý, ale právě dlouhodobý negativní stres může vést k vážným zdravotním problémům," říká Ljung.