Stres a pesimismus zvyšují riziko onemocnění rýmou

Lidé, kteří vidí příslovečnou sklenici z poloviny prázdnou, jsou až čtyřikrát více náchylní k onemocnění rýmou než optimisté. Tvrdí to španělští vědci ve studii, jejíž závěry přináší květnové vydání odborného časopisu Epidemiology. Psychický stres, zvláště jeho chronická forma typická pro neurotiky a negativní osobnosti, je podle španělských vědců rizikovým faktorem pro nachlazení. Optimistický a otevřený postoj k životu naopak dokáže před rýmou ochránit.

"Naše objevy naznačují, že vysoká úroveň psychického stresu má mírnou souvislost s obyčejným nachlazením," uvádí se ve zprávě vědců z univerzity v Santiagu de Compostela ve Španělsku. Taková obyčejná rýma je prý vážnou záležitostí, neboť v jejím důsledku dochází ve Spojených státech každoročně ke ztrátě 30 milionů pracovních dní.

Badatelé chtěli zjistit, zda stres zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rýmou, a proto pozorovali v pravidelných intervalech během jednoho roku více než 1100 zaměstnanců a studentů univerzity. Studie se zaměřila na několik různých typů stresu jako jsou tíživé životní události, vnímaný stres, obecné negativní postoje a neurotická osobnost v porovnání s pozitivní a extrovertní povahou.

Nejvíce ohroženi byli jedinci s negativními názory bez ohledu na to, zda užívali vitamín C, nebo kouřili a pili alkohol. Pravděpodobnost nachlazení u nich byla čtyřikrát vyšší než u ostatních pozorovaných. Vysoké riziko onemocnění rýmou zaznamenali vědci také u osob, které se domnívaly, že žijí ve stresu. Tito lidé byli třikrát více náchylní k nachlazení.

Působením psychického stresu se může snížit množství bílkovin, které brání pronikání infekce do organismu, a tím dochází k oslabení imunitního systému. Lidé vystavení stresu mají přitom větší sklony chovat se způsobem, který ohrožuje jejich zdraví, jako kouřit, pít alkohol nebo jíst nezdravě, uvádí se ve zprávě.